Connect with us

Koktail

Bábika Hanka v piešťanskom kroji pocestuje do Japonska, na „bábikárky“ čakajú aj ďalšie výzvy

Published

on

Minulý týždeň si bábiku v tradičnom piešťanskom kroji vyzdvihla u miestnej „bábikárky“ Veroniky Cetliovej predsedníčka správnej rady Únie žien Slovenska, bývalá ministerka zdravotníctva a europoslankyňa Irena Belohorská. Hanka pocestuje do Okinawy spolu s majsterkou sveta v karate (WTKA kata dorasteniek), Alexandrou Handiakovou ako dar únie žien. A nielen to, spoločný záujem o bábiky by mal vyústiť do projektu, ktorý by oživil tradície ručnej výroby miniatúr krojov u nás. Svoje skúsenosti do neho vloží Únia žien Slovenska, ktorá pred rokmi podobný zámer už realizovala a svoju prácu zasa vyšívačky a krajčírky.  Okrem pravidelnej výstavy, ktorá sa má opäť konať pri otvorení letnej sezóny v galérii Fontána, tak na naše bábikárky do budúcna čakajú aj ďalšie výzvy.

IMG_0688
„Začalo to už dávno, asi v roku 1994, keď Únia žien Slovenska ako nástupnícka organizácia po Slovenskom zväze žien dostala na starosť jeden veľký projekt – výrobu ľudových krojov na bábikách,“ spomína Irena Belohorská. Projekt podporilo vtedajšie Ministerstvo práce a sociálnych vecí a mal za úlohu znížiť zamestnanosť žien po 50-tke, ktorá bola v tých časoch veľmi vysoká. Počas jeho trvania vyrobili množstvo krojovaných bábik, časť z nich putovala do zahraničia a vytvorili aj dve variácie výstavnej zbierky. „Boli tam zastúpené etnograficky všetky regióny, mali sme tam ženu, dievča, dospelú ženu, nevestu, vdovu, rôzne kombinácie krojov,“ vysvetľuje súčasná predsedníčka správnej rady a štatutárka ÚŽS a dopĺňa, že párik bábik od nich dokonca dostala aj Hillary Clintonová – dievča pri svojej návšteve Viedne a ďalšiu (chlapca) počas pobytu na Slovensku.

 

Zbierka krojovaných bábik podľa nej aj v súčasnosti putuje po Slovensku. „Bola už v Košiciach, mali sme ju na hlavnej triede, kde vyvolala veľký záujem, ďalej v niekoľkých mestách v prešovskom kraji, v Žiline, teraz v Nitre, kde má pochodiť viacero okresov. Máme tiež podpísanú spoluprácu s Maticou slovenskou, kde matičiari prejavili záujem o tieto putovné zbierky a používajú ich nielen na výstavy ale aj pri výuke mladej generácie,“ dopĺňa bývalá ministerka zdravotníctva a neskôr i europoslankyňa.

IMG_0681

Hoci podobnú výstavu robia aj Piešťanky a už dlhší čas sa ako hobby u nás niekoľko žien venuje ručnému vyšívaniu miniatúr krojov, ich spolupráca sa začala až minulý rok.  „Oslovila ma pani Cetliová, úplne nezávisle, že oni robia bábiky ako svoje hobby, tiež vystavujú a či by sme nedali k dispozícii svoje skúsenosti,“ pokračuje Irena Belohorská. Rozhodli sa tak pre spoločný projekt, ktorý by zastrešila Únie žien Slovenska a výrobu krojovaných bábik by dostala na starosti Veronika Cetliová. „Celá myšlienka je odvodená od tradícií,“ pridáva sa piešťanská bábikárka. „Keď ešte existoval Slovenský zväz žien, jedna z Piešťaniek, pani Helena Augustínová, vyšívala do jeho kolekcie bábiku za Piešťany. Ja som celú tú zbierku videla asi v 86-om. Tak ma oslovila, že som sa rozhodla, že na staré kolená sa budem zaoberať niečím podobným. Naštudovala som si piešťanský kroj, chodím do múzea, mám nafotografovanú literatúru. A už mi nestačili len piešťanské kroje, tak som sa vybrala do okolitých miesta, na výstavy a vytvárala si zbierku. Internet je úžasný pomocník aj vďaka nemu už spolupracujem s niekoľkými ženam, bábikárkami. A takto vznikla aj myšlienka osloviť pani Belohorskú.“

