Mladí Bananci Viktor Vrábel a Alex Jánoška sa prostredníctvom videa rozhodli čitateľom priblížiť, ako prebieha poludňajšie zvonenie vo veži miestneho Kostola sv. Martina. Nepriaznivým faktorom okrem nedostatku miesta bol vraj nedostatok svetla a niektoré zábery si vyžadovali doslova akrobatické kúsky dvojčlenného štábu. Kvôli viacerým uhlom záberu si ani nie dvojminútové video vyžadovalo 4 výstupy do veže a od myšlienky po publikovanie ubehol mesiac.

IMG_3507Veľký a malý zvon vo veži nového kostola sú umiestnené vo výške približne 20 metrov nad zemou. Vynesenie 20-kilogramovej techniky po úzkych strmých schodoch dalo podľa slov mladíkov predsa len trochu zabrať. Nerátajúc prízemie, prvou zastávkou je chórus, druhou povala nového kostola a treťou samotná drevená plošina s uchytením zvonov a mechanizmom, ktorý nimi hýbe; s rapkáčom, kabelážou a príslušenstvom. Pod drevenou podlahou možno nájsť zariadenie, ktoré sa stará o rovnomerný pohyb štyroch ciferníkov.

Odbíjanie celých hodín, polhodín a poludňajšie zvonenie je kvôli presnosti riadené satelitom a zabezpečuje ho veľký zvon. Pred omšami, počas omší a pred pohrebmi ovláda zvony kostolník Dominik Jánoška, a to buď zo sakristie alebo pri vstupe do veže. Vtedy sa „dostane ku slovu” aj malý zvon z roku 1927. Vek toho väčšieho sa nám nepodarilo zistiť.

IMG_9901Odbíjanie dvanástej hodiny a následné zvonenie bolo pomerne prenikavo počuť aj cez dva druhy chráničov sluchu. Každopádne, podľa autorov ide o jedinečný zážitok. Keďže asi päťminútové zvonenie sa počas svojho priebehu okrem začiatku a ukončenia nemení, filmári sa rozhodli zostrihnúť ho na štvrtinu bežnej dĺžky. Výsledok si teraz môžete pozrieť.

-text, foto a video: vv-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972