Connect with us

Koktail

Aké podujatia nás čakajú tento rok v Piešťanoch?

Published

on

Piešťany sú každoročne dejiskom množstva podujatí lokálneho i medzinárodného významu. Dobré podmienky na organizáciu kultúrnych, spoločenských a športových akcií predurčujú kúpeľné mesto pre tieto aktivity. Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany pripravila sumarizáciu toho, na čo sa môžete tešiť tento rok.

Festival letectva 2020
8. – 10. máj

Nový letecký sviatok na Letisku v Piešťanoch vznikol len minulý rok ako pocta generálovi Milanovi R. Štefánikovi. V piešťanských oblakoch aj na zemi sa odohrával bohatý program aj sprievodné atrakcie pre veľkých i malých. Medzi veľké ťaháky podujatia patrila možnosť absolvovať vyhliadkový let na vrtuľníku a jednou z divácky najatraktívnejších ukážok bol let predvádzacieho, tzv. display pilota, na Gripene. Pripravovaný ročník bude jedinečný. Okrem pestrého programu počas dňa organizátori chystajú aj unikátnu nočnú laserovú pyrotechnickú air šou, ktorá na Slovensku ešte nebola. Vďaka spojeniu letectva, zábavy či adrenalínových súťaží sa v máji 2020 máme naozaj na čo tešiť.

 

Tradičné umelecké remeslá
22. – 24. máj

 

Už dvanásty krát rozložia na Kúpeľnom ostrove stánky ľudoví remeselníci na svojom medzinárodnom stretnutí. Každoročne tu môžete vidieť okolo päťdesiat druhov remesiel z rôznych kútov sveta a na tvorivých dielňach sa na chvíľu môže stať remeselníkom každý. Výrobky čipkárok, drotárov, rezbárov, keramikárov, košikárov, šperkárov či kováčov si môžete aj zakúpiť.

Cityfest 2020
29. – 30. máj

Na Námestí Slobody v Piešťanoch sa uskutoční ďalší, už siedmy ročník obľúbeného mestského hudobného festivalu. Jeho hlavným lákadlom budú Kollárovci. Aj z programu predchádzajúcich ročníkov je jasné, že obyvatelia a návštevníci Piešťan sa môžu tešiť na skvelú hudobnú nálož, a to vo festivalovom areáli priamo v centre mesta. Minulý rok sa tu predstavil piešťanský rodák, slovenský raper Ego či známa piešťanská kapela Slniečko, alebo skupina Polemic, rok predtým vystupovali na Cityfeste Richard Muller a Chinaski.

 

Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny
5. – 7. jún

Slávnostný sprievod a vystúpenia v Hudobnom pavilóne budú už 29. krát neodmysliteľnou súčasťou jedného z najvýznamnejších podujatí v Piešťanoch. A keď primátor mesta udrie na gong, všetci vedia, že v Piešťanoch sa začalo leto. Program býva naozaj skvelý – dračie lode na Váhu, historický šerm, tanečné vystúpenia, minulý rok tancovala Lúčnica a spieval Dalibor Janda aj spevácke trio La Gioia. Deti sa vybláznia pri programe, ktorý je určený len im a dospelí môžu nahliadnuť do tajomstiev prípravy slávneho piešťanského bahna v bahennej kuchyni.

 

Piešťanské zlaté stuhy
11. – 14. jún

Toto medzinárodné stretnutie historických vozidiel možno poznáte pod názvom Concours d´Elegance. História názvu aj súťaže siaha do roku 1932, keď sa po Piešťanoch preháňali na nablýskaných automobiloch slávni návštevníci kúpeľov. Oživená tradícia vstúpi na budúci rok do 28. ročníka, ktorý bude opäť prehliadkou starodávnej elegancie. Ak ste milovníci veteránov alebo skrátka len chcete zažiť pár pekných dní s rodinou, Zlaté stuhy si určite nenechajte ujsť.

