Connect with us

Koktail

Čo všetko skutočne potrebujeme k prežitiu pokojných sviatkov? Týchto 9 tipov poradí, ako byť počas sviatkov ekologickejší

Published

on

Sviatky pokoja a radosti sa nezadržateľne blížia a Štedrý deň nás čaká už o necelý týždeň. V tomto období často podliehame nerozumnému vyhadzovaniu peňazí za drahé nákupy, uponáhľanému spôsobu života a okrem toho vytvárame obrovské množstvo najrôznejšieho odpadu. Zamysleli ste sa už nad tým čo naozaj potrebujete k prežitiu pokojných Vianoc v kruhu najbližších? Organizácia Greenpeace Slovensko vo svojom jednoduchom návode nabáda k tomu ako môžeme prežiť sviatky ekologickejšie a správať sa aj počas nich zodpovedne. 

V intenzívnych časoch konzumu sme špeciálne počas Vianoc ochotní minúť nemalé peniaze na zabezpečenie najkrajších sviatkov roku aj vo vlastnej obývačke. Jedlo, stromček, darčeky, výzdoba, svetielka, nápoje, koláčiky. Zoznam, čo všetko na Vianoce potrebujeme, je skutočne dlhý. Skúsme sa ale predtým ako tomuto nákupnému ošiaľu podľahneme zamyslieť nad tým, či skutočne toto všetko potrebujeme k prežitiu pokojných sviatkov so svojou rodinou.

Ku všetkému totiž existujú alternatívy. Ak ich uprednostníte, ušetríte nielen našu planétu, ale aj svoje peňaženky. Nikoho nechceme nútiť, aby zľavil od svojich kvalitatívnych požiadaviek na Vianoce. Veď skutočne je to jedinečná príležitosť na obdobie pokoja s našimi najbližšími. Jediné, čo chceme je, aby sa ľudia viac zamysleli a uvedomili si, že skutočne nepotrebujú úplne všetko, čo im obchody ponúkajú. Možno budete prekvapení, že vaše sviatky budú s menším stresom a väčším pocitom spokojnosti a pokoja. Tu je spomínaných 9 tipov.

1. Nakupujte s mierou.
Obrovská snaha urobiť našim najbližším radosť nahráva predajcom. Predtým ako podľahnete reklamnému tlaku v rôznych obchodoch, skúste sa doma zamyslieť nad tým, čo by si Vaši blízki naozaj želali. Spíšte si zoznam a potom sa podľa neho v obchode riaďte. Vyhnete sa tak nakupovaniu pod vplyvom výhodných akcií a krásnych ligotavých obalov. Pamätajte pritom na to, že ak sa kúpený darček nebude obdarovanému páčiť, asi ho nepresvedčí argument, že veď to bolo lacné alebo v akcii. A nikto z nás predsa nechce darovať darčeky, ktoré nakoniec skončia zavreté v skrini. Menej je predsa niekedy viac.

2. Nakupujte eko darčeky.
Pod vianočný stromček možno zakúpiť množstvo ďalších „zelených“ darčekov, ktoré sú krásne a zároveň šetrné k našej planéte. Ide napríklad ekologickú kozmetiku, drevené výrobky vyrobené z FSC dreva, knihy vytlačené na FSC papieri (značka FSC znamená, že použité drevo pochádza z trvalo udržateľného lesného hospodárstva), oblečenie vyrobené z biomateriálov alebo výrobky označené logom Fair Trade (spravodlivý obchod). Za ekologické darčeky môžeme považovať aj tie z druhej ruky, nakúpené v antikvariátoch, second-handoch, bazároch a podobne. Dali sme im totiž druhý život a recyklovali niečo, čo už niekto iný nepotreboval. Alebo originálne darčeky skúste vyrobiť sami. Naši dobrovoľníci napríklad na vianočný infostánok pripravujú originálne svietniky z pravého včelieho vosku, bez umelých aróm.

