Connect with us

Koktail

Advent v Trnave rozžiari centrum mesta, prinesie pekný program aj zahreje dušu

Published

on

Príchod vianočných sviatkov v našom meste už tradične predznamenávajú predvianočné trhy, rozsvietené centrum mesta plné stánkov s dobrotami a zaujímavý program, ktoré nás deň po dni nalaďujú na tú pravú vianočnú náladu. Ani tento rok nebude výnimkou. Obdobie očakávania Vianoc sa tento raz uskutoční v réžii samosprávy a ponesie názov Advent v Trnave. Začne sa už v piatok 1. decembra 2017 otvorením  trhov na Trojičnom námestí. Aktuálne informácie a kompletný program nájdete na stránke advent.trnava.sk.

V týchto dňoch už v strede mesta stojí vianočný strom, je pripravená výzdoba a osvetlenie, jeden po druhom vyrastajú vianočné stánky a robí sa všetko pre to, aby sa už o týždeň námestie v srdci Trnavy zmenilo na živé vianočné mestečko. Bude voňať ihličím a škoricou, chutiť tými najlepšími dobrotami a znieť hlasmi ľudí užívajúcich si tieto čarovné dni. Nemôže pri tom chýbať ani program, ktorý nám dovolí na chvíľu sa zastaviť, zabudnúť na každodenný zhon a byť prítomný v tomto okamihu.

„Chceme priniesť taký program, ktorý bude citlivo dopĺňať atmosféru najvýznamnejších sviatkov v roku. Zostavovali sme ho preto s dôrazom na to, aby zahrial dušu ako pohár horúcej medoviny a doprial tiež oddych uponáhľanej mysli,“ hovorí Peter Cagala, vedúci úseku kultúry Správy kultúrnych a športových zariadení Mesta Trnava.

V prvý decembrový deň o 19. hodine spoločne rozsvietime vianočný stromček na Trojičnom námestí a otvoríme tým Adventné trhy. Pekný zážitok pre celú rodinu dotvorí koncert speváčky Simy Martausovej. Nezabudnuteľným večerom bude aj utorok 5. decembra, kedy v našom meste privítame Mikuláša. Spolu s anjelmi i čertami dorazí o 17.15 h na Námestie sv. Mikuláša, ktoré zažne spolu s deťmi. Mikulášsky záprah sa potom pohne smerom k Trojičnému námestiu, kde o 18.00 hod. vystúpi Miro Jaroš.

Hudobný program Adventu v Trnave je plný zvučných mien. Za všetkých spomeňme napríklad Katku Koščovú, Vrbovské vŕby, Juraja Hnilicu, Paper Moon Trio či Janais. Fajnšmekri si určite nenechajú ujsť Štyri adventné koncerty v Kostole sv. Jakuba, ktoré sú už pravidelnou súčasťou kultúrneho diania v Trnave. Tento rok prinesú Lúčnicu, Ivu Bittovú & Čikori, Spektrum i operné hviezdy a ich hostí. Najväčšími hviezdičkami na pódiu však budú minimálne pre svojich rodičov určite deti z trnavských materských škôl. Jednotlivé škôlky majú svoj čas rezervovaný každý štvrtok a piatok od 7. do 21. decembra.

Tým najmenším sú určené aj rozprávky divadla Dvor zázrakov na radnici a obľúbené Predvianočné tvorivé dielne pre deti. Pestré kreatívne aktivity ich čakajú medzi 1. a 17. decembrom vždy od piatku do nedele v osvedčených priestoroch „Pod stĺpami“ na Hlavnej 8. Až do 7. januára 2018 bude fungovať verejné klzisko na Hlavnej ulici. Korčuľovať sa dá denne od 10. do 20. hodiny, korčule je možné si aj zapožičať.

O nevšedný zážitok sa postarajú štvrtkové a nedeľné výstupy na mestskú vežu s lampášom. Sprievodca v historickom kostýme záujemcov schodík po schodíku zoznámi s príbehmi a legendami tejto dominanty mesta. Veľkým lákadlom budú aj tento rok Stredoveké vianočné trhy. Od 15. do 17. decembra vďaka nim zažijeme Vianoce trochu inak. Námestie sv. Mikuláša zaplnia doboví remeselníci a zvieratká, tešiť sa môžeme na originálny program, dobrú zábavu a skvelý starobylý punč.

