„Čím budem, keď vyrastiem?“ MC Úsmev pozýva na skúšku povolaní

„Čím budem, keď vyrastiem?“ MC Úsmev pozýva na skúšku povolaní

5. februára 2015 Off Od PNky.sk

Asi každé malé dieťa zažilo situáciu, keď prišlo na návštevu a príbuzní najskôr skonštatovali ako vyrástlo a v zápätí nasledovala otázka: už vieš, čím budeš, keď vyrastieš? Preto sa MC Úsmev v Piešťanoch rozhodlo otočiť toto známe klišé a usporiadať akciu „ Čím budem, keď vyrastiem…, ktorá sa koná 21. februára v priestoroch Mestskej knižnice Mesta Piešťany.

_MG_2623

Sny a túžby detí o tom, čo by chceli robiť v  dospelosti, sa rôznia vekom. Zo začiatku kopírujú príbuzných a rodičov, neskôr sa snažia pretaviť svoje koníčky, záujmy v profesiu. V detstve hádam každý chlapec chcel byť policajtom či vojakom. Taká tá dôležitosť, rešpekt či pekná uniforma robí svoje. Práve s takou uniformou sa budú môcť oboznámiť deti na podujatí. A nielen s ňou, pretože k uniforme patrí aj výstroj a výzbroj. Celkovo sa budú môcť zahrať na policajtov pod dohľadom profesionálov a vyskúšať si v reále aspoň niečo z mála, čo prináša toto povolanie.

Ak by sme sa pýtali dievčat, čím chcú byť, väčšinou by bola odpoveď jasná. Sestrička alebo lekárka. Tak ako chlapci chcú chrániť, dievčatá majú prirodzenú túžbu pomáhať a liečiť. V priestoroch knižnice si budú môcť prezrieť a vyskúšať nielen povolanie obvodnej lekárky, ale aj improvizovanú lôžkovú časť nemocnice, predpísať recept do lekárne a v lekárni zasa recept vybrať.

_MG_2455

 

_MG_2530A čo tak povolanie poštárky či smetiara? Poznáte to, ako netrpezlivo čakáme na dôležité zásielky, ako nám urobí radosť naozajstná pohľadnica na Vianoce či v deň nášho sviatku. Poštár vie potešiť nielen listom, ale aj slovom. Hlavne starších a osamelých, keď len tak prehodí slovko dve s nimi… U nás sa deti budú môcť potešiť pečiatkovaním dopisov, balením zásielok či triedením dopisov do schránok.

Veľké smetiarske autá už od malého veku priťahujú pohľady najmä chlapcov. S úžasom z kočíka či cestou do škôlky sledujú ako sa kôš na odpadky prevracia a smeti padajú do útrob auta, kde sa pomelú. Ak smetiari pri nastupovaní na stupienky zakyvajú, každý chlapec má hneď úsmev na tvári. Takže ani smetiari nemôžu chýbať na podujatí.

_MG_2381

_MG_2661

V istom veku deti viac či menej zaujmú dinosaury. Veľké tvory, ktoré žili na Zemi pred miliónmi rokov. Keďže Piešťany a okolie sú bohaté na nálezy fosílii, určite si mladý archeológovia prídu na svoje, keď si „nájdu“ svoj vlastný nález. Deti si budú môcť vyskúšať prácu historika/múzejníka, uvidia ukážky z Balneologického múzea v Piešťanoch.

Spomenuli sme päť profesií z pripravovaného podujatia Čím budem, keď vyrastiem,  ktoré si Vaše deti budú môcť vyskúšať. Ďalšiu päticu predstavíme v ďalšom článku.

Tešíme sa na Vás v sobotu 21. februára od 10:00 – 17:00h v priestoroch Mestskej knižnice Mesta Piešťany.

Materské centrum ÚSMEV