Connect with us

Koktail

Ceny primátora sú rozdané. Kto ich získal?

Published

on

Ceny primátora za rok 2018 sú rozdané. Odnieslo si ich päť osobností, respektíve v jednom prípade kolektív. Súčasťou oceňovania osobností Mesta Piešťany bolo aj vyhlásenie ankety Najúspešnejší športovci roka 2018. Laureáti si prebrali ocenenia v stredu 10. apríla v KSC Fontána.

Kultúrnym počinom roka 2018 bol projekt 365 tvári Piešťan, ktorého autorom je fotograf Martin Ričány. Člen Piešťanského fotoklubu počas minulého roka fotil portréty ľudí, ktorí tvoria naše mesto, ktorí tu pracujú, žijú či ho navštívili. Každý deň zverejnil jednu fotografiu a postupne tak vytvoril mozaiku 365 tvárí.

Erik Panák – Kultúrna osobnosť roka 2018

Kultúrnou osobnosťou roka 2018 sa stal filmový producent Erik Panák. Do portfólia filmov, ktoré produkoval patria Fair – Play (2014), Učiteľka (2016) a v roku 2018 Backstage, ale aj ďalší film Jan Palach, ktorý mal osem nominácií na Českého leva. Tento film v januári 2019 získal Cenu českej filmovej kritiky ako najlepší film roka 2018. Pred pár dňami na odovzdávaní cien Slnko v sieti pridal viaceré nominácie a za ženský herecký výkon dostal cenu. Okrem toho producent týchto filmov v minulom roku oslávil životné jubileum.

Cena za aktivity v oblasti sociálnej, zdravotníckej, charitatívnej a humanitárnej patrí za minulý rok skupine dobrovoľníkov zo Spoločenstiev kresťanského života CVX, Spoločnosť Ježišova v Piešťanoch pod vedením animátorov Stanislava Chmela a Marty Chmelovej za projekt „Polievka z lásky“. Okrem teplej polievky je ich práca postavená na úcte a láske k blížnemu, obete a nezištnej pomoci. Prostredníctvom svojich aktivít šíria títo dobrovoľníci osvetu o problematike bezdomovectva medzi širokou verejnosťou a vhodne dopĺňajú podpornú sociálnu sieť voľnočasovými aktivitami pre deti v ZSS Domum, materiálnou podporou klientov ZSS Domum, finančnou podporou, sprostredkovaním rôznych brigád a podobne. Marta Chmelová však počas príhovoru podotkla, že ocenenie patrí aj všetkým občanom Piešťan, ktorí dobrovoľníkom pomáhajú svojimi darmi a podporou.

Dobrovoľníci zo Spoločenstiev kresťanského života CVX, Spoločnosť Ježišova v Piešťanoch

 

Filantropom roka 2018 sa stala Alena Panáková, ktorá je majiteľkou pražiarne kávy Classic coffe na Námestí 1. mája.  Pražiareň vlani oslávila 25 rokov svojej prevádzky. Počas tohto obdobia okrem kaviarenských služieb priniesla do nášho mesta obohatenie kultúrneho a spoločenského života o množstvo zaujímavých aktivít. Spoločnosť je partnerom Piešťanských čajok, s ktorými organizuje viaceré zábavné a humanitárne podujatia. Podľa zdôvodnenia ocenenia majiteľka je vždy ochotná nezištne podporiť akékoľvek zmysluplné podujatie, preto sa v máji 2018 Pražiareň stala jedným z mála súkromných inštitúcií, v ktorých sa konala Noc literatúry.

