Connect with us

Koktail

CAR AT TUNING PARTY XIII – najväčší motofestival opäť nesklamal

Published

on

Tri dni plné motorizmu, hudby, párty, skvelých atrakcií, nádherných žien a úžasných áut – to všetko a ešte oveľa viac mohli vidieť návštevníci piešťanského letiska počas najväčšieho a najpopulárnejšieho motofestivalu na Slovensku, ktorý sa konal v druhý júnový víkend.

CAR AT Party-0027

Priam idylické počasie, rekordná návštevnosť, nadupaný line-up na dvoch  hudobných stage-och, fantastické finále súťaže krásy Miss Carat Tuning, šampionáty v driftoch a šprintoch, leštenky v sekcii Total Dip Tuning Battle,  súťaž stereosystémov dB DRAG, či akrobati na motorkách so stuntriderskou MOTOTV šou, prehliadka veteránov a exibícia legendárneho pretekára Giacoma Agostiniho (IT,) množstvo sprievodných atrakcií, programov, štýlová gastrozóna a skvelá atmosféra posunula festival CAR AT TUNING PARTY opäť o level vyššie, čím si obhájil dlhodobé prvenstvo nielen medzi motoristickými zrazmi, ale postupne sa radí aj medzi  najvychytenejšie hudobné open-air podujatia na Slovensku.

_ICT9877

V piatok si návštevníci festivalu užili obľúbené voľné šprinty a tréningy driftérov a večer už patril  hudobnej produkcii, ktorú odštartovala mladá raperka Aless. Nadupané semifinále súťaže Restart Freestyle Battle naladilo publikum na správnu hip-hopovú nôtu  a nechýbala ani  piešťanská formácia KONTRAFAKT, ktorá opäť potvrdila, že na domácej pôde sa koncertuje najlepšie.

DSC_3637

Koncertu predchádzalo pompézne finále MISS CARAT TUNING. Dvanásť nádherných slečien bojovalo o titul najkrajšej reprezentantky motošportu na Slovensku. Scénografiu finále dotváralo 12 luxusných 3D obrazov – odliatkov tiel samotných CARATIEK, ktoré tri mesiace kreoval renomovaný umelecký výtvarník Slavomír Gibej. Finalistky predstavili novú sexy kolekciu merchandisingu festivalu CaTP, odprezentovali štýlovú značku MODA-EWA, predstavili tvorbu kreatívnej dizajnérky Matty Urbanič a v štýle svetových šou predviedli na mieru šité luxusné spodné prádlo ADMIRÁL dotvorené prekrásnymi doplnkami, krídlami, rozviatými sukňami a detailami, ktoré povýšili prehliadku na úroveň najprestížnejších fashion udalostí na Slovensku._ICT9438

Počas finále vystúpil spevák Andrew May s letným singlom “Summer Love” a sympatický raper ADiss potešil svojim vystúpením nejednu slečnu v publiku. Tou najkrajšou CARATKOU sa podľa 18- člennej poroty stala sladká blondínka Lenka Mošková zo Zlatých Moraviec. Prvou Vicemiss sa stala krásna Češka Patrície Skálová a brondzovú priečku obsadila nádherná rusovláska Dominika Horníková z Tatranskej Lomnice. Víťazky boli dekorované ručne vyrobenými korunkami od umelkyne Sáry Greňovej, ktorá vytvorila naozaj zaujímavé a hodnotné šperky, čím dokonalo podčiarkla celkový umelecký dojem finále.

_ICT0255Sobota už patrila Majstrovstvám Slovenkej republiky v šprintoch, ktorých sa zúčastnilo 142 šprintérov zo štyroch krajín – z toho 32 motocyklov a 110 automobilov. Počas dňa sa v kvalifikáciách a finálových súbojoch odjazdilo na 1/4-míli dokopy 518 meraných duelov.

CAR AT Party-0254

Výsledky šprintov na 402m (víťazi v jednotlivých kategóriách):

Autá trieda PROFI:

P2: Jiří Nikl (Citroen BX) Česká republika

P3: Tomáš Polonec (Fiat 127 turbo) Slovensko

P4: Martin „MEXX“ Friedschroder (Karmann Ghia) Rakúsko

P5: Pavol Buček (Tiger racing) Slovensko

P6: Damian Szczygiel (Toyota MR2 TDi) Poľsko

Autá trieda STREET:

S0: Andrej Rýs (Škoda Rapid) Slovensko

S1: Vladimír Vavrek (Fiat Punto GT) Slovensko

S2: Vlado Kocúr (Daewoo Nexia) Slovensko

S3: Lukáš Bobik (Honda Civic turbo) Slovensko

S4: Ivan Šoltýs (Porsche GT3 RS) Slovensko

S5: Robert Matysiak (Nissan GTR) Poľsko

S6: Tomáš Lupták (Seat Leon) Slovensko

S7: Ivana Kabátová (BMW 335xD) Slovensko

Absolútni víťazi:

