KoktailReklama

Čím sa dajú znížiť náklady na plynové vykurovanie?

By 2. marca 2012No Comments

Najčastejším využitím plynu a to nie len v domácnostiach je popri varení  vykurovanie.Vykurovanie plynom je jedným z najvhodnejších dostupných riešení, ako mať doma teplo. Vykurovanie je komfortné, bez akýchkoľvek domácnosť znečisťujúcich procesov. Jeho najväčšou nevýhodou je cena, ktorá vplyvom celosvetového rastu ropy, rastie aj u nás.  Na mieste je teda otázka: ako sa dá šetriť?

Šetriť môžeme dvomi spôsobmi:

[singlepic id=25027 w=320 h=240 float=left]Šetriť priamo plyn – zníženie spotreby plynu dosiahnete najmä použitím spotrebičov s čo najvyššou účinnosťou. Účinnosť v % je údaj o efektivite premeny plynu pri spaľovaní na teplo. Ideálna by bola 100% účinnosť, žiaľ to sa ešte dosiahnuť nepodarilo.

Šetriť vyrobené teplo – teplo, ktoré s čo najväčšou účinnosťou vyrobíme nám zväčša slúži na ohrev vody, alebo vykurovanie. Ušetríme najmä tým, že vyrobené teplo ochránime pred jeho neželaným únikom, alebo jeho stratou tam, kde to nepotrebujeme. Problém sa rieši využitím materiálov, ktoré dokážu teplo izolovať. V posledných rokoch došlo k znásobeniu ponuky kvalitných tepelno-izolačných materiálov a je z čoho vyberať. Zateplenie budov a výmena okien sa robia nie len kvôli krásnej farebnej fasáde, ale najmä pre zabránenie únikov tepla.

Novinkou posledného obdobia je tzv. energetický audit, ktorý je už pre najväčších odberateľov povinný.  Skúste si aj Vy urobiť taký malý, nepovinný audit Vášho hospodárenia s teplom. Možno aj sami odhalíte,  prečo sú Vaše účty vyššie, než by mali byť. Alebo si na to vyžiadajte odborníka, energetického auditora.

Zdroj: www.energozona.sk

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972