Testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl, ktoré poznáme pod názvom „Monitor“, sa uskutočnilo v stredu 22. novembra. Ostatní žiaci druhého stupňa Základnej školy v Moravanoch nad Váhom sa zúčastnili branného turistického dňa na tému Komunikácia a orientácia v prírode a technológiách, ktorý sa konal pod záštitou Obce Moravany nad Váhom. Branný deň prebiehal v malebnej prírode turistickej oblasti Bezovec a v Penzióne Bezovec. Ako prvú absolvovali žiaci prednášku na tému Ochrana prírody a ako sa správať v lese, ktorú zorganizovali lesníci z Lesov SR z Moravian nad Váhom. Nasledovala prednáška od spoločnosti Lombard na tému Internet a dátové prenosy.

Prednáška spoločnosti Lombard pozostávala z dvoch častí – teoretickej, v ktorej sa deti dozvedeli čo je to internet, ako funguje a aké sú možnosti dátových prenosov. Zaujímavosťou tejto časti bola ukážka fotografií pokládky podmorských optických káblov, ktoré spájajú kontinenty. Druhá časť bola praktická a deti sa v mohli dotknúť skutočného serveru či vyrobiť si vlastný ethernetový kábel, ale aj pochopiť ako funguje parabola na bezdrôtovej anténe či sledovať nasvietenie optického vlákna laserom vo viditeľnom spektre.

Najväčšej pozornosti sa tešila ukážka zvárania optických vlákien pomocou optickej 3D zváračky či meranie útlmu vlákna. Priestor dostala aj prezentácia živej komunikácie medzi počítačom a PLC kontrolerom. Poučné dopoludnie plné nových informácií o prírode i technike ukončil chutný kotlíkový guláš.

-tn- Foto: -lombard.sk-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972