IMG_0696IMG_0687 IMG_0700IMG_0693

Hoci naše bábikárky vyšívajú kroje ako svoje hobby, ich výtvory nie sú žiadne amatérske hračky. Na výrobu odevu používajú čo najpresnejšie materiály, vyšívajú originálne vzory alebo reštaurujú dnes už muzeálne kúsky. Pani Veronika má aj vo svojej domácej zbierke niekoľko výnimočných exemplárov – okrem bábiky Zitky v piešťanskom, bohato vyšívanom kroji je tu napríklad Zuza v jednoduchom, no veľmi vkusnom myjavskom „oblečku“ s ručne plisovanou sukňou, či vdovica s tradičným bielym čepcom a nechýba ani bábätko či krojovaný chlapec. Vidieť ich môžete aj na piešťanskej výstave, ktorú opäť chystajú v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v rámci Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny.

IMG_0724IMG_0703IMG_0728IMG_0726

Do pripravovaného projektu by radi zapojili aj mladšie výšivkárky, ktoré by sa mohli aj zamestnať na doma. „Ručná práca ako vyšívanie je výborný relax, ale zároveň z hľadiska zachovania tradícií mimoriadne potrebná,“ myslí si Irena Belohorská. „Keď cestujem, vidím, ako ľudia hľadajú len ručné výrobky, nie strojové.“ V súčasnosti pripravujú podklady a hľadajú partnerov a ak sa všetko podarí, projekt chcú zrealizovať ešte v tomto roku.

-ad-, video: vimeo.sk

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel štvrtý: Poštová známka

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Poštová známka s námetom obrazu

Po všetkých týchto peripetiách obrazu, už verejne známeho, stále nebol naplnený sen viacerých obdivovateľov, aby obraz bol aj na poštovej známke. Ale všetko má nejako svoj čas a treba byť trpezlivý. V roku 2011 bol KF 52-01 poverený usporiadať Dni filatelie Slovenska, čo sa aj uskutočnilo. Klub oslovil po prvý krát SLK aby sa podieľali na príprave a prezentácii DFS, čo sa aj podarilo. Podľa vyjadrení viacerých boli dni úspešné po stránke odbornej (katalóg prednášok, príležitostné tlače, ppp) i spoločenskej. Počas obedňajšej prestávky DFS hostia a organizátori boli pozvaní na obed ho hotela Thermia Palace. Obed bol podávaný za dlhým stolom s výhľadom na obraz Alfonsa Muchu „Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia“.

Uprené pohľady stolujúcich na obraz, a debata o jeho osudoch ma ubezpečili, že sa stane, čo sa má stať. Stalo sa, v emisnom pláne roku 2015 sa objavil v emisii umenie: Obraz Alfonsa Muchu v hoteli Thermia Palace v Piešťanoch. A bol som nesmierne rád, že autorom a rytcom známky bude opäť majster Ferko Horniak. K dispozícii pre autora boli fotografie v miestnom múzeu, ďalšie si urobil majster Horniak. Spolupráca po všetkých stránkach fungovala (Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Klub filatelistov, Balneologické múzeum), stretnutia, diskusie o obraze, pečiatkach, pohľadnici A5, FDC i obálke formátu A5 s prítlačou. A všetko to, čo je treba k dobre pripravenej prezentácie známky, teda program, pozvánky, priestory a tlače.

Obálka na zásielky formátu A5, pre potreby SLK Piešťany, na zasielanie do cudziny. Natlačená známka nemá výplatnú hodnotu

K výstave boli použité zberateľské materiály, napr. poštové známky, bankovky, drobné tlačoviny zo zbierok múzea a členov Klubu filatelistov 52-01 Piešťany. Ďalšie vystavené materiály boli z Moravského múzea v Ivančiciach, a z Poštového múzea Praha. Za výstavu patrí Balneologickému múzeu a jeho riaditeľovi PhDR. Vladimírovi Krupovi absolutórium.

Súčasťou programu prezentácie bolo aj vyhlásenie najkrajšej poštovej známky za rok 2014 a teda aj používanie ďalšej, tretej príležitostnej pečiatky.

Na snímke v strede veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Lývia Klausová, vľavo autor poštovej známky František Horniak a vpravo riaditeľ Poštového múzea v Banskej Bystrici Richard R. Senček .

Otvorenie výstavy, privítanie hostí a sprievodné slovo k výstave urobil riaditeľ BM PhDr. Vladimír Krupa, ktorý zvlášť privítal veľvyslankyňu Českej Republiky na Slovensku, pani Lýviu Klausovú a zástupcov Minister-stva dopravy a výs-tavby a Slovenskej pošty a Poštového múzea.

Dve ukážky pripravených pohľadníc A. Muchu, pre zákazníkov bol rezervovaný priestor k využitiu podľa vlastných požiadaviek.

Z výstavy sa účastníci presunuli do hotela Thermia Palace, kde bola už v plnej prevádzke poštová priehradka Pofisu, pripravený kultúrny program a vykonaný akt krstu známky. Túto časť moderoval riaditeľ hotela Josef Provázek, ktorý opätovne privítal hostí a účastníkov prezentácie.

Predohrou samotnej inaugurácie známky bola vernisáž výstavy Z tvorby Alfonsa Muchu, ktorá sa konala vo výstavných priestoroch Balneologického múzea vo vile dr. Lisku. Popri skvelých ukážkach Muchových diel, zapožičaných Muzeom Brněnska v Ivančiciach, boli vystavené početné fotografie, dokumentujúce vzťah Majstra k Piešťanom a tiež ukážky jeho známkovej tvorby, ktoré poskytlo Poštovní muzeum z Prahy.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel tretí: Nájdenie ukradnutého diela

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Čas plynul, informácií stále nebolo, ale vyšetrovatelia istotne nezahálali a podľa všetkého bolo do pátrania zapojených viac krajín a na viacerých stupňoch polície. Okrem slovenskej polície aj minimálne česká a rakúska polícia. Koordinácie zrejme na úrovni Interpolu.

Nebyť toho, nebola by v roku 2004 zachytená informácia o tom, že sa nachádza v Karlových Varoch.

Bolo potrebné jednať premyslene a opatrne, aby pri podozrení že polícia má informácie, neprišlo k likvidáciu obrazu, resp. k jeho vážnemu poškodeniu.

Takto sa vec vyvinula: Dvaja muži mali obraz predať kupcovi (asi nasadenému) za 95.000 € na parkovisku Devět křížú neďaleko Brna. V čase kedy malo prísť ku stretnutia predávajúcich a kupujúceho, sa stala dopravná nehoda neďaleko toho parkoviska. Z toho dôvodu tam boli aj policajné vozidlá, čo bolo dôvodom, že predávajúci zmenil dohodnuté miesto na parkovisku pri brnenskej Hypernove. Tam sa stretnutie aj uskutočnilo a tam aj Česká polícia zakročila pri odovzdávaní obrazu, ktorý prevzala.

Vo vyšetrovacej väzbe sa ocitli podnikateľ Ondrej G. (43 r.) a nezamestnaný Jaroslav B. (33 r.). Zlodej obrazu však stále uniká, lebo je neznámy.

Záverom tejto časti možno konštatovať, že popri policajných orgánoch k nájdeniu obrazu prispeli aj zberatelia a kúpeľní pacienti, lebo dali na verejnosť nielen informáciu o krádeži, ale aj to, ako ukradnutý obraz vyzerá. To bolo veľmi dôležité preto, lebo obraz za takmer 70 rokov, neopustil miesto, kde bol osadený. Bez nadsádzky možno konštatovať, že pomohla pátracia pohľadnica.

Článok v Novom čase 18.XII. 2004 o nájdení obrazu.

Pod dojmom toho, ako rýchlo sa minula „pátracia pohľadnica“ vydal náš klub filatelistov pohľadnicu „radostnú“ k nájdeniu a následnému vráteniu obrazu do hotela Thermia Palace. Rozdiel bol v tom, že na tejto pohľadnici bol už obraz umiestnený na pôvodnom mieste, v jedálni, a v pravom hornom rohu je portrét autora obrazu A. Muchu. Úspech s predajom sa nezopakoval.