 

Music festival Piešťany
5. jún– 9. júl

Druhý najstarší hudobný festival na Slovensku sa bude konať už 65. krát. Piešťanský hudobný festival vznikol v roku 1956 a od svojho založenia až dodnes nebol nikdy prerušený. Aj keď ešte nevieme, aký program nám organizátori pripravia, isté je, že návštevníci festivalu si môžu každý rok užiť nezabudnuteľné koncerty. V minulom ročníku sa v Dome umenia predstavila Lúčnica s galaprogramom venovaným tvorbe Štefana Nosáľa, diváci videli swingové, operné aj symfonické predstavenia. Popri hudobných podujatiach sa v meste konajú aj rôzne zaujímavé sprievodné akcie.

 

Street Art Festival
1. august

Piaty ročník festivalu pouličného umenia prinesie opäť na viacerých miestach v meste pestrú zmes vystúpení, či už v rámci oficiálneho programu alebo takzvanej voľnej zóny, kde sa môže na chvíľu stať umelcom každý, kto si na to trúfne. Tento jednodňový festival vznikol z neformálneho stretnutia pouličných umelcov v našom meste, ktoré má jedinečnú kozmopolitnú atmosféru a nezameniteľný genius loci. Hlavnou myšlienkou festivalu je ponúknuť priestor na vystúpenie všetkým, pričom vítané je najmä pôvodné, originálne umenie. Takže pokiaľ ste herci, mímovia, žongléri, živé sochy, graffiti umelci alebo by ste chceli predviesť iný zaujímavý druh umenia, určite si v kalendári rezervujte termín na piešťanský Street Art Festival.

 

Grape Festival 2020
7. – 8. august

Hoci visel osud festivalu na vlásku, napokon sa podarilo dohodnúť, že sa bude konať v klasickom termíne na dobre známej pôde. Na piešťanskom letisku sa však uskutoční naposledy, pretože záujem o letné chartrové lietanie z Piešťan rastie. Miesto ďalšieho konania festivalu zatiaľ nie je známe, nepoznáme ešte ani mená účinkujúcich na pripravovanom ročníku. Grape má kapacitu 20- tisíc ľudí a dokáže zaplniť všetky ubytovacie kapacity v meste. Keďže ročník 2020 bude rozlúčkovým a posledným na letisku, usporiadatelia naznačili, že téma sa už asi dá tušiť.

 

Lodenica
 27. – 29. august

Tento festival skrátka patrí k Piešťanom, veď sa chystá už jeho 22. ročník a návštevnosť je stále vysoká. Vznikol ako festival country, folku a trampskej hudby, v posledných rokoch sa síce trochu žánrovo posúva smerom k rocku, ale jedinečný duch Lodenice ostáva. Na ročníku 2020 je zatiaľ ohlásené vystúpenie Olympicu a Petra Lipu, o ďalších účinkujúcich sa budeme dozvedať postupne. Minulý rok sa na festivale na troch pódiách predstavilo viac ako šesťdesiat interpretov, medzi nimi Spirituál Kvintet, Ivan Mládek, Věra Martinová, Gladiator, Čechomor, František Nedvěd či Allan Mikušek, nechýbalo domáce Slniečko. Uvidíme, čím všetkým nás organizátori potešia na budúci rok.

 

Cinematik
10. – 15. september

Pätnásty medzinárodný filmový festival opäť prinesie do Piešťan v niekoľkých sekciách bohatý hlavný program aj sprievodné podujatia, a to na niekoľkých miestach v meste. Minulý rok mohli diváci na festivale vidieť takmer sto dlhometrážnych aj krátkometrážnych filmov v desiatich sekciách. Súčasťou festivalu je aj záverečné udeľovanie ocenení. Hlavné projekcie festivalu sa konajú v Dome umenia. Jedným z cieľov podujatia je podpora slovenskej kinematografie a prevažná časť festivalu je venovaná európskemu kinu. Kúpeľné mesto Piešťany teda opäť ponúkne svojim obyvateľom a návštevníkom skvelú filmovú dovolenku.