Popri užívaní si radosti a veselosti by sme mali myslieť aj na tých, ktorí v živote nemali toľko šťastia ako my. Od 13. do 16. decembra môžete kúpou punču v charitatívnom stánku Mesta Trnava podporiť dobrú vec. Výťažok z predaja poputuje organizáciám tretieho sektora, ktoré pracujú v sociálnej oblasti. Okrem toho bude počas celých Adventných trhov v charitatívnom stánku mesta prebiehať predaj výrobkov organizácií tretieho sektora zdravotne postihnutých, občianskych združení, chránených dielní a detského domova v Trnave. Vo štvrtok 21. decembra prinesú skauti do Trnavy Betlehemské svetlo a odovzdajú ho na pódiu predstaviteľom mesta, o deň neskôr sa v dome Katolíckej jednoty Slovenska uskutoční Štedrá večera pre osamelých ľudí a ľudí bez domova.

„Pripraviť predvianočné trhy tak, aby bola spokojná čo najväčšia časť návštevníkov, je výzvou. Predstavy a očakávania ľudí sa rôznia, počas uplynulých mesiacov sme však intenzívne pracovali na tom, aby bol Advent v Trnave pestrý a aby si z jeho ponuky mohol vybrať každý. Svoj sortiment predstavia desiatky predajcov a remeselníkov,“ približuje Peter Babinec, vedúci odboru dopravy a komunálnych služieb Mestského úradu v Trnave, ktorý zastrešuje technickú stránku predvianočných aktivít v meste.

„Trojičné námestie tento rok ozvláštnia nové drevené stánky v štýlovom dizajne. Už teraz na ne máme veľmi dobrú spätnú väzbu, ľuďom sa páčia. Naším cieľom je, aby sa sem domáci aj návštevníci z okolitých miest radi vracali,“ pokračuje Babinec.

K pohodliu návštevníkov Adventných trhov isto prispeje aj predĺžená prevádzka verejných WC na Radlinského ulici. Tie budú otvorené cez týždeň od 8.00 do 22.00 hod. a cez víkendy až do 23.00 hod., teda v rovnakom čase ako stánky na Trojičnom námestí. Vianočné mestečko zavrie svoje brány 23. decembra. Veríme, že dovtedy rozdá mnoho radosti a stane sa miestom milých stretnutí a pekných spomienok. Rok 2017 vyprevadíme o polnoci 31. decembra novoročným ohňostrojom. Ešte predtým sme pripravili malú generálku pre deti, ktoré si o 18.00 hod. užijú svoj vlastný, detský ohňostroj. Hoci je koniec roka ešte zdanlivo ďaleko, každý z nás vie, ako rýchlo vedia dni letieť, obzvlášť tie pred sviatkami. Prianím všetkých, ktorí Advent v Trnave pripravujú, je to, aby Trnavčanom i návštevníkom spríjemnil predvianočný čas a naplnil ich očakávania.

-inf-

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel štvrtý: Poštová známka

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Poštová známka s námetom obrazu

Po všetkých týchto peripetiách obrazu, už verejne známeho, stále nebol naplnený sen viacerých obdivovateľov, aby obraz bol aj na poštovej známke. Ale všetko má nejako svoj čas a treba byť trpezlivý. V roku 2011 bol KF 52-01 poverený usporiadať Dni filatelie Slovenska, čo sa aj uskutočnilo. Klub oslovil po prvý krát SLK aby sa podieľali na príprave a prezentácii DFS, čo sa aj podarilo. Podľa vyjadrení viacerých boli dni úspešné po stránke odbornej (katalóg prednášok, príležitostné tlače, ppp) i spoločenskej. Počas obedňajšej prestávky DFS hostia a organizátori boli pozvaní na obed ho hotela Thermia Palace. Obed bol podávaný za dlhým stolom s výhľadom na obraz Alfonsa Muchu „Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia“.

Uprené pohľady stolujúcich na obraz, a debata o jeho osudoch ma ubezpečili, že sa stane, čo sa má stať. Stalo sa, v emisnom pláne roku 2015 sa objavil v emisii umenie: Obraz Alfonsa Muchu v hoteli Thermia Palace v Piešťanoch. A bol som nesmierne rád, že autorom a rytcom známky bude opäť majster Ferko Horniak. K dispozícii pre autora boli fotografie v miestnom múzeu, ďalšie si urobil majster Horniak. Spolupráca po všetkých stránkach fungovala (Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Klub filatelistov, Balneologické múzeum), stretnutia, diskusie o obraze, pečiatkach, pohľadnici A5, FDC i obálke formátu A5 s prítlačou. A všetko to, čo je treba k dobre pripravenej prezentácie známky, teda program, pozvánky, priestory a tlače.