3. Obdarujte nemateriálnym darčekom.
Alebo môžete svojich blízkych obdarovať nemateriálnymi darčekmi. Darčeky, ktoré vôbec netreba vyrobiť, tiež prispievajú k ochrane životného prostredia. Takýmto darčekom môže byť celoročná vstupenka do divadla či kina, lístky na koncert obľúbeného interpreta, zaplatenie jazykového či iného kurzu, wellness pobyt či zimná dovolenka.

4. Balenie darčekov.
Na balenie vianočných darčekov sa zvyčajne úplne zbytočne minie obrovské množstvo baliaceho papiera (väčšinou ide o chlórom bielený papier s farebnou potlačou). Po jednorazovom použití potom putuje baliaci papier do koša. Skúste radšej svoje darčeky zabaliť do recyklovaného či ručne vyrobeného papiera, ktorý nebol bielený chlórom. Takýto papier sa dá zakúpiť na vianočných trhoch, v eko-obchodoch i v niektorých papiernictvách. Ďalšou možnosťou je použitie ozdobných tašiek a škatúľ, ktoré sa dajú použiť aj v budúcnosti. Môžete tiež zabaliť viac darčekov naraz alebo ich iba ozdobiť sviatočnou mašľou. Po vybalení darčekov nezabudnite všetok recyklovateľný baliaci papier umiestniť do separovaného zberu. Priložiť môžete aj vianočné pozdravy a obálky, ktoré ste sa rozhodli si neponechať.

IMG_3384_resize

5. Vianočný stromček a výzdoba.
Je umelý stromček lepší, pretože vydrží aj desiatky rokov? Nie. Ekologickejšou alternatívou stále zostáva živý stromček. Umelé stromčeky sú totiž väčšinou vyrobené z PVC. Pri ich výrobe a počas životného cyklu vzniká množstvo nebezpečných látok, ktoré kontaminujú životné prostredie. Pri kúpe živého stromčeka treba dbať hlavne na to, aby bol vypestovaný v lesnej škôlke, čiže si u predajcu overte, odkiaľ pochádza (vyhnete sa tak nákupu nelegálne vyrúbaných kusov). Môžete tiež použiť čečinu vo váze alebo stromček zasadený v črepníku, ktorý má navyše tú výhodu, že Vám vydrží aj oveľa dlhšie ako len počas obdobia Vianoc (v lete môže zdobiť váš balkón či záhradu).

Ak aj napriek tomu trváte na umelom stromčeku, dajte prednosť takému, ktorý nie je vyrobený z PVC materiálu, ale z alternatívnych čistejších materiálov (napríklad z polypropylénu). A vyberte si stromček, ktorý bol vyrobený na Slovensku, čiže za Vami nemusel precestovať tisícky kilometrov napríklad z Číny (aspoň o čosi menej prispejete k znižovaniu emisií a znižovaniu klimatickej zmeny). Výbornou alternatívou môžu byť rôzne stromčeky vyrobené napríklad z europalety, konárov, kníh, dreveného rebríka, papiera alebo iného obnoviteľného materiálu.

6. Jedlo na Vianočnom stole vyberajte v bio kvalite.
Vianočnú večeru i vianočné pečivo si pripravte z chutných – najlepšie lokálne vyrobených a dopestovaných – biopotravín (múka, cukor, vajíčka, zelenina atď.), ktoré pochádzajú z trvalo udržateľného poľnohospodárstva. Biopotraviny neobsahujú žiadne geneticky modifikované zložky ani zvyšky pesticídov a ich výroba nepoškodzuje životné prostredie. Ak sa Vám nepodarí kúpiť biovajíčka, skúste sa aspoň vyhnúť vajíčkam pochádzajúcim z klietkového chovu, kde sú sliepky-nosnice chované v krutých podmienkach. Takéto nevhodné vajíčka majú číselné označenie 3, zatiaľ čo tie „dobré“ sú označené 0 (ekologický chov), 1 (voľný chov) alebo 2 (podstielkový chov). Nakupujte tiež iba také množstvo potravín, ktoré ste schopní zjesť. Vyhnete sa tak prispievaniu k potravinovému odpadu a plytvaniu.