 

Paráda
18. – 19. september

Prvý bezbariérový festival je pokračovaním tradície Parády, ktorá sa začala v roku 2010 na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom. Cieľom bolo prilákať do tohto areálu deti s rodičmi, aby sa spoločne počas zábavného športového dňa oboznámili s paralympijskými športmi. Súčasťou podujatia sú popri športovej časti aj vystúpenia spevákov a tanečníkov, diskusie aj rôzne tvorivé aktivity. V roku 2018 sa bezbariérový festival presťahoval do Piešťan, kde ho Slovenský paralympijský výbor organizuje v spolupráci s Kúpeľmi Piešťany. Príďte sa zabaviť na toto parádne podujatie na bezbariérovom Kúpeľnom ostrove.

 

Victoria Regia
23. – 27. september

Piešťany sa už 27. krát zmenia na mesto kvetov. Národná súťaž vo viazaní a aranžovaní kvetov dostala názov podľa lekna, ktoré rastie v jazierkach na Kúpeľnom ostrove. Súťaž tradične vrcholí Kvetinovým korzom s alegorickými vozmi v centre mesta. Kytice, ktoré sú výsledkom súťaže v aranžovaní kvetov, môžu návštevníci Piešťan obdivovať vo verejných kultúrnych a obchodných priestoroch. Súťaž organizuje Stredná odborná škola záhradnícka v Piešťanoch a každý rok sa podujatie nesie v inej téme.

 

Park Foto Piešťany
26. september

Jubilejný pätnásty krát sa bude pod piešťanským nebom konať jedinečná plenérová výstava fotografií, ktorá je najväčšou parkovou foto výstavou na Slovensku. Súťažnú výstavu fotografií organizuje Piešťanský fotoklub a spolu s kvetinovou súťažou je každoročne akýmsi neoficiálnym ukončením letnej sezóny. V roku 2018 bola výstava zapísaná do Slovenskej knihy rekordov za „Najviac vystavených fotografií pod holým nebom na Slovensku“. Vystavujúci fotografi svoje diela inštalujú sami na pripravenú sieť, pričom kreativite sa medze nekladú. Fotografie si následne pozrú tisícky návštevníkov, ktorí svojím hlasovaním rozhodnú o troch najlepších fotografiách. Odborná porota hodnotí tri najlepšie kolekcie fotografií, osobitne sa oceňuje detská kategória a najlepšia fotografia kvetín z výstavy Victoria Regia.

 

Piešťanské randezvous
október – november

Tento festival českého a slovenského umenia prináša do Piešťan každú jeseň činoherné predstavenia, koncerty či výstavy pre všetky vekové kategórie návštevníkov. Počas festivalu sa v Dome umenia prezentujú profesionálne aj amatérske scény. Keďže zámerom festivalovej dramaturgie je ukázať divákom vždy niečo nové a pútavé, určite nám aj ďalší ročník prinesie nezabudnuteľné predstavenia. Minulý rok si mohli diváci vychutnať napríklad herecké umenie Bolka Polívku a Milana Lasicu či netradičný multimediálny projekt venovaný Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Už teraz sa môžeme tešiť na to, čo nám prinesie 22. ročník festivalu.

 

Astrofilm
13. – 15. október

Tento medzinárodný filmový festival by nemal zmeškať žiadny milovník astronómie a záhad vesmíru! Už po štrnásty krát sa v Piešťanoch uskutoční nielen prehliadka filmov s touto tematikou, ale aj výstavy, multimediálne prezentácie, diskusie, zábavné pokusy aj pozorovania oblohy cez hvezdársky ďalekohľad. Podujatie organizuje Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo spolu s Mestom Piešťany a mestským kultúrnym strediskom. Festival je nielen prehliadkou oblohy a úspechov astronómov, ale aj umelcov, ktorým učaroval vesmír.