Alena Panáková

Cena primátora za aktivity v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia bola in memoriam udelaná Petrovi Tekulovi. Vedúci strediska verejnej zelene Služieb mesta Piešťany zomrel začiatkom maca. „Peter Tekula, sršal až donedávna obrovskou dávkou optimizmu a energie. Starostlivosť o zeleň v meste, o parky i sídliská bola jeho prácou a koníčkom zároveň. Mal mnoho nápadov, večne dobrú náladu. Bol nesmierne húževnatý a pracovitý, ale aj prísny a spravodlivý. S vysokou odbornosťou a jasným cieľom pristupoval k nepopulárnym, ale potrebným výrubom stromov v meste. Jeho netradičné nápady skrášlenia mesta prispeli k veľkej propagácii Piešťan doma i vo svete, veď azda každý občan i návštevník prechádzajúci okolo nich sa fotil. Jeho vianočný fotokruh s nápisom Piešťany je nezmazateľnou stopou jeho patriotizmu k mestu. Toto všetko pretrhla jeho náhla nečakaná smrť. Ostali nám spomienky a povinnosť odvďačiť sa mu aspoň touto cenou, aj keď žiaľ, in memoriam,“ odznelo pri odovzdávaní ocenenia. To prevzala manželka Zuzana Tekulová so slovami, že jej manžel chcel pre Piešťany ešte veľa spraviť.

Zuzana Tekulová pri preberaní ocenenia

V stredu 10. apríla v mestskom parku v blízkosti Balneologického múzea Imricha Wintera pribudol  strom Ľaliovník tulipánokvetý. Zasadili ho tu pracovníci Služieb mesta Piešťany na pamiatku svojho kolegu Petra Tekulu a má pripomínať aj takto jeho pamiatku.

Najúspešnejší športovci Piešťan

V kategórii jednotlivci – dorastenci – do 18 rokov sa víťazkou stala kanoistka Lucia Valová. Študentka Gymnázia Pierra de Coubertina je juniorskou majsterkou Európy, na majstrovstvách sveta juniorov skončila tretia. Je prvou slovenskou kanoistkou v histórii, ktorá sa prebojovala do A finále Majstrovstiev sveta seniorov v kategórii  C1, kde napokon skončila deviata. Rovnako je päťnásobnou majsterkou Slovenska a kanoistkou Slovenska za rok 2018.

Lucia Valová

2. – 10. miesto (v abecednom poradí)

Adam BERLANSKÝ – vodné pólo (pôsobí v klube KVP Nováky, majster SR) je členom tímu, ktorý sa pripravuje na tohtoročné ME.

Filip LÁNYI – plávanie, juniorský reprezentant SR, 15. miesto na juniorských ME v diaľkovom plávaní v disciplíne 5 km mladší juniori; 2 x majster Slovenska v disciplíne 5 km voľný spôsob a 5 km voľný spôsob na otvorenej vode.

Nina MAJERČÍKOVÁ – motorsport – 10 ročná, vicemajsterka Slovenska, ôsma na majstrovstvách sveta. Úspechy žne aj v kategórii rýchlostných člnov GT 15.

Tobias MUNK – golf, golfista SR za rok 2018 v kategórii U12; úspechy v roku 2018: Majster Slovenska v kategórii U12; Majster Slovenska v kategórii U14, Majster Slovenska družstiev v kategórii mužov ako člen reprezentácie PENATI Golf Clubu a následná účasť na European Men´s Club Trophy vo Francúzsku; medzinárodný majster Rakúska v kategórii žiakov U12; absolútny víťaz najväčšej golfovej túry v ČR – kateg. U12 Olympijské nádeje – 1. miesto.

Michaela NEDOROSTOVÁ – (15) futbalistka PFK Piešťany, aj členka družstva UW 15 AS Trenčín – 1. liga, 3. miesto, úspešná strelkyňa – 26 gólov, členka víťazného družstva medzinárodného turnaja UW 15 v Barcelone, žiačka ZŠ M. R. Štefánika.

Alex NEMEC – motokáry; pretekár na motokárach klubu GIOM RACING TEAM Piešťany – Objav roka 2018 v TTSK, medzinárodný majster Slovenska v kartingu – motokárach v triede MINI60. Je finalistom majstrovstiev sveta.