7. Obmedzte spotrebu mäsa a rýb, ktoré sú ohrozené.
Priemyselný chov hospodárskych zvierat a produkcia mäsa a mliečnych výrobkov, ohrozujú životné prostredie. Prispievajú vo veľkej miere ku klimatickej zmene, vyčerpávajú lesné porasty, prispievajú k strate biodiverzity a znečisťovaniu ovzdušia, pôdy a vodných zdrojov. Intenzívny chov dobytka sa väčšinou spolieha na chov obmedzeného počtu plemien. Chovajú sa iba veľmi odolné a nenáročné druhy. Aj krmivo pre ne je obmedzené na pár druhov, a aj to pestovaných formou monokultúr s použitím veľkého množstva pesticídov. Biodiverzita a potravinová rozmanitosť sú tak stále viac ohrozené. Umelé hnojivá a chemické postreky ničia napríklad včely a iné opeľovače.

Chov zvierat prispieva k vypúšťaným skleníkovým plynom takmer pätinou. Dobytok samotný okrem toho produkuje svojím tráviacim systémom ďalší skleníkový plyn – metán. Spolu s energetickým a dopravným sektorom je tak hlavným odvetvím, ktoré prispieva ku klimatickej zmene. Chov dobytka paradoxne prispieva k hladu, keďže veľké množstvo pestovaných plodín, ako zrná (napr. obilie a pšenica) alebo sója, slúži iba ako krmivo pre zvieratá a nie ako potrava pre ľudí.

Ak niekto konzumuje na Vianoce namiesto kapra morské ryby a živočíchy, odporúčame nekupovať druhy, ktoré sa v dôsledku nadmerného rybolovu ocitli v ohrození. Podľa odhadov Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) je takmer 90 % hospodársky významných druhov rýb úplne vylovených. Populácia niektorých druhov veľkých rýb ako tuniak, mečúň alebo treska klesla o 90 %. Kritická je situácia v európskych vodách. 9 z 10 európskych rýb je prelovených. Takisto odporúčame nakupovať ryby s označením, že tieto boli vylovené v súlade s pravidlami trvalo udržateľného rybolovu.

8. Pozor na elektroodpad.
Na Vianoce sa často obdarúvame aj rôznou spotrebnou elektronikou ako mobilnými telefónmi, televízormi, laptopmi, prehrávačmi hudby či filmov. Ak Váš pôvodný elektrospotrebič už doslúžil, nehádžte ho do komunálneho odpadu, ale odvezte do zberného dvora, kde ho vedia ekologicky zneškodniť (je to zadarmo). Predajcovia sú zároveň pri kúpe nového elektrospotrebiča povinní od Vás ten starý zobrať a postarať sa o jeho ekologickú likvidáciu, čiže aj tu ho môžete odovzdať.

Kupujte elektroniku od výrobcov, ktorí dbajú pri výrobnom procese na ochranu životného prostredia a vo svojich výrobkoch nepoužívajú rizikové látky ako brómové spomaľovače horenia, ftaláty a podobne. Pri výbere spotrebnej elektroniky vám môže pomôcť aj Sprievodca zelenšou elektronikou, ktorý vydal Greenpeace. Do všetkých ovládačov a detských hračiek kúpte znovu-dobíjateľné baterky, aby ste predišli spotrebe a vyhodeniu niekoľkých desiatok obyčajných neekologických bateriek.

9. Nepodporujte neekologické výrobky
Aj na slovenskom trhu sa nachádza množstvo výrobkov, ktoré rôznym spôsobom poškodzujú životné prostredie (či už počas samotnej výroby alebo po ukončení svojej životnosti) a ohrozujú ľudské zdravie. Neriskujte a takýmto výrobkom sa radšej úplne vyhnite.

