Connect with us

Koktail

Čím je naše mesto výnimočné alebo bez čoho by Piešťany neboli Piešťanmi?

Published

on

Naše mesto je vo svete známe vďaka kúpeľníctvu, ale nezameniteľnú atmosféru dodávajú Piešťanom najmä miesta, ktoré k nim neodmysliteľne patria. Treba dodať, že za veľkú časť vzhľadu piešťanských zákutí vďačíme rodine Winterovcov, ktorej vízie významne skrášlili a pretvorili veľa, dovtedy všedných, lokalít. Výraznejších zmien v nedávnej minulosti sa dočkala napríklad pešia zóna, pribudol líniový park pri potoku Dubová a rozšírené boli tiež možnosti využitia voľného času vďaka Kolokruhu. Medzi najpríjemnejšie časti Piešťan patrí pre veľa obyvateľov i návštevníkov okolie vodnej nádrže Sĺňava, Lido, Mestský park, Kolonáda, Kolonádový most, Kúpeľný ostrov, či kúpalisko Eva. A kde trávite svoj voľný čas najradšej vy?

Mestský park

Advertisement
Hello GPT

Mestský park v Piešťanoch bol pôvodne kúpeľným parkom a v roku 1865 ho založil majiteľ majetkov v Piešťanoch a Hlohovci gróf Jozef Erdödy, neskôr ho zveľaďovali nájomcovia kúpeľov Winterovci. V roku 1963 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku, jeho rozloha presahuje 20 hektárov. Pozemky parku patria dnes viacerým vlastníkom, park je však celý otvorený pre verejnosť. Údržbu parku zabezpečuje Mestský úrad v Piešťanoch. Pamiatkovo chránený je park, spolu so sochami Ludwiga van Beethovena a Adama Trajana Benešovského a Milana Rastislava Štefánika.

IMG_2719_resize_resize

Kolokruh Sĺňava

Advertisement
Hello GPT

Projekt Kolokruhu bol vytvorený s cieľom vybudovať vybudovať rekreačno – náučný okruh pre cyklistov, kolieskových korčuliarov, kolobežkárov a bežcov, ktorý sprístupní rieku Váh i vodnú nádrž Sĺňava. Využívaný je však i na rôzne športové podujatia ako Slovakman 226, Piešťanský Akvatlon, či Jarný a Jesenný beh okolo Sĺňavy.

12494848_10154155600625929_2114748816309268439_nLíniový park Dubová

Cyklotrasa v okolí potoku Dubová je určená pre pohyb bicyklistov, korčuliarov a chodcov. Po celej dĺžke sú osadené lavičky, cyklostojany, osvetlenie a odpadkové koše, niektoré miesta sú ešte doplnené o prvky určené na šport. Jej existencia umožňuje bezproblémový pohyb chodcov aj športovcov bez kontaktu s automobilovou dopravou naprieč mestom v príjemnom prostredí s možnosťou zastavenia a odpočinku. Momentálne vedie cyklotrasa od lodenice až po obchodný dom Prior. Autormi, ktorí navrhovali tento významný projekt, sú Eva Wernerová, Igor Bučenec a Peter Pospiech.

Advertisement
Hello GPT

lido (3)

Lido

Vážsky ostrov známy ako Lido sa rozkladá v priestore medzi Biskupickým kanálom a starým korytom Váhu. Biskupický kanál sa od pôvodného koryta rieky oddeľuje v meste Trenčín a jeho celková dĺžka až po Piešťany je bezmála 40 kilometrov. Priestor, ktorý prakticky siaha až k úplnému centru mesta, je charakteristický nedotknutou prírodou a ponúka tiché zákutia, možnosti kúpania i pokojnú prechádzku. Obnovu iniciovala v roku 2011 krajinná architektka Eva Wernerová a rôzne predstavy o jeho využití priniesol workshop Lido ostrov ľuďom. Na čiastočnej revitalizácii sa spoločne podieľali občianske združenia Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany, Chyť sa roboty a rovnako aj Slovenský vodohospodársky podnik.

Advertisement
Hello GPT

IMG_0668_resize

Kolonádový most

Kolonádový most bol postavený v rokoch 1931 až 1933 podľa projektu architekta Emila Belluša. Zdobia ho lepty do skla Piesne Detvy a Na salaši, ktoré navrhol akademický maliar Martin Benka a na most boli umiestnené v roku 1936. V roku 1945 ich pred zničením zachránil technický vedúci kúpeľov Filip Hanic v ohrození vlastného života, krátko predtým ako most zničili ustupujúce nemecké vojská. Obidve priečelia mosta zdobia nápisy: Saluberrimae Pistinienses Thermae (Uzdravujúce piešťanské kúpele) pochádzajúci z oslavnej básne Adama Trajana Benešovského (1642) a Surge et ambula (Vstaň a choď) je prevzatým biblickým textom, ktorého umiestnenie navrhol profesor Daniel Rapant. Most s dĺžkou 156 metrov je najdlhším krytým mostom na Slovensku a patrí medzi jeden z poznávacích znakov Piešťan. Pri vstupe je umiestnený Barlolamač, ktorý sa stal značkou a jedným z najvýznamnejších symbolov nášho mesta.

Advertisement
Hello GPT

Eva (1)_resize

Kúpalisko Eva

Kúpalisko Eva nechal postaviť v roku 1934 Ľudovít Winter, ktorý zrealizoval smelý nápad svojho spolupracovníka Eda Tolnaia, podľa projektu architektov F. Wimmera, V. Kolátora a A. Szönyiho. I keď už takmer 82. ročná história zanechala na vzhľade kúpaliska svoje stopy, v meste stále patrí k nezabudnuteľným miestam, na ktoré sa viaže neskutočné množstvo pekných spomienok.thermia

Kúpeľný ostrov

Advertisement
Hello GPT

Kúpeľný ostrov, na ktorom je sústredená prevažná časť kúpeľnej liečby v Piešťanoch, je vytvorený obtokovým ramenom Váhu. Na ploche 60 hektárov sa rozprestiera kúpeľný park, sieť hotelov, liečebných domov a športovísk, medzi nimi i termálne kúpalisko Eva. Slávne meno piešťanských kúpeľov sa začalo rodiť ešte v 15. až 17. storočí a v roku 1642 ju český vzdelanec Adam Trajan Benešovský opísal v básni Saluberrimae Pistinienses Thermae. Príjemný kúpeľný park s množstvom kvetov ponúka prechádzku topoľovou alejou, pohľad na historické budovy i možnosť pokochať sa leknami v jazierkach.

-lt/Zdroj: obnova.sk, Piešťanské informačné centrum, Rezort Piešťany/Foto: archív-

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články