Zuzana ORAVCOVÁ –(17) vodné lyžovanie – zúčastnila sa na ME juniorov za člnom (slalom – 10. miesto), majstrovstiev sveta juniorov za člnom, je držiteľkou slovenského rekordu v skokoch, niekoľkonásobná majsterka Slovenska.

Vanesa POMAJBOVÁ – atletika, halová majsterka SR v behu na 600 m; na najväčších pretekoch detí v Európe v konkurencii 1600 detí zo 16 krajín v behu na 800 m získala striebro.

Daniel RYBANSKÝ – kajak; 4-násobný majster Slovenska, 4. miesto v K1 1000 m na súťaži Olympijských nádejí v Poznani, druhé miesto – Medzinárodná regata.

Najúspešnejší športovci Piešťan 2018 – dorastenci

V kategórii dospelých zvíťazila tenistka Magdaléna Rybáriková.  Hráčka TK Kúpele Piešťany je fedcupová reprezentantka SR, na turnaji WTA v Birminghame porazila Češky Karolínu Plíškovú i Barboru Strýcovú a dostala sa až do finále.

Za Magdalénu Rybárikovú prevzala ocenenie sestra

2. – 10. miesto (podľa abecedy)

Jaroslav BALÁŽ ml. – vznášadlá; druhý na majstrovstvách sveta vznášadiel v Nemecku v kategórii FS a siedmy v kategórii F50.

Lýdia DRAHOVSKÁ – triatlon; členka slovenskej juniorskej reprezentácie v triatlone, zúčastnila sa majstrovstiev sveta v kros triatlone v Dánsku, Majstrovstiev Európy v kros triatlone na Ibize (bronz), niekoľkonásobná majsterka Slovenska v akvatlone, kros duatlone, zimný triatlon.

Martin KOLÁRIK – vodné pólo (účastník ME, účinkuje vo vodnopólovej lige v maďarskej Tatabányi).

Lukáš LACKO – tenis; hráč TK Kúpele PN, Daviscupový reprezentant SR už 13. sezónu. V r. 2018 dosiahol životný úspech na turnaji ATP v Eastbourne, kde postúpil do finále. Vyhral 12. challengerový titul v Glasgowe.

Sára NIEPELOVÁ – plávanie, 4-násobná seniorská majsterka Slovenska, na Msveta v Číne 200 m motýlik – 26. miesto, štafeta – 10. miesto. Na svetovom pohári v Budapešti – 13.; seniorská reprezentantka SR.

Erik NOSKOVIČ – trojboj; World Firefighters Games v Južnej Kórei – 1. miesto v kajaku 200 m; 1. miesto v halovom veslovaní na 1000 m, tretí bol v štafete 4×500 m a 4x 100 m. niekoľkonásobný majster Slovenska. Je príslušníkom Hasičského a záchranného zboru v Piešťanoch.

Richard VANČO -veslovanie; slovenský reprezentant vo veslovaní, kategória skif muži ľahké váhy, 1. miesto na Európskych univerzitných hrách v Portugalsku, 5. miesto na Akademických majstrovstvách sveta v Číne.

Zuzana VRÁBLOVÁ – vodné lyžovanie, 4. miesto na ME v Miláne – wakeskate, viacnásobná majsterka sveta a Európy. Vo februári 2019 – finále majstrovstiev sveta vo wakeskate, tento raz v argentínskom Buenos Aire. Šiesty rok za sebou ho vyhrala Zuzana Vráblová. Je najúspešnejšou predstaviteľkou  wakeskatu.

Nicolas WOLF – vodné lyžovanie, zúčastnil sa majstrovstiev sveta za vlekom – člen strieborného mužstva, na Svetových hrách v Shanghai skončil ôsmy.

Najúspešnejší športovci Piešťan 2018 – dospelí

Najúspešnejším športovým kolektívom za rok sa stali Piešťanské Čajky. Na druhom mieste skončilo družstvo žien TK Kúpele Piešťany, ktoré na majstrovstvách Slovneska získalo  bronzové medaily v zostave Alexandra Grácová ( kapitánka ), Zuzana Luknárová, Michaela Kadlečková, Diana Šumová, Tatiana Šimová, Eszter Méri a Petra Horáková. Tretie miesto obsadilo družstvo mužov z Klubu vodného póla Kúpele Piešťany.