Nekupujte výrobky vyrobené z PVC (zvlášť nebezpečné sú PVC hračky pre najmenšie deti, ktoré často obsahujú rakovinotvorné ftaláty). Nenakupujte výrobky, ktoré obsahujú PFC látky – napr. v outdoor oblečení a vybavení. Nenakupujte výrobky vyrobené zo vzácneho dreva ako napríklad mahagón, ktoré pochádza z nelegálnych výrubov z rýchlo miznúcich dažďových pralesov. Úplne sa vyhnite darčekom, ktoré nejakým spôsobom súvisia s nelegálnym obchodom s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín (niektoré druhy papagájov, korytnačiek, exotické maste a podobne). Ideálne je tiež vyhnúť sa nákupu darčekov, ktoré sú zabalené vo viacerých obalových vrstvách (zbytočný odpad) a ktoré boli do našich obchodov dopravené doslova cez polovicu sveta. Doprava tovaru vážne zaťažuje životné prostredie a prispieva ku klimatickej zmene.

Tak šťastné a veselé, bio a zelené!

-lt/Zdroj: Greenpeace Slovenko-

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel štvrtý: Poštová známka

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Poštová známka s námetom obrazu

Po všetkých týchto peripetiách obrazu, už verejne známeho, stále nebol naplnený sen viacerých obdivovateľov, aby obraz bol aj na poštovej známke. Ale všetko má nejako svoj čas a treba byť trpezlivý. V roku 2011 bol KF 52-01 poverený usporiadať Dni filatelie Slovenska, čo sa aj uskutočnilo. Klub oslovil po prvý krát SLK aby sa podieľali na príprave a prezentácii DFS, čo sa aj podarilo. Podľa vyjadrení viacerých boli dni úspešné po stránke odbornej (katalóg prednášok, príležitostné tlače, ppp) i spoločenskej. Počas obedňajšej prestávky DFS hostia a organizátori boli pozvaní na obed ho hotela Thermia Palace. Obed bol podávaný za dlhým stolom s výhľadom na obraz Alfonsa Muchu „Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia“.

Uprené pohľady stolujúcich na obraz, a debata o jeho osudoch ma ubezpečili, že sa stane, čo sa má stať. Stalo sa, v emisnom pláne roku 2015 sa objavil v emisii umenie: Obraz Alfonsa Muchu v hoteli Thermia Palace v Piešťanoch. A bol som nesmierne rád, že autorom a rytcom známky bude opäť majster Ferko Horniak. K dispozícii pre autora boli fotografie v miestnom múzeu, ďalšie si urobil majster Horniak. Spolupráca po všetkých stránkach fungovala (Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Klub filatelistov, Balneologické múzeum), stretnutia, diskusie o obraze, pečiatkach, pohľadnici A5, FDC i obálke formátu A5 s prítlačou. A všetko to, čo je treba k dobre pripravenej prezentácie známky, teda program, pozvánky, priestory a tlače.

Obálka na zásielky formátu A5, pre potreby SLK Piešťany, na zasielanie do cudziny. Natlačená známka nemá výplatnú hodnotu

K výstave boli použité zberateľské materiály, napr. poštové známky, bankovky, drobné tlačoviny zo zbierok múzea a členov Klubu filatelistov 52-01 Piešťany. Ďalšie vystavené materiály boli z Moravského múzea v Ivančiciach, a z Poštového múzea Praha. Za výstavu patrí Balneologickému múzeu a jeho riaditeľovi PhDR. Vladimírovi Krupovi absolutórium.

Súčasťou programu prezentácie bolo aj vyhlásenie najkrajšej poštovej známky za rok 2014 a teda aj používanie ďalšej, tretej príležitostnej pečiatky.

Na snímke v strede veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Lývia Klausová, vľavo autor poštovej známky František Horniak a vpravo riaditeľ Poštového múzea v Banskej Bystrici Richard R. Senček .