 

Eurotour
10. – 12. november

Ďalší zo skvelých filmových festivalov v Piešťanoch! Medzinárodná prehliadka dokumentárnych a hraných filmov o cestovaní, krajine a človeku sa od roku 2005 každoročne koná v Kultúrno – spoločenskom centre Fontána. Prehliadka je zameraná na rozvoj a podporu cestovného ruchu s dôrazom na propagáciu Slovenska. Keď milujete volanie diaľok, ale aj objavovanie nových miest na Slovensku, toto je podujatie ako stvorené pre vás. Prehliadka má aj súťažnú časť a priestor dostali aj amatérske krátke rodinné filmy z dovoleniek a ciest.

Zdroj: Rezort Piešťany

Foto: M. Petlák, L. Turňa, M. Palkovič, T. Hudcovič, M. Viazanko, R. Benický, V. Vrábel,  V. Hank, organizátori podujatí

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel štvrtý: Poštová známka

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Poštová známka s námetom obrazu

Po všetkých týchto peripetiách obrazu, už verejne známeho, stále nebol naplnený sen viacerých obdivovateľov, aby obraz bol aj na poštovej známke. Ale všetko má nejako svoj čas a treba byť trpezlivý. V roku 2011 bol KF 52-01 poverený usporiadať Dni filatelie Slovenska, čo sa aj uskutočnilo. Klub oslovil po prvý krát SLK aby sa podieľali na príprave a prezentácii DFS, čo sa aj podarilo. Podľa vyjadrení viacerých boli dni úspešné po stránke odbornej (katalóg prednášok, príležitostné tlače, ppp) i spoločenskej. Počas obedňajšej prestávky DFS hostia a organizátori boli pozvaní na obed ho hotela Thermia Palace. Obed bol podávaný za dlhým stolom s výhľadom na obraz Alfonsa Muchu „Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia“.

Uprené pohľady stolujúcich na obraz, a debata o jeho osudoch ma ubezpečili, že sa stane, čo sa má stať. Stalo sa, v emisnom pláne roku 2015 sa objavil v emisii umenie: Obraz Alfonsa Muchu v hoteli Thermia Palace v Piešťanoch. A bol som nesmierne rád, že autorom a rytcom známky bude opäť majster Ferko Horniak. K dispozícii pre autora boli fotografie v miestnom múzeu, ďalšie si urobil majster Horniak. Spolupráca po všetkých stránkach fungovala (Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Klub filatelistov, Balneologické múzeum), stretnutia, diskusie o obraze, pečiatkach, pohľadnici A5, FDC i obálke formátu A5 s prítlačou. A všetko to, čo je treba k dobre pripravenej prezentácie známky, teda program, pozvánky, priestory a tlače.

Obálka na zásielky formátu A5, pre potreby SLK Piešťany, na zasielanie do cudziny. Natlačená známka nemá výplatnú hodnotu

K výstave boli použité zberateľské materiály, napr. poštové známky, bankovky, drobné tlačoviny zo zbierok múzea a členov Klubu filatelistov 52-01 Piešťany. Ďalšie vystavené materiály boli z Moravského múzea v Ivančiciach, a z Poštového múzea Praha. Za výstavu patrí Balneologickému múzeu a jeho riaditeľovi PhDR. Vladimírovi Krupovi absolutórium.

Súčasťou programu prezentácie bolo aj vyhlásenie najkrajšej poštovej známky za rok 2014 a teda aj používanie ďalšej, tretej príležitostnej pečiatky.

Na snímke v strede veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Lývia Klausová, vľavo autor poštovej známky František Horniak a vpravo riaditeľ Poštového múzea v Banskej Bystrici Richard R. Senček .