Najúspešnejšie tímy

Ocenenie tréner a zaslúžilý pracovník v športe bolo udelené trénerke plávania Danici Grosmannovej. Trénovaniu sa venuje už 40 rokov a vlani oslávila 75. narodeniny.  Do roku 1965 bola aktívna úspešná pretekárka. V roku 1963 reprezentovala ČSR na Svetovej univerziáde v Sofii a plávaniu sa venovala dlhé roky aj na súťažiach Masters. Od r. 1980 sa venuje mladým plavcom ako cvičiteľka plaveckých kurzov a trénerka najmenších v plaveckej prípravke. Pokračuje v rodinnej tradícii vo výchove mladých plavcov, pre pamätníkov – nasleduje svojho otca – dlhoročného učiteľa základných plaveckých výcvikov.

 

-red- O výsledkoch informovala D. Moretová, hovorkyňa Mesta Piešťany

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel štvrtý: Poštová známka

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Poštová známka s námetom obrazu

Po všetkých týchto peripetiách obrazu, už verejne známeho, stále nebol naplnený sen viacerých obdivovateľov, aby obraz bol aj na poštovej známke. Ale všetko má nejako svoj čas a treba byť trpezlivý. V roku 2011 bol KF 52-01 poverený usporiadať Dni filatelie Slovenska, čo sa aj uskutočnilo. Klub oslovil po prvý krát SLK aby sa podieľali na príprave a prezentácii DFS, čo sa aj podarilo. Podľa vyjadrení viacerých boli dni úspešné po stránke odbornej (katalóg prednášok, príležitostné tlače, ppp) i spoločenskej. Počas obedňajšej prestávky DFS hostia a organizátori boli pozvaní na obed ho hotela Thermia Palace. Obed bol podávaný za dlhým stolom s výhľadom na obraz Alfonsa Muchu „Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia“.

Uprené pohľady stolujúcich na obraz, a debata o jeho osudoch ma ubezpečili, že sa stane, čo sa má stať. Stalo sa, v emisnom pláne roku 2015 sa objavil v emisii umenie: Obraz Alfonsa Muchu v hoteli Thermia Palace v Piešťanoch. A bol som nesmierne rád, že autorom a rytcom známky bude opäť majster Ferko Horniak. K dispozícii pre autora boli fotografie v miestnom múzeu, ďalšie si urobil majster Horniak. Spolupráca po všetkých stránkach fungovala (Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Klub filatelistov, Balneologické múzeum), stretnutia, diskusie o obraze, pečiatkach, pohľadnici A5, FDC i obálke formátu A5 s prítlačou. A všetko to, čo je treba k dobre pripravenej prezentácie známky, teda program, pozvánky, priestory a tlače.

Obálka na zásielky formátu A5, pre potreby SLK Piešťany, na zasielanie do cudziny. Natlačená známka nemá výplatnú hodnotu

K výstave boli použité zberateľské materiály, napr. poštové známky, bankovky, drobné tlačoviny zo zbierok múzea a členov Klubu filatelistov 52-01 Piešťany. Ďalšie vystavené materiály boli z Moravského múzea v Ivančiciach, a z Poštového múzea Praha. Za výstavu patrí Balneologickému múzeu a jeho riaditeľovi PhDR. Vladimírovi Krupovi absolutórium.

Súčasťou programu prezentácie bolo aj vyhlásenie najkrajšej poštovej známky za rok 2014 a teda aj používanie ďalšej, tretej príležitostnej pečiatky.

Na snímke v strede veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Lývia Klausová, vľavo autor poštovej známky František Horniak a vpravo riaditeľ Poštového múzea v Banskej Bystrici Richard R. Senček .

