Deti objavili krásu umenia i zmysel recyklácie

Deti objavili krásu umenia i zmysel recyklácie

15. augusta 2019 Off Od PNky.sk

Kúzlenie so starými vecami, tak aby vznikli nové, nákupy v sekáči a premenu oblečenia na kreatívne kúsky, výrobu nádherných keramických šperkov, workshop s ilustrátorom, ale i množstvo zábavy si užili dievčatá v rámci  ART tábora. Tábor deťom sprostredkoval umenie, kreativitu, tvorivosť, ale i zmysel recyklácie a nad to všetko spoločné zážitky a priateľstvá.

Tábor organizuje už štvrtý rok Katarína Bajzíková. „Vždy si vymyslím tému, tak aby to malo hlavu a pätu. Tento rok som si ako mama troch deti povedala, že s tým odpadom by aj stačilo. Ľudia, ktorí  ma poznajú vedia, že zbieram hračky a oblečenie a distribuujem ich ďalej, tým ktorí to potrebujú. Preto som si povedala, že deti naučím prerábať a chodiť do sekáča, pretože sama nakupujem v sekáčoch a často obchádzam aj tvorím workshopy zo starého nové,“ približuje myšlienky tábora K. Bajzíková.

Prvý deň sa dievčatá vo veku od sedem do štrnásť rokov, pre ktoré bol denný tábor určený, zamerali na premenu starých vecí na nové. Z tričiek tak našitím ozdôb, či maľovaním vznikli nové funkčné kreatívne kúsky. Samozrejme po „práci“ nechýbala ani zábava, napríklad v podobe vyskákania sa na trampolíne.

Nasledujúci deň zavítali účastníčky do keramickej dielne Jany Bayerovej. Tá ich zasvätila do tajov práce s hlinou a ukázala im čo všetko je možné vyrobiť. Dievčatá si predovšetkým pripravovali hlinené ozdôbky, ktoré potom použili pri výrobe špeciálnych keramických šperkov.

„Tretí a štvrtý deň sme venovali predovšetkým práci na bohochicšatách. Dievčatá okrem toho absolvovali aj úžasný workshop s ilustrátorom Bystríkom Vančom v piešťanskej Mestskej knižnici. Kedže nám bolo teplo z toľkej námahy schladili sme sa pri fontánach a v parku. Po finiši so šatami, sme sa vo štvrtok zašli ešte trošku vyblázniť do fitštúdia k Radke Dorošovej,“ priblížila ďalšie dni tábora jeho organizátorka Katarína Bajzíková, ktorej ako animátorka pomáhala študentka pedagogiky Alžbeta Mrňová.

V posledný táborový deň si deti vyrazili na výlet a kochali sa krásou výhľadov na Sĺňavu a Piešťany. Po ňom zakotvili v Mestskom parku, kde v krásnej prírode dokončili náhrdelníky pre mamičky. Dievčatá boli neskutočne šťastné a užívali si priestor na kreativitu, ktorý počas táborového týždňa mali. Zaujímavé bolo sledovať ako pod vplyvom umeleckého týždňa riešia umenie aj pri tanieri s obedom.

Cieľom tábora bolo deťom sprostredkovať radosť z tvorivosti, ale taktiež priblížiť im zmysel recyklácie. Za pár dní sa im podarilo objaviť udržateľnú módu, nákupy v sekáčoch, tvorivosť šitia a prešívania ako i umelecké hodnoty. „Mam obrovskú radosť z toho, že si deti pomáhali, že si naozaj užili ten sekáč a vytvorili krásne veci. To sme chceli dosiahnuť našou troškou. Posúvajme ďalej a nenakupujme bezhlavo tóny zbytočností,“ dodáva K. Bajzíková.

Mnohým sa páčilo natoľko, že organizátorky by už teraz mali začať premýšľať, čo zaujímavé ponúknu účastníčkam o rok.

Atmosféru tábora si môžete vychutnať vo fotogalérii a zároveň posúdiť ako sa deťom podarila ich tvorba.

-red- Foto: Art Tábor