Slovensko sa podobne ako stovky krajín sveta tento rok pridá k posolstvu pomoci a dobrej vôle v rámci „darovacieho utorka“. Výzva #GivingTuesday sa snaží oponovať sviatkom konzumu a honobenia vecí, ku ktorým patria dni výrazných zliav Black Friday, či Cyber Monday. Vďaka Nadácii Pontis, ktorá je ambasádorom projektu, budú môcť Slováci darovať núdznym nejakú drobnosť,  ale aj pomôcť im ako dobrovoľník. Podujatie bude celosvetovo prebiehať v utorok 28. novembra. V Piešťanoch sa chystá v nedeľu 3. decembra zbierka Daruj Vianoce, kde  budú môcť obdarúvať aj Piešťanci.

Počas prvej adventnej nedele sa po svätých omšiach o 9.00 hodine v kostole sv. Štefana, 11.00 v Kaplnke s. p. Márie (Jezuiti) a o 18.00 hodine v kostole sv. Cyrila a Metoda uskutoční zbierka hračiek, školských a kuchynských potrieb, oblečenia a obuvi pre rodiny z azylového domu v Piešťanoch a pre deti z detského domova. Veci môžete priniesť a odovzdať priamo dobrovoľníkom, ktorí akciu sprostredkovali.

„Pomáhať sa dá naozaj rôzne. Je na každom z nás, čo si zvolí. Pomoc neziskovej organizácií alebo pomoc priateľovi, či náhodnému človeku na ulici. Je možné darovať peniaze, materiálne veci, vlastný čas pri „dobrovoľníčení“, ale aj odborné poradenstvo. Každý môže byť súčasťou šírenia myšlienky #GivingTuesday, napríklad aj cez facebook a iné médiá. Ráta sa každá pomoc, veľká aj malá,“ informujú o možnostiach pomoci organizátori.

#GivingTuesday je sviatok štedrosti, dávania a dobrovoľníctva. Je to deň, kedy sa po celom svete oslavujú dobré skutky a šíri dobro. Nezáleží na tom, čo daruješ alebo komu. Dôležité je, že sa staneš súčasťou, pretože spolu môžeme dosiahnuť skutočné zmeny. Všetko to začalo v roku 2012 v USA. Myšlienka #GivingTuesday je však tak jednoduchá silná, že sa za päť rokov rozšírila do 98 krajín, spojila viac než 50 000 organizácií a milióny ľudí. Vznikol v roku 2012 sa newyorská inštitúcia 92nd Street Y priniesla kontrastný „darovací utorok“, ktorý je dňom, kedy sa šíri dobro a nezištné dávanie. Myšlienka tak jednoduchá a silná sa za päť rokov rozšírila do 98 krajín, spojila viac než 50 000 organizácií a milióny ľudí. Tento rok ho Nadácia Pontis po prvýkrát uvedie aj na Slovensku.

„Darovací utorok“ na Slovensku podporili viaceré známe osobnosti, medzi nimi aj Táňa Pauhofová, Matej Tóth, Juraj Šoko Tabaček, Matúš Krnčok, Baša Števulová, Miro Jaroš, Boris Valihora Prekop, Juraj Kemka a mnohí ďalší.

-lt/Zdroj: piestanycm.fara.sk, givingtuesday.sk, info.sk/Foto: pixabay.com-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972