Otvorenie výstavy, privítanie hostí a sprievodné slovo k výstave urobil riaditeľ BM PhDr. Vladimír Krupa, ktorý zvlášť privítal veľvyslankyňu Českej Republiky na Slovensku, pani Lýviu Klausovú a zástupcov Minister-stva dopravy a výs-tavby a Slovenskej pošty a Poštového múzea.

Dve ukážky pripravených pohľadníc A. Muchu, pre zákazníkov bol rezervovaný priestor k využitiu podľa vlastných požiadaviek.

Z výstavy sa účastníci presunuli do hotela Thermia Palace, kde bola už v plnej prevádzke poštová priehradka Pofisu, pripravený kultúrny program a vykonaný akt krstu známky. Túto časť moderoval riaditeľ hotela Josef Provázek, ktorý opätovne privítal hostí a účastníkov prezentácie.

Predohrou samotnej inaugurácie známky bola vernisáž výstavy Z tvorby Alfonsa Muchu, ktorá sa konala vo výstavných priestoroch Balneologického múzea vo vile dr. Lisku. Popri skvelých ukážkach Muchových diel, zapožičaných Muzeom Brněnska v Ivančiciach, boli vystavené početné fotografie, dokumentujúce vzťah Majstra k Piešťanom a tiež ukážky jeho známkovej tvorby, ktoré poskytlo Poštovní muzeum z Prahy.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel tretí: Nájdenie ukradnutého diela

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Čas plynul, informácií stále nebolo, ale vyšetrovatelia istotne nezahálali a podľa všetkého bolo do pátrania zapojených viac krajín a na viacerých stupňoch polície. Okrem slovenskej polície aj minimálne česká a rakúska polícia. Koordinácie zrejme na úrovni Interpolu.

Nebyť toho, nebola by v roku 2004 zachytená informácia o tom, že sa nachádza v Karlových Varoch.

Bolo potrebné jednať premyslene a opatrne, aby pri podozrení že polícia má informácie, neprišlo k likvidáciu obrazu, resp. k jeho vážnemu poškodeniu.

Takto sa vec vyvinula: Dvaja muži mali obraz predať kupcovi (asi nasadenému) za 95.000 € na parkovisku Devět křížú neďaleko Brna. V čase kedy malo prísť ku stretnutia predávajúcich a kupujúceho, sa stala dopravná nehoda neďaleko toho parkoviska. Z toho dôvodu tam boli aj policajné vozidlá, čo bolo dôvodom, že predávajúci zmenil dohodnuté miesto na parkovisku pri brnenskej Hypernove. Tam sa stretnutie aj uskutočnilo a tam aj Česká polícia zakročila pri odovzdávaní obrazu, ktorý prevzala.

Vo vyšetrovacej väzbe sa ocitli podnikateľ Ondrej G. (43 r.) a nezamestnaný Jaroslav B. (33 r.). Zlodej obrazu však stále uniká, lebo je neznámy.

Záverom tejto časti možno konštatovať, že popri policajných orgánoch k nájdeniu obrazu prispeli aj zberatelia a kúpeľní pacienti, lebo dali na verejnosť nielen informáciu o krádeži, ale aj to, ako ukradnutý obraz vyzerá. To bolo veľmi dôležité preto, lebo obraz za takmer 70 rokov, neopustil miesto, kde bol osadený. Bez nadsádzky možno konštatovať, že pomohla pátracia pohľadnica.

Článok v Novom čase 18.XII. 2004 o nájdení obrazu.

Pod dojmom toho, ako rýchlo sa minula „pátracia pohľadnica“ vydal náš klub filatelistov pohľadnicu „radostnú“ k nájdeniu a následnému vráteniu obrazu do hotela Thermia Palace. Rozdiel bol v tom, že na tejto pohľadnici bol už obraz umiestnený na pôvodnom mieste, v jedálni, a v pravom hornom rohu je portrét autora obrazu A. Muchu. Úspech s predajom sa nezopakoval.