Martin „MEXX“ Friedschroder (Karmann Ghia) Rakúsko
Robert Matysiak (Nissan GTR) Poľsko
Ondrej Vasičák (Audi RS6) Slovensko

CAR AT Party-0016

MOTOCYKLE:

M1: Šimon Švarba (Yamaha R6) Slovensko

M2: Ondrej Cerovský (Suzuki GSX-R) Slovensko

M3: Štefan Szabó (Kawasaki ZZR1400) Slovensko

M4: Stano Poživenec (Suzuki GSX-R) Slovensko

M5: Krzystof Dziura (Kawasaki) Poľsko

CAR AT Party-0255

Najlepší absolútny dosiahnutý čas 9,319 s pri rýchlosti 235 km/h spomedzi áut získal rakúsky pretekár „MEXX“ Friedschroder na unikátnom dragstri Karmann Ghia.

V triede Motocykle cenu za absolútne najlepší čas prevzal poľský pretekár Krzystof Dziura na drag špeciáli Kawasaki, ktorý zajazdil čas 9,281s. a dosiahol na 402-metrovej trati max. rýchlosť 249 km/h.

DSC_4405

Dychberúce akrobatické exibície priniesla stuntriderská MOTOTV Show s hviezdami  -Zdenkom Rybárom, Janim Izsakom a woOdym, ktorí si na tzv. “FINAL BORDEL” prizvali driftérksych profíkov Marka Hučka a Maroša Nikša a predviedli exkluzívnu adrenalínovú šou, pri ktorej divákom tuhla krv v žilách.

Sobotný line-up bol na hlavnom stage-i nabitý zvučnými menami. Párty odštartoval  bratislavský raper ADiss, svoju šou odpálila formácia L.U.Z.A. a DJ Hajtkovič, nasledovalo emóciami nabité finále RESTART FREESTYLE BATTLE s moderátorom Triskym. Do porotcovských kresiel zasadol Tafrob, Čistychov a Shomi, ktorí sa jednoznačne zhodli na víťazovi, ktorým sa stal raper KELSO.

DSC_5862

Extrémne nočné drifty pritiahli k trati množstvo zvedavcov, ktorým driftéri ponúkli nevídanú adrenalínovú exibíciu.

Perfektný koncert odpálil raper MOMO, ktorý patrí k top slovenským raperom a skvelú zábavu rozprúdil funky kráľ Igor Kmeťo mladší s najväščími hitmi svojej kariéry. Na javisku sa dosýta vytancovali víťazky MISS CARAT TUNING  a pre tých, ktorým bolo málo, do rána hrali DJ’s na IN DA CLUB stage-i.

DSC_2276

Nedeľa patrila nepochybne hviezdam driftov. Akčné jazdy riadeným šmykom najlepšie ustál v kategórii STREET Michal Warhan Varholy. Na druhom mieste skončil Denis DENDO Ožvold a tretie miesto obsadil Fero BULITER Jarolím. V kategórii PRO si zlato odniesol Marián Nikš, streibornú priečku obsadil Marko HUKOTA Hučko a brondz si vybojoval Roman Kolesár. Organizátori CaTP už teraz pripravujú ďalšie skvelé vylepšenia na ďalší ročník najväčšieho motofestivalu na Slovensku.

DSC_5668

-Text: LeRa/Foto: Forky ( iHASHTAG.eu ,) Vlado Faragula Photography, Martin Magál – Maggi ( gregi.net, ) Eddy photo-

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel štvrtý: Poštová známka

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Poštová známka s námetom obrazu

Po všetkých týchto peripetiách obrazu, už verejne známeho, stále nebol naplnený sen viacerých obdivovateľov, aby obraz bol aj na poštovej známke. Ale všetko má nejako svoj čas a treba byť trpezlivý. V roku 2011 bol KF 52-01 poverený usporiadať Dni filatelie Slovenska, čo sa aj uskutočnilo. Klub oslovil po prvý krát SLK aby sa podieľali na príprave a prezentácii DFS, čo sa aj podarilo. Podľa vyjadrení viacerých boli dni úspešné po stránke odbornej (katalóg prednášok, príležitostné tlače, ppp) i spoločenskej. Počas obedňajšej prestávky DFS hostia a organizátori boli pozvaní na obed ho hotela Thermia Palace. Obed bol podávaný za dlhým stolom s výhľadom na obraz Alfonsa Muchu „Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia“.