Otvorenie výstavy, privítanie hostí a sprievodné slovo k výstave urobil riaditeľ BM PhDr. Vladimír Krupa, ktorý zvlášť privítal veľvyslankyňu Českej Republiky na Slovensku, pani Lýviu Klausovú a zástupcov Minister-stva dopravy a výs-tavby a Slovenskej pošty a Poštového múzea.

Dve ukážky pripravených pohľadníc A. Muchu, pre zákazníkov bol rezervovaný priestor k využitiu podľa vlastných požiadaviek.

Z výstavy sa účastníci presunuli do hotela Thermia Palace, kde bola už v plnej prevádzke poštová priehradka Pofisu, pripravený kultúrny program a vykonaný akt krstu známky. Túto časť moderoval riaditeľ hotela Josef Provázek, ktorý opätovne privítal hostí a účastníkov prezentácie.

Predohrou samotnej inaugurácie známky bola vernisáž výstavy Z tvorby Alfonsa Muchu, ktorá sa konala vo výstavných priestoroch Balneologického múzea vo vile dr. Lisku. Popri skvelých ukážkach Muchových diel, zapožičaných Muzeom Brněnska v Ivančiciach, boli vystavené početné fotografie, dokumentujúce vzťah Majstra k Piešťanom a tiež ukážky jeho známkovej tvorby, ktoré poskytlo Poštovní muzeum z Prahy.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel tretí: Nájdenie ukradnutého diela

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Čas plynul, informácií stále nebolo, ale vyšetrovatelia istotne nezahálali a podľa všetkého bolo do pátrania zapojených viac krajín a na viacerých stupňoch polície. Okrem slovenskej polície aj minimálne česká a rakúska polícia. Koordinácie zrejme na úrovni Interpolu.

Nebyť toho, nebola by v roku 2004 zachytená informácia o tom, že sa nachádza v Karlových Varoch.

Bolo potrebné jednať premyslene a opatrne, aby pri podozrení že polícia má informácie, neprišlo k likvidáciu obrazu, resp. k jeho vážnemu poškodeniu.

Takto sa vec vyvinula: Dvaja muži mali obraz predať kupcovi (asi nasadenému) za 95.000 € na parkovisku Devět křížú neďaleko Brna. V čase kedy malo prísť ku stretnutia predávajúcich a kupujúceho, sa stala dopravná nehoda neďaleko toho parkoviska. Z toho dôvodu tam boli aj policajné vozidlá, čo bolo dôvodom, že predávajúci zmenil dohodnuté miesto na parkovisku pri brnenskej Hypernove. Tam sa stretnutie aj uskutočnilo a tam aj Česká polícia zakročila pri odovzdávaní obrazu, ktorý prevzala.

Vo vyšetrovacej väzbe sa ocitli podnikateľ Ondrej G. (43 r.) a nezamestnaný Jaroslav B. (33 r.). Zlodej obrazu však stále uniká, lebo je neznámy.

Záverom tejto časti možno konštatovať, že popri policajných orgánoch k nájdeniu obrazu prispeli aj zberatelia a kúpeľní pacienti, lebo dali na verejnosť nielen informáciu o krádeži, ale aj to, ako ukradnutý obraz vyzerá. To bolo veľmi dôležité preto, lebo obraz za takmer 70 rokov, neopustil miesto, kde bol osadený. Bez nadsádzky možno konštatovať, že pomohla pátracia pohľadnica.

Článok v Novom čase 18.XII. 2004 o nájdení obrazu.

Pod dojmom toho, ako rýchlo sa minula „pátracia pohľadnica“ vydal náš klub filatelistov pohľadnicu „radostnú“ k nájdeniu a následnému vráteniu obrazu do hotela Thermia Palace. Rozdiel bol v tom, že na tejto pohľadnici bol už obraz umiestnený na pôvodnom mieste, v jedálni, a v pravom hornom rohu je portrét autora obrazu A. Muchu. Úspech s predajom sa nezopakoval.

