Connect with us