Obálka na zásielky formátu A5, pre potreby SLK Piešťany, na zasielanie do cudziny. Natlačená známka nemá výplatnú hodnotu

K výstave boli použité zberateľské materiály, napr. poštové známky, bankovky, drobné tlačoviny zo zbierok múzea a členov Klubu filatelistov 52-01 Piešťany. Ďalšie vystavené materiály boli z Moravského múzea v Ivančiciach, a z Poštového múzea Praha. Za výstavu patrí Balneologickému múzeu a jeho riaditeľovi PhDR. Vladimírovi Krupovi absolutórium.

Súčasťou programu prezentácie bolo aj vyhlásenie najkrajšej poštovej známky za rok 2014 a teda aj používanie ďalšej, tretej príležitostnej pečiatky.

Na snímke v strede veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Lývia Klausová, vľavo autor poštovej známky František Horniak a vpravo riaditeľ Poštového múzea v Banskej Bystrici Richard R. Senček .

Otvorenie výstavy, privítanie hostí a sprievodné slovo k výstave urobil riaditeľ BM PhDr. Vladimír Krupa, ktorý zvlášť privítal veľvyslankyňu Českej Republiky na Slovensku, pani Lýviu Klausovú a zástupcov Minister-stva dopravy a výs-tavby a Slovenskej pošty a Poštového múzea.

Dve ukážky pripravených pohľadníc A. Muchu, pre zákazníkov bol rezervovaný priestor k využitiu podľa vlastných požiadaviek.

Z výstavy sa účastníci presunuli do hotela Thermia Palace, kde bola už v plnej prevádzke poštová priehradka Pofisu, pripravený kultúrny program a vykonaný akt krstu známky. Túto časť moderoval riaditeľ hotela Josef Provázek, ktorý opätovne privítal hostí a účastníkov prezentácie.

Predohrou samotnej inaugurácie známky bola vernisáž výstavy Z tvorby Alfonsa Muchu, ktorá sa konala vo výstavných priestoroch Balneologického múzea vo vile dr. Lisku. Popri skvelých ukážkach Muchových diel, zapožičaných Muzeom Brněnska v Ivančiciach, boli vystavené početné fotografie, dokumentujúce vzťah Majstra k Piešťanom a tiež ukážky jeho známkovej tvorby, ktoré poskytlo Poštovní muzeum z Prahy.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel tretí: Nájdenie ukradnutého diela

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Čas plynul, informácií stále nebolo, ale vyšetrovatelia istotne nezahálali a podľa všetkého bolo do pátrania zapojených viac krajín a na viacerých stupňoch polície. Okrem slovenskej polície aj minimálne česká a rakúska polícia. Koordinácie zrejme na úrovni Interpolu.

Nebyť toho, nebola by v roku 2004 zachytená informácia o tom, že sa nachádza v Karlových Varoch.

Bolo potrebné jednať premyslene a opatrne, aby pri podozrení že polícia má informácie, neprišlo k likvidáciu obrazu, resp. k jeho vážnemu poškodeniu.

Takto sa vec vyvinula: Dvaja muži mali obraz predať kupcovi (asi nasadenému) za 95.000 € na parkovisku Devět křížú neďaleko Brna. V čase kedy malo prísť ku stretnutia predávajúcich a kupujúceho, sa stala dopravná nehoda neďaleko toho parkoviska. Z toho dôvodu tam boli aj policajné vozidlá, čo bolo dôvodom, že predávajúci zmenil dohodnuté miesto na parkovisku pri brnenskej Hypernove. Tam sa stretnutie aj uskutočnilo a tam aj Česká polícia zakročila pri odovzdávaní obrazu, ktorý prevzala.

Vo vyšetrovacej väzbe sa ocitli podnikateľ Ondrej G. (43 r.) a nezamestnaný Jaroslav B. (33 r.). Zlodej obrazu však stále uniká, lebo je neznámy.

Záverom tejto časti možno konštatovať, že popri policajných orgánoch k nájdeniu obrazu prispeli aj zberatelia a kúpeľní pacienti, lebo dali na verejnosť nielen informáciu o krádeži, ale aj to, ako ukradnutý obraz vyzerá. To bolo veľmi dôležité preto, lebo obraz za takmer 70 rokov, neopustil miesto, kde bol osadený. Bez nadsádzky možno konštatovať, že pomohla pátracia pohľadnica.

Článok v Novom čase 18.XII. 2004 o nájdení obrazu.

Pod dojmom toho, ako rýchlo sa minula „pátracia pohľadnica“ vydal náš klub filatelistov pohľadnicu „radostnú“ k nájdeniu a následnému vráteniu obrazu do hotela Thermia Palace. Rozdiel bol v tom, že na tejto pohľadnici bol už obraz umiestnený na pôvodnom mieste, v jedálni, a v pravom hornom rohu je portrét autora obrazu A. Muchu. Úspech s predajom sa nezopakoval.

