Kŕmenie vtáctva v oblasti Kolonádového mosta nie je v Piešťanoch ničím neobvyklým a čajky, labute i kačky si prídu na svoje. Obyvatelia mesta ich počas pravidelných prechádzok kŕmia najmä starším chlebom, ale anglickí odborníci na ochranu prírody tvrdia, že tento potravinový stereotyp nie je práve najvhodnejší. Chlieb nie je prirodzenou potravou týchto zvierat a okrem nevyváženej stravy upozorňujú ochrancovia aj na znečistenie životného prostredia. V marci o týchto skutočnostiach informoval slovenský portál Dobré noviny.

26467

Osveta, ktorá už ohľadom tejto témy prebieha v Anglicku, dosahuje prvé výsledky. V poslednom období došlo podľa organizácie The Canal & River Trust k približne 20-percentnému poklesu prikrmovania chlebom. Kačice a aj ostatné vodné vtáky by mali byť podľa odborníkov prikrmované napríklad rozmrazeným hráškom, kukuricou, semenami, či ovsom.

„V minulom roku sme zahájili kampaň týkajúcu sa 6 miliónov bochníkov chleba vhodených do našich riečnych kanálov a riek každý rok ľuďmi, ktorí chcú v dobrom presvedčení kŕmiť kačice. Táto potrava nie je pre ne a ich biotopy vhodná, a tak žiadame ľudí, aby vymenili chlieb za zdravé maškrty a vykonávali kŕmenie uvážene a vo vhodnom množstve,“ píše o kŕmení The Canal & River Trust.

„Osveta má podporu aj u vládnej Agentúry pre zdravé vtáctvo a rastlinstvo, ktorá tvrdí, že príliš veľa chleba môže spôsobiť divokému vtáctvu zdravotné problémy. Možno ste to netušili, no v extrémnych prípadoch môžu dostať chorobu známu ako anjelské krídla, čo sa prejavuje deformáciou krídel, ktorá im môže spôsobovať vážne problémy pri lietaní. A vyvoláva ju práve nedostatok živín v strave. Nespotrebovaný mazľavý chlieb môže okrem hromadenia zlých živín spôsobiť aj väčší nárast rias, šírenie chorôb a dokonca lákať potkany,“ napísala pre portál Dobré noviny Radka Turoňová.

-lt/Grafika: The Canal & River Trust-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972