Otvorenie výstavy, privítanie hostí a sprievodné slovo k výstave urobil riaditeľ BM PhDr. Vladimír Krupa, ktorý zvlášť privítal veľvyslankyňu Českej Republiky na Slovensku, pani Lýviu Klausovú a zástupcov Minister-stva dopravy a výs-tavby a Slovenskej pošty a Poštového múzea.

Dve ukážky pripravených pohľadníc A. Muchu, pre zákazníkov bol rezervovaný priestor k využitiu podľa vlastných požiadaviek.

Z výstavy sa účastníci presunuli do hotela Thermia Palace, kde bola už v plnej prevádzke poštová priehradka Pofisu, pripravený kultúrny program a vykonaný akt krstu známky. Túto časť moderoval riaditeľ hotela Josef Provázek, ktorý opätovne privítal hostí a účastníkov prezentácie.

Predohrou samotnej inaugurácie známky bola vernisáž výstavy Z tvorby Alfonsa Muchu, ktorá sa konala vo výstavných priestoroch Balneologického múzea vo vile dr. Lisku. Popri skvelých ukážkach Muchových diel, zapožičaných Muzeom Brněnska v Ivančiciach, boli vystavené početné fotografie, dokumentujúce vzťah Majstra k Piešťanom a tiež ukážky jeho známkovej tvorby, ktoré poskytlo Poštovní muzeum z Prahy.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel tretí: Nájdenie ukradnutého diela

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Čas plynul, informácií stále nebolo, ale vyšetrovatelia istotne nezahálali a podľa všetkého bolo do pátrania zapojených viac krajín a na viacerých stupňoch polície. Okrem slovenskej polície aj minimálne česká a rakúska polícia. Koordinácie zrejme na úrovni Interpolu.

Nebyť toho, nebola by v roku 2004 zachytená informácia o tom, že sa nachádza v Karlových Varoch.

Bolo potrebné jednať premyslene a opatrne, aby pri podozrení že polícia má informácie, neprišlo k likvidáciu obrazu, resp. k jeho vážnemu poškodeniu.

Takto sa vec vyvinula: Dvaja muži mali obraz predať kupcovi (asi nasadenému) za 95.000 € na parkovisku Devět křížú neďaleko Brna. V čase kedy malo prísť ku stretnutia predávajúcich a kupujúceho, sa stala dopravná nehoda neďaleko toho parkoviska. Z toho dôvodu tam boli aj policajné vozidlá, čo bolo dôvodom, že predávajúci zmenil dohodnuté miesto na parkovisku pri brnenskej Hypernove. Tam sa stretnutie aj uskutočnilo a tam aj Česká polícia zakročila pri odovzdávaní obrazu, ktorý prevzala.

Vo vyšetrovacej väzbe sa ocitli podnikateľ Ondrej G. (43 r.) a nezamestnaný Jaroslav B. (33 r.). Zlodej obrazu však stále uniká, lebo je neznámy.

Záverom tejto časti možno konštatovať, že popri policajných orgánoch k nájdeniu obrazu prispeli aj zberatelia a kúpeľní pacienti, lebo dali na verejnosť nielen informáciu o krádeži, ale aj to, ako ukradnutý obraz vyzerá. To bolo veľmi dôležité preto, lebo obraz za takmer 70 rokov, neopustil miesto, kde bol osadený. Bez nadsádzky možno konštatovať, že pomohla pátracia pohľadnica.

Článok v Novom čase 18.XII. 2004 o nájdení obrazu.

Pod dojmom toho, ako rýchlo sa minula „pátracia pohľadnica“ vydal náš klub filatelistov pohľadnicu „radostnú“ k nájdeniu a následnému vráteniu obrazu do hotela Thermia Palace. Rozdiel bol v tom, že na tejto pohľadnici bol už obraz umiestnený na pôvodnom mieste, v jedálni, a v pravom hornom rohu je portrét autora obrazu A. Muchu. Úspech s predajom sa nezopakoval.

