Centrálna alej Mestského parku i tento rok krásne vykvitla, Služby mesta Piešťany sú spokojné s výsadbou, ktorá prebehla ešte v decembri 2015. Realizoval ju jediný zamestnanec holandskej spoločnosti Verver Export, pričom za niečo vyše hodinu osadil približne 24 000 kusov cibúľ narcisov, tulipánov, hyacintov, krokusov a modríc. Prvé kvetiny vykvitli v apríli minulého roku a slnečné lúče ich spod zeme vytiahli i túto jar. 

„S tohtoročný stavom výsadby sme veľmi spokojní, malo by sa to opakovať rok čo rok v horizonte približne 5 rokov, potom sa musí urobiť nové sadenie cibúľ, lebo staré splanejú alebo sa stratia a podobne. Tento nový holandský systém výsadby cibuľovín do trávnika sa osvedčil, jednotlivé druhy a odrody kvitnú postupne asi 6 týždňov. Špecifikom je, že ich treba prihnojovať, keďže im berie živiny aj trávnik a naopak, nekosiť trávnik skôr ako úplne nezatiahnu živiny do cibúľ a nezožltnú ich listy. Vysadený stredový pás tak v máji ostáva akoby „neučesaný“ alebo trošku zanedbaný, ale deje sa to len kvôli starosti o cibule, ktoré zostávajú celý rok pod zemou,“ uviedla za Služby mesta Piešťany Eva Wernerová.

Vo vysadenom záhone sa nachádzajú narcisy poeticus Actaea, Thalia a Jetfire, tulipány Lady Jane, Silverstream a Orange Emperor a tiež krokusy Jeanne d´Arc. Výsadba cibuľovín priamo do trávnika prostredníctvom osevného zariadenia je v našich končinách niečo nové, ale napríklad v Nemecku a Holandsku je tento spôsob už pomerne bežný. Výhodou je, že záhon nie je nutné odplevelovať alebo hnojiť, kvety rastú priamo z trávnika a po ich odkvitnutí je možné trávnik pokosiť. Cibuľoviny sa normálne sadia koncom septembra, ale holandská spoločnosť Verver Export má aj so sadením počas zimy dobré skúsenosti. 

-lt/Zdroj: Služby mesta Piešťany/Foto: archív-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972