Piešťanská časť medzinárodného podujatia má tento raz podtitul Bývam, bývaš, bývame! Organizátori predstavia kúpeľné mesto z pohľadu historického vývoja bývania. Cyklovýlet sa uskutoční v sobotu 30. septembra a tvorivé dielne pre deti v školskom veku o deň neskôr v Elektrárni Piešťany. Deň architektúry zavíta do Piešťan už šiestykrát. Zatiaľčo v predchádzajúcich rokoch bolo cieľom tohto podujatia upozorniť verejnosť na výnimočné stavby, verejné priestory alebo umenie v exteriéri, tentoraz bude hlavnou témou bývanie. 

„Mesto Piešťany poskytuje dobré podmienky na pozorovanie historického vývoja bývania. Je to najmä vďaka existencií kúpeľov a tým pádom prítomnosti mnohých sociálnych vrstiev na pomerne malom území. Počas cyklojazdy si ukážeme zaujímavé vily, domy a zhodnotíme zastavovacie plány rôznych území,“ hovorí organizátorka Dňa architektúry v Piešťanoch Eva Rohoňová.

Jednou zo zastávok cyklojazdy bude Floreát. S myšlienkou vzniku tohto záhradného mesta prišiel nájomca kúpeľov Ľudovít Winter, ale podarilo sa mu realizovať iba malú časť. O tom, ako Floreát vznikal a ako vyzerá dnes, účastníkom podujatia porozpráva architektka Lívia Gažová.

Reč však bude aj o sídliskách, vilách, radových domoch a nových piešťanských štvrtiach, ktoré formujú vzhľad kúpeľného mesta.

Cyklojazda začína v sobotu 30. septembra o 14.00 h. Účastníci sa stretnú pred sochou Barlolámača.

V nedeľu 1. októbra sa do podujatia zapojí aj Elektrárňa Piešťany, kde sa stretnú deti vo veku od 8 rokov a zmenia sa na domy, akými by chceli byť. Počas workshopu zrealizujú pomocou papiera a farieb svoju predstavu o bývaní a potom možno spolu vytvoria ulicu a možno aj mesto. 

Kapacita workshopu je obmedzená, rodičia môžu svoje deti prihlásiť prostredníctvom formulára na tejto adrese.

Deň architektúry sa koná na prelome septembra a októbra pri príležitosti Svetového dňa architektúry v menších i väčších českých mestách. Na Slovensku sa k nemu pripoja Piešťany a Bratislava.

-TS Eva Rohoňová – Deň architektúry 2017-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972