Uprené pohľady stolujúcich na obraz, a debata o jeho osudoch ma ubezpečili, že sa stane, čo sa má stať. Stalo sa, v emisnom pláne roku 2015 sa objavil v emisii umenie: Obraz Alfonsa Muchu v hoteli Thermia Palace v Piešťanoch. A bol som nesmierne rád, že autorom a rytcom známky bude opäť majster Ferko Horniak. K dispozícii pre autora boli fotografie v miestnom múzeu, ďalšie si urobil majster Horniak. Spolupráca po všetkých stránkach fungovala (Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Klub filatelistov, Balneologické múzeum), stretnutia, diskusie o obraze, pečiatkach, pohľadnici A5, FDC i obálke formátu A5 s prítlačou. A všetko to, čo je treba k dobre pripravenej prezentácie známky, teda program, pozvánky, priestory a tlače.

Obálka na zásielky formátu A5, pre potreby SLK Piešťany, na zasielanie do cudziny. Natlačená známka nemá výplatnú hodnotu

K výstave boli použité zberateľské materiály, napr. poštové známky, bankovky, drobné tlačoviny zo zbierok múzea a členov Klubu filatelistov 52-01 Piešťany. Ďalšie vystavené materiály boli z Moravského múzea v Ivančiciach, a z Poštového múzea Praha. Za výstavu patrí Balneologickému múzeu a jeho riaditeľovi PhDR. Vladimírovi Krupovi absolutórium.

Súčasťou programu prezentácie bolo aj vyhlásenie najkrajšej poštovej známky za rok 2014 a teda aj používanie ďalšej, tretej príležitostnej pečiatky.

Na snímke v strede veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Lývia Klausová, vľavo autor poštovej známky František Horniak a vpravo riaditeľ Poštového múzea v Banskej Bystrici Richard R. Senček .

Otvorenie výstavy, privítanie hostí a sprievodné slovo k výstave urobil riaditeľ BM PhDr. Vladimír Krupa, ktorý zvlášť privítal veľvyslankyňu Českej Republiky na Slovensku, pani Lýviu Klausovú a zástupcov Minister-stva dopravy a výs-tavby a Slovenskej pošty a Poštového múzea.

Dve ukážky pripravených pohľadníc A. Muchu, pre zákazníkov bol rezervovaný priestor k využitiu podľa vlastných požiadaviek.

Z výstavy sa účastníci presunuli do hotela Thermia Palace, kde bola už v plnej prevádzke poštová priehradka Pofisu, pripravený kultúrny program a vykonaný akt krstu známky. Túto časť moderoval riaditeľ hotela Josef Provázek, ktorý opätovne privítal hostí a účastníkov prezentácie.

Predohrou samotnej inaugurácie známky bola vernisáž výstavy Z tvorby Alfonsa Muchu, ktorá sa konala vo výstavných priestoroch Balneologického múzea vo vile dr. Lisku. Popri skvelých ukážkach Muchových diel, zapožičaných Muzeom Brněnska v Ivančiciach, boli vystavené početné fotografie, dokumentujúce vzťah Majstra k Piešťanom a tiež ukážky jeho známkovej tvorby, ktoré poskytlo Poštovní muzeum z Prahy.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel tretí: Nájdenie ukradnutého diela

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Čas plynul, informácií stále nebolo, ale vyšetrovatelia istotne nezahálali a podľa všetkého bolo do pátrania zapojených viac krajín a na viacerých stupňoch polície. Okrem slovenskej polície aj minimálne česká a rakúska polícia. Koordinácie zrejme na úrovni Interpolu.

Nebyť toho, nebola by v roku 2004 zachytená informácia o tom, že sa nachádza v Karlových Varoch.

Bolo potrebné jednať premyslene a opatrne, aby pri podozrení že polícia má informácie, neprišlo k likvidáciu obrazu, resp. k jeho vážnemu poškodeniu.

Takto sa vec vyvinula: Dvaja muži mali obraz predať kupcovi (asi nasadenému) za 95.000 € na parkovisku Devět křížú neďaleko Brna. V čase kedy malo prísť ku stretnutia predávajúcich a kupujúceho, sa stala dopravná nehoda neďaleko toho parkoviska. Z toho dôvodu tam boli aj policajné vozidlá, čo bolo dôvodom, že predávajúci zmenil dohodnuté miesto na parkovisku pri brnenskej Hypernove. Tam sa stretnutie aj uskutočnilo a tam aj Česká polícia zakročila pri odovzdávaní obrazu, ktorý prevzala.

Vo vyšetrovacej väzbe sa ocitli podnikateľ Ondrej G. (43 r.) a nezamestnaný Jaroslav B. (33 r.). Zlodej obrazu však stále uniká, lebo je neznámy.

Záverom tejto časti možno konštatovať, že popri policajných orgánoch k nájdeniu obrazu prispeli aj zberatelia a kúpeľní pacienti, lebo dali na verejnosť nielen informáciu o krádeži, ale aj to, ako ukradnutý obraz vyzerá. To bolo veľmi dôležité preto, lebo obraz za takmer 70 rokov, neopustil miesto, kde bol osadený. Bez nadsádzky možno konštatovať, že pomohla pátracia pohľadnica.