Pravdou je, že tlač nemala takú kvalitu ako pôvodná. Média aj v tomto prípade venovali nálezu obrazu pozornosť a polícia sa k veci verejne nevyjadrila preto, že prípad nie je uzatvorený, kým nie je známy a pred súd postavený ten, čo obraz ukradol.

Vďaka naliehaniu riaditeľa Balneologického múzea Slovenské liečebné kúpele urobili potrebné kroky aby bol obraz zapísaný ako kultúrna pamiatka, bol zaevidovaný v zozname kultúrnych pamiatok a po návrate z reštaurátorského ateliéru zaevidovaný do majetku SLK Piešťany, vrátane jeho ceny.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Koktail

Muchov obraz v Thermia Palace – diel druhý: Krádež

Published

on

By

V štvordielnom seriáli, ktorého autorom je Alexander Urminský, prinášame napínavý príbeh obrazu svetoznámeho umelca Alfonsa Muchu, ktorý môžu obdivovať návštevníci hotela Thermia Palace.

Keď sa z médií ozvala správa, že v noci na 19.10.2000 bol obraz ukradnutý, bol to šok asi pre všetkých čo ten obraz poznali, či o ňom vedeli a viacerí mi aj volali, či nebudú vyšetrovaní keď si boli obraz pozrieť, či tam nie je kamera?

Repro a montáž pohľadnice so vzducholoďou.

V kúpeľoch preverovali či a ako je obraz vedený v inventúre majetku, v akej hodnote a či je evidovaný a chránený ako pamiatka? Zistili iba to, že nie je v evidencii o ňom ani zmienka , ani nie je vedený ako pamiatka. Bola to silná káva pre zodpovedných na ich nezodpovednosť.

Krátko na to, bola v Balneologickom múzeu prezentácia môjho kalendára Piešťany na historických pohľadniciach 2001, kde sme sa stretli viacerí priatelia filatelisti i múzejníci.

V debate som im spomenul skutočnosť, ako po krádeži vzácnych obrazov z galérii v Budapešti, maďarská pošta vydala sériu známok a hárček, ktorý po niekoľkých rokoch napomohol k vypátraniu obrazov a ich vráteniu galérii.

Janko Bosák mi vtedy položil otázku, že prečo by sme to nemohli urobiť aj my, Slovensko? Moja odpoveď bola, žeo vydaní známky nerozhodujeme my, ani nikto v Piešťanoch, a než by to prešlo dvomi komisiami ministerstva, a umeleckým spracovaním a výrobou, uplynul by možno aj rok, ale pohľadnicu by sme mohli spolu s múzeom navrhnúť a vydať čo najskôr.

Rozkrútilo sa koleso a za pár dní bol návrh na pohľadnicu, texty v šiestich jazykoch s výzvou k Interpolu pripravený. Našu konečnú podobu pohľadnice, aby bol obraz pred objektom hotela, nie v interiéri hotela Thermia, graficky spracovala agentúra RePublic a vytlačila Stiva v počte 10.000 kusov.

Bola k dispozícii v kúpeľoch, v múzeu a v mestských kultúrnych ustanovizniach, niekde sa predávala, niekde rozdávala. Za pomerne krátky čas jej nebolo. Veci sa chytili média, vrátane televízie, ale aj časopis Zberateľ, brnenský Orbis Pictus, ba aj Štúdijná galéria Alfonse Muchy a p.ing. Jiří Koukal, z KF v Žďár nad Sázavou a ďalší.

Pátracia pohľadnica

Šok z krádeže postupne vyprchal, okrem domiénok a podozrení žiadne oficiálne informácie neboli. Vyšetrovatelia kontaktovali osoby z riaditeľstva kúpeľov a zrejme aj službukonajúce osoby v ten deň i noc. Zverejnené bolo len to, že obraz bol vyrezaný z rámu a zrejme zrolovaný, pre jeho rozmery. Tiež bola informácia o použitom rebríku a o pootvorenom okne na jedálni z ktorej bol ukradnutý obraz. Obraz je dlhý 375 cm a vysoký 150 cm, jeho tvar je zrejmý z obrázkov.

V treťom pokračovaní seriálu Muchov obraz v Thermia Palace sa dozviete viac o tom, ako sa obraz podarilo vrátiť na jeho pôvodné miesto.

Text: Alexander Urminský

Continue Reading

Reklama

Populárne články