Koktail

Chanukovú menoru rozsvietili blízko vianočného stromčeka

By 9. decembra 201010 decembra, 2010No Comments

Tunajšia židovská náboženská obec si od 1. do 9. decembra pripomínala Sviatok svetiel. Takmer trojmetrová menora sa 8. decembra rozsvietila aj na Kúpeľnom ostrove, hneď vedľa vianočného stromčeka. Po okolí znela veselá klezmerová hudba a prítomní sa hostili zemiakovými plackami (latkes) a šiškami s džemom (sufganiot).

[singlepic id=7902 w=320 h=240 float=left]Do Piešťan prišli osláviť znovuzasvätenie Jeruzalemského chrámu asi tri desiatky ľudí. V 2. storočí pnl. Makabejci povstali proti sýrskemu kráľovi a v Chráme zapálili večné svetlo, ale zostal im olej len na jeden deň. Stal sa však zázrak a malé množstvo oleja vydržalo až osem dní. Odvtedy žida na 25. deň mesiaca kislev zapaľujú vo svojich domácnostiach prvú sviecu na osemramennom svietniku.

Túto starovekú tradíciu v Piešťanoch obnovil rabín Zev Steifel, ktorý sa stará o židovskú komunitu v širokom okolí. Sviatočný večer venoval svojmu starému otcovi, niekdajšiemu študentovi dunajskostredskej ješivy. Ten ho v jeho rozhodnutí presťahovať sa zo Spojených štátov na Slovensko veľmi podporoval, pri bratislavskom pamätníku Chatama Sofera je totiž pochovaných niekoľko jeho predkov. Rabín si pochvaľuje tunajšiu rodinnú súdržnosť, najmä to „ako si mladí a starí navzájom pomáhajú.“

Chanuka je podľa neho obdobie veselosti. Pripomína nám, že aj malé dobro môže mať obrovský účinok, a že každý dobrý skutok je nasledovaný množstvom ďalších.

[nggallery id=343]

Text a foto: nc

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972