Poznáte názvy, alebo mená ulíc na pomerne novom sídlisku v Piešťanoch? Ide o sídlisko za Bodonou na severe mesta. Všetky nesú mená podľa hradov v doline Váhu. Je ich už trinásť a stále ešte pribúdajú. Likavská, Starohradská, Strečnianska, Budatínska, Hričovská, Súľovská, Považská, Lednická, Košecká, Trenčianska, Beckovská, Čachtická, Tematínska. Predstavíme vám ich v poradí v akom sú hrady na Považí od Liptova po Piešťany, samozrejme aj spolu so samotnými hradmi.

Likavská ulica je podobne ako Likavský hrad najsevernejšou v našom zozname. Ulica dostala názov na návrh kultúrnej a názvoslovnej komisie schválením piešťanského mestského zastupiteľstva.

Likavský hrad

Keď v Ružomberku vystúpite z vlaku a prejdete na druhú stranu kolajišta, do obce Likavka, nad ňou sa hrdí Likavský hrad. Nie je známy jeho budovateľ z druhej tretiny 13. storočia, ale ľudová povesť spomína Jána Korvína, ktorému ho odňal Karol I.

Poslednými majiteľmi boli Thökölyovci, ktorí vraj vybudovali studňu vyhĺbenú v kameni až po dno Váhu, zakrytú dve siahy hrubou klenbou, že jej ani kanónová guľa, ani baran neublížia. Jej nezničiteľnosť vraj dosiahli tým, že do malty pridávali vaječné bielky a víno – píše barón Medňanský. V súčasnosti sa na mnohých našich hradoch robia rôzne úpravy, čiastkové obnovy, či aspoň záchranné konzervácie. Hrad Likavka nie je výnimkou, skôr možno povedať, že viac ako inde, a je to aj vidieť.

Prvé nádvorie hradu Likava

Brána je otvorená. Platí sa symbolické vstupné a možno tam kúpiť pohľadnicu hradu.

Druhé nádvorie hradu. Slúži ako zariadenie staveniska.

Alexander Urminský

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972