Článok v Novom čase 18.XII. 2004 o nájdení obrazu.

Pod dojmom toho, ako rýchlo sa minula „pátracia pohľadnica“ vydal náš klub filatelistov pohľadnicu „radostnú“ k nájdeniu a následnému vráteniu obrazu do hotela Thermia Palace. Rozdiel bol v tom, že na tejto pohľadnici bol už obraz umiestnený na pôvodnom mieste, v jedálni, a v pravom hornom rohu je portrét autora obrazu A. Muchu. Úspech s predajom sa nezopakoval.

Pravdou je, že tlač nemala takú kvalitu ako pôvodná. Média aj v tomto prípade venovali nálezu obrazu pozornosť a polícia sa k veci verejne nevyjadrila preto, že prípad nie je uzatvorený, kým nie je známy a pred súd postavený ten, čo obraz ukradol.

Vďaka naliehaniu riaditeľa Balneologického múzea Slovenské liečebné kúpele urobili potrebné kroky aby bol obraz zapísaný ako kultúrna pamiatka, bol zaevidovaný v zozname kultúrnych pamiatok a po návrate z reštaurátorského ateliéru zaevidovaný do majetku SLK Piešťany, vrátane jeho ceny.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel druhý: Krádež

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Keď sa z médií ozvala správa, že v noci na 19.10.2000 bol obraz ukradnutý, bol to šok asi pre všetkých čo ten obraz poznali, či o ňom vedeli a viacerí mi aj volali, či nebudú vyšetrovaní keď si boli obraz pozrieť, či tam nie je kamera?

Repro a montáž pohľadnice so vzducholoďou.

V kúpeľoch preverovali či a ako je obraz vedený v inventúre majetku, v akej hodnote a či je evidovaný a chránený ako pamiatka? Zistili iba to, že nie je v evidencii o ňom ani zmienka , ani nie je vedený ako pamiatka. Bola to silná káva pre zodpovedných na ich nezodpovednosť.

Krátko na to, bola v Balneologickom múzeu prezentácia môjho kalendára Piešťany na historických pohľadniciach 2001, kde sme sa stretli viacerí priatelia filatelisti i múzejníci.

V debate som im spomenul skutočnosť, ako po krádeži vzácnych obrazov z galérii v Budapešti, maďarská pošta vydala sériu známok a hárček, ktorý po niekoľkých rokoch napomohol k vypátraniu obrazov a ich vráteniu galérii.

Janko Bosák mi vtedy položil otázku, že prečo by sme to nemohli urobiť aj my, Slovensko? Moja odpoveď bola, žeo vydaní známky nerozhodujeme my, ani nikto v Piešťanoch, a než by to prešlo dvomi komisiami ministerstva, a umeleckým spracovaním a výrobou, uplynul by možno aj rok, ale pohľadnicu by sme mohli spolu s múzeom navrhnúť a vydať čo najskôr.

Rozkrútilo sa koleso a za pár dní bol návrh na pohľadnicu, texty v šiestich jazykoch s výzvou k Interpolu pripravený. Našu konečnú podobu pohľadnice, aby bol obraz pred objektom hotela, nie v interiéri hotela Thermia, graficky spracovala agentúra RePublic a vytlačila Stiva v počte 10.000 kusov.

Bola k dispozícii v kúpeľoch, v múzeu a v mestských kultúrnych ustanovizniach, niekde sa predávala, niekde rozdávala. Za pomerne krátky čas jej nebolo. Veci sa chytili média, vrátane televízie, ale aj časopis Zberateľ, brnenský Orbis Pictus, ba aj Štúdijná galéria Alfonse Muchy a p.ing. Jiří Koukal, z KF v Žďár nad Sázavou a ďalší.

Pátracia pohľadnica

Šok z krádeže postupne vyprchal, okrem domiénok a podozrení žiadne oficiálne informácie neboli. Vyšetrovatelia kontaktovali osoby z riaditeľstva kúpeľov a zrejme aj službukonajúce osoby v ten deň i noc. Zverejnené bolo len to, že obraz bol vyrezaný z rámu a zrejme zrolovaný, pre jeho rozmery. Tiež bola informácia o použitom rebríku a o pootvorenom okne na jedálni z ktorej bol ukradnutý obraz. Obraz je dlhý 375 cm a vysoký 150 cm, jeho tvar je zrejmý z obrázkov.

V treťom pokračovaní seriálu Muchov obraz v Thermia Palace sa dozviete viac o tom, ako sa obraz podarilo vrátiť na jeho pôvodné miesto.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Reklama

Populárne články