Pravdou je, že tlač nemala takú kvalitu ako pôvodná. Média aj v tomto prípade venovali nálezu obrazu pozornosť a polícia sa k veci verejne nevyjadrila preto, že prípad nie je uzatvorený, kým nie je známy a pred súd postavený ten, čo obraz ukradol.

Vďaka naliehaniu riaditeľa Balneologického múzea Slovenské liečebné kúpele urobili potrebné kroky aby bol obraz zapísaný ako kultúrna pamiatka, bol zaevidovaný v zozname kultúrnych pamiatok a po návrate z reštaurátorského ateliéru zaevidovaný do majetku SLK Piešťany, vrátane jeho ceny.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel druhý: Krádež

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Keď sa z médií ozvala správa, že v noci na 19.10.2000 bol obraz ukradnutý, bol to šok asi pre všetkých čo ten obraz poznali, či o ňom vedeli a viacerí mi aj volali, či nebudú vyšetrovaní keď si boli obraz pozrieť, či tam nie je kamera?

Repro a montáž pohľadnice so vzducholoďou.

V kúpeľoch preverovali či a ako je obraz vedený v inventúre majetku, v akej hodnote a či je evidovaný a chránený ako pamiatka? Zistili iba to, že nie je v evidencii o ňom ani zmienka , ani nie je vedený ako pamiatka. Bola to silná káva pre zodpovedných na ich nezodpovednosť.

Krátko na to, bola v Balneologickom múzeu prezentácia môjho kalendára Piešťany na historických pohľadniciach 2001, kde sme sa stretli viacerí priatelia filatelisti i múzejníci.

V debate som im spomenul skutočnosť, ako po krádeži vzácnych obrazov z galérii v Budapešti, maďarská pošta vydala sériu známok a hárček, ktorý po niekoľkých rokoch napomohol k vypátraniu obrazov a ich vráteniu galérii.

Janko Bosák mi vtedy položil otázku, že prečo by sme to nemohli urobiť aj my, Slovensko? Moja odpoveď bola, žeo vydaní známky nerozhodujeme my, ani nikto v Piešťanoch, a než by to prešlo dvomi komisiami ministerstva, a umeleckým spracovaním a výrobou, uplynul by možno aj rok, ale pohľadnicu by sme mohli spolu s múzeom navrhnúť a vydať čo najskôr.

Rozkrútilo sa koleso a za pár dní bol návrh na pohľadnicu, texty v šiestich jazykoch s výzvou k Interpolu pripravený. Našu konečnú podobu pohľadnice, aby bol obraz pred objektom hotela, nie v interiéri hotela Thermia, graficky spracovala agentúra RePublic a vytlačila Stiva v počte 10.000 kusov.

Bola k dispozícii v kúpeľoch, v múzeu a v mestských kultúrnych ustanovizniach, niekde sa predávala, niekde rozdávala. Za pomerne krátky čas jej nebolo. Veci sa chytili média, vrátane televízie, ale aj časopis Zberateľ, brnenský Orbis Pictus, ba aj Štúdijná galéria Alfonse Muchy a p.ing. Jiří Koukal, z KF v Žďár nad Sázavou a ďalší.

Pátracia pohľadnica

Šok z krádeže postupne vyprchal, okrem domiénok a podozrení žiadne oficiálne informácie neboli. Vyšetrovatelia kontaktovali osoby z riaditeľstva kúpeľov a zrejme aj službukonajúce osoby v ten deň i noc. Zverejnené bolo len to, že obraz bol vyrezaný z rámu a zrejme zrolovaný, pre jeho rozmery. Tiež bola informácia o použitom rebríku a o pootvorenom okne na jedálni z ktorej bol ukradnutý obraz. Obraz je dlhý 375 cm a vysoký 150 cm, jeho tvar je zrejmý z obrázkov.

V treťom pokračovaní seriálu Muchov obraz v Thermia Palace sa dozviete viac o tom, ako sa obraz podarilo vrátiť na jeho pôvodné miesto.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Reklama

Populárne články