Pravdou je, že tlač nemala takú kvalitu ako pôvodná. Média aj v tomto prípade venovali nálezu obrazu pozornosť a polícia sa k veci verejne nevyjadrila preto, že prípad nie je uzatvorený, kým nie je známy a pred súd postavený ten, čo obraz ukradol.

Vďaka naliehaniu riaditeľa Balneologického múzea Slovenské liečebné kúpele urobili potrebné kroky aby bol obraz zapísaný ako kultúrna pamiatka, bol zaevidovaný v zozname kultúrnych pamiatok a po návrate z reštaurátorského ateliéru zaevidovaný do majetku SLK Piešťany, vrátane jeho ceny.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel druhý: Krádež

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Keď sa z médií ozvala správa, že v noci na 19.10.2000 bol obraz ukradnutý, bol to šok asi pre všetkých čo ten obraz poznali, či o ňom vedeli a viacerí mi aj volali, či nebudú vyšetrovaní keď si boli obraz pozrieť, či tam nie je kamera?

Repro a montáž pohľadnice so vzducholoďou.

V kúpeľoch preverovali či a ako je obraz vedený v inventúre majetku, v akej hodnote a či je evidovaný a chránený ako pamiatka? Zistili iba to, že nie je v evidencii o ňom ani zmienka , ani nie je vedený ako pamiatka. Bola to silná káva pre zodpovedných na ich nezodpovednosť.

Krátko na to, bola v Balneologickom múzeu prezentácia môjho kalendára Piešťany na historických pohľadniciach 2001, kde sme sa stretli viacerí priatelia filatelisti i múzejníci.

V debate som im spomenul skutočnosť, ako po krádeži vzácnych obrazov z galérii v Budapešti, maďarská pošta vydala sériu známok a hárček, ktorý po niekoľkých rokoch napomohol k vypátraniu obrazov a ich vráteniu galérii.

Janko Bosák mi vtedy položil otázku, že prečo by sme to nemohli urobiť aj my, Slovensko? Moja odpoveď bola, žeo vydaní známky nerozhodujeme my, ani nikto v Piešťanoch, a než by to prešlo dvomi komisiami ministerstva, a umeleckým spracovaním a výrobou, uplynul by možno aj rok, ale pohľadnicu by sme mohli spolu s múzeom navrhnúť a vydať čo najskôr.

Rozkrútilo sa koleso a za pár dní bol návrh na pohľadnicu, texty v šiestich jazykoch s výzvou k Interpolu pripravený. Našu konečnú podobu pohľadnice, aby bol obraz pred objektom hotela, nie v interiéri hotela Thermia, graficky spracovala agentúra RePublic a vytlačila Stiva v počte 10.000 kusov.

Bola k dispozícii v kúpeľoch, v múzeu a v mestských kultúrnych ustanovizniach, niekde sa predávala, niekde rozdávala. Za pomerne krátky čas jej nebolo. Veci sa chytili média, vrátane televízie, ale aj časopis Zberateľ, brnenský Orbis Pictus, ba aj Štúdijná galéria Alfonse Muchy a p.ing. Jiří Koukal, z KF v Žďár nad Sázavou a ďalší.

Pátracia pohľadnica

Šok z krádeže postupne vyprchal, okrem domiénok a podozrení žiadne oficiálne informácie neboli. Vyšetrovatelia kontaktovali osoby z riaditeľstva kúpeľov a zrejme aj službukonajúce osoby v ten deň i noc. Zverejnené bolo len to, že obraz bol vyrezaný z rámu a zrejme zrolovaný, pre jeho rozmery. Tiež bola informácia o použitom rebríku a o pootvorenom okne na jedálni z ktorej bol ukradnutý obraz. Obraz je dlhý 375 cm a vysoký 150 cm, jeho tvar je zrejmý z obrázkov.

V treťom pokračovaní seriálu Muchov obraz v Thermia Palace sa dozviete viac o tom, ako sa obraz podarilo vrátiť na jeho pôvodné miesto.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Reklama

Populárne články