Pravdou je, že tlač nemala takú kvalitu ako pôvodná. Média aj v tomto prípade venovali nálezu obrazu pozornosť a polícia sa k veci verejne nevyjadrila preto, že prípad nie je uzatvorený, kým nie je známy a pred súd postavený ten, čo obraz ukradol.

Vďaka naliehaniu riaditeľa Balneologického múzea Slovenské liečebné kúpele urobili potrebné kroky aby bol obraz zapísaný ako kultúrna pamiatka, bol zaevidovaný v zozname kultúrnych pamiatok a po návrate z reštaurátorského ateliéru zaevidovaný do majetku SLK Piešťany, vrátane jeho ceny.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel druhý: Krádež

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Keď sa z médií ozvala správa, že v noci na 19.10.2000 bol obraz ukradnutý, bol to šok asi pre všetkých čo ten obraz poznali, či o ňom vedeli a viacerí mi aj volali, či nebudú vyšetrovaní keď si boli obraz pozrieť, či tam nie je kamera?

Repro a montáž pohľadnice so vzducholoďou.

V kúpeľoch preverovali či a ako je obraz vedený v inventúre majetku, v akej hodnote a či je evidovaný a chránený ako pamiatka? Zistili iba to, že nie je v evidencii o ňom ani zmienka , ani nie je vedený ako pamiatka. Bola to silná káva pre zodpovedných na ich nezodpovednosť.

Krátko na to, bola v Balneologickom múzeu prezentácia môjho kalendára Piešťany na historických pohľadniciach 2001, kde sme sa stretli viacerí priatelia filatelisti i múzejníci.

V debate som im spomenul skutočnosť, ako po krádeži vzácnych obrazov z galérii v Budapešti, maďarská pošta vydala sériu známok a hárček, ktorý po niekoľkých rokoch napomohol k vypátraniu obrazov a ich vráteniu galérii.

Janko Bosák mi vtedy položil otázku, že prečo by sme to nemohli urobiť aj my, Slovensko? Moja odpoveď bola, žeo vydaní známky nerozhodujeme my, ani nikto v Piešťanoch, a než by to prešlo dvomi komisiami ministerstva, a umeleckým spracovaním a výrobou, uplynul by možno aj rok, ale pohľadnicu by sme mohli spolu s múzeom navrhnúť a vydať čo najskôr.

Rozkrútilo sa koleso a za pár dní bol návrh na pohľadnicu, texty v šiestich jazykoch s výzvou k Interpolu pripravený. Našu konečnú podobu pohľadnice, aby bol obraz pred objektom hotela, nie v interiéri hotela Thermia, graficky spracovala agentúra RePublic a vytlačila Stiva v počte 10.000 kusov.

Bola k dispozícii v kúpeľoch, v múzeu a v mestských kultúrnych ustanovizniach, niekde sa predávala, niekde rozdávala. Za pomerne krátky čas jej nebolo. Veci sa chytili média, vrátane televízie, ale aj časopis Zberateľ, brnenský Orbis Pictus, ba aj Štúdijná galéria Alfonse Muchy a p.ing. Jiří Koukal, z KF v Žďár nad Sázavou a ďalší.

Pátracia pohľadnica

Šok z krádeže postupne vyprchal, okrem domiénok a podozrení žiadne oficiálne informácie neboli. Vyšetrovatelia kontaktovali osoby z riaditeľstva kúpeľov a zrejme aj službukonajúce osoby v ten deň i noc. Zverejnené bolo len to, že obraz bol vyrezaný z rámu a zrejme zrolovaný, pre jeho rozmery. Tiež bola informácia o použitom rebríku a o pootvorenom okne na jedálni z ktorej bol ukradnutý obraz. Obraz je dlhý 375 cm a vysoký 150 cm, jeho tvar je zrejmý z obrázkov.

V treťom pokračovaní seriálu Muchov obraz v Thermia Palace sa dozviete viac o tom, ako sa obraz podarilo vrátiť na jeho pôvodné miesto.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Reklama

Populárne články