Pravdou je, že tlač nemala takú kvalitu ako pôvodná. Média aj v tomto prípade venovali nálezu obrazu pozornosť a polícia sa k veci verejne nevyjadrila preto, že prípad nie je uzatvorený, kým nie je známy a pred súd postavený ten, čo obraz ukradol.

Vďaka naliehaniu riaditeľa Balneologického múzea Slovenské liečebné kúpele urobili potrebné kroky aby bol obraz zapísaný ako kultúrna pamiatka, bol zaevidovaný v zozname kultúrnych pamiatok a po návrate z reštaurátorského ateliéru zaevidovaný do majetku SLK Piešťany, vrátane jeho ceny.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel druhý: Krádež

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Keď sa z médií ozvala správa, že v noci na 19.10.2000 bol obraz ukradnutý, bol to šok asi pre všetkých čo ten obraz poznali, či o ňom vedeli a viacerí mi aj volali, či nebudú vyšetrovaní keď si boli obraz pozrieť, či tam nie je kamera?

Repro a montáž pohľadnice so vzducholoďou.

V kúpeľoch preverovali či a ako je obraz vedený v inventúre majetku, v akej hodnote a či je evidovaný a chránený ako pamiatka? Zistili iba to, že nie je v evidencii o ňom ani zmienka , ani nie je vedený ako pamiatka. Bola to silná káva pre zodpovedných na ich nezodpovednosť.

Krátko na to, bola v Balneologickom múzeu prezentácia môjho kalendára Piešťany na historických pohľadniciach 2001, kde sme sa stretli viacerí priatelia filatelisti i múzejníci.

V debate som im spomenul skutočnosť, ako po krádeži vzácnych obrazov z galérii v Budapešti, maďarská pošta vydala sériu známok a hárček, ktorý po niekoľkých rokoch napomohol k vypátraniu obrazov a ich vráteniu galérii.

Janko Bosák mi vtedy položil otázku, že prečo by sme to nemohli urobiť aj my, Slovensko? Moja odpoveď bola, žeo vydaní známky nerozhodujeme my, ani nikto v Piešťanoch, a než by to prešlo dvomi komisiami ministerstva, a umeleckým spracovaním a výrobou, uplynul by možno aj rok, ale pohľadnicu by sme mohli spolu s múzeom navrhnúť a vydať čo najskôr.

Rozkrútilo sa koleso a za pár dní bol návrh na pohľadnicu, texty v šiestich jazykoch s výzvou k Interpolu pripravený. Našu konečnú podobu pohľadnice, aby bol obraz pred objektom hotela, nie v interiéri hotela Thermia, graficky spracovala agentúra RePublic a vytlačila Stiva v počte 10.000 kusov.

Bola k dispozícii v kúpeľoch, v múzeu a v mestských kultúrnych ustanovizniach, niekde sa predávala, niekde rozdávala. Za pomerne krátky čas jej nebolo. Veci sa chytili média, vrátane televízie, ale aj časopis Zberateľ, brnenský Orbis Pictus, ba aj Štúdijná galéria Alfonse Muchy a p.ing. Jiří Koukal, z KF v Žďár nad Sázavou a ďalší.

Pátracia pohľadnica

Šok z krádeže postupne vyprchal, okrem domiénok a podozrení žiadne oficiálne informácie neboli. Vyšetrovatelia kontaktovali osoby z riaditeľstva kúpeľov a zrejme aj službukonajúce osoby v ten deň i noc. Zverejnené bolo len to, že obraz bol vyrezaný z rámu a zrejme zrolovaný, pre jeho rozmery. Tiež bola informácia o použitom rebríku a o pootvorenom okne na jedálni z ktorej bol ukradnutý obraz. Obraz je dlhý 375 cm a vysoký 150 cm, jeho tvar je zrejmý z obrázkov.

V treťom pokračovaní seriálu Muchov obraz v Thermia Palace sa dozviete viac o tom, ako sa obraz podarilo vrátiť na jeho pôvodné miesto.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Reklama

Populárne články