Približne tri desiatky ľudí zaujala možnosť pozrieť sa na piešťanskú architektúru z iného uhla a spoznať tak trochu nepoznané dielo architekta Pavla Weisza. Prehliadku jeho tvorby v Piešťanoch zorganizovala v pondelok 3. augusta študentka architektúry Lívia Gažová a nestor histórie piešťanskej architektúry architekt Ľubomír Mrňa.

Pohľad z hotela Jalta zaujal mnohých

Pohľad z hotela Jalta

Podľa architektov sú Piešťany plné architektonických zaujímavostí, i keď sa to možno na prvý pohľad nezdá. Medzi top diela slovenského funkcionalizmu jednoznačne patria stavby z dielne architekta Pavla Weisza. Účastníci architekTÚRY si pozreli hotely Eden, Jalta, Vilu Alba, bývalé sanatórium Luxor a hotel Park Avenue. Vrámci architektonickej prehliadky mohli účastníci nazrieť i do interiéru niektorých Weiszových stavieb a detailnejšie tak porozumieť princípom jeho tvorby.  Dostali teda aj na miesta, kam bežne nemôžu. Uchvátili ich najmä pohľady z terás hotelov Eden a Jalta, ktoré sú na najvrchnejších podlažiach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Terasa hotela Jalta

Piešťanský rodák Pavol Weisz mal zaujímavý osud a výrazným sa spôsobom zapísal do dejín medzivojnového staviteľstva. Jeho nadčasové diela patria k najlepšej architektúre v piešťanskom i celoslovenskom meradle. Z jeho „dieľne“ sú návrhy hotela Eden, hotela Excelsior (dnes Jalta), vily Alba, vily Dr. Švorca (terajší hotel Park Avenue, predtým detská nemocnica), vily Dr. Horvátha aj Špeciálneho sanatória Luxor (v súčasnosti tvorí časť nemocnice). Jeho najvýznamnejšie projekty – komplex hotelov Eden a Excelsior patria medzi perly funkcionalizmu.

Ak by ste sa chceli o piešťanskej architektúre dozvedieť viac, podobné prehliadky budú pokračovať. V októbri je Deň architektúry, a tak sa opäť môžete tešiť na architekTÚRU s ďalšou zaujímavou témou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na terase hotela Jalta

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pred hotelom Eden

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Interiér hotela Eden

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Terasa hotela Eden

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vila Alba

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hotel Park Avenue

-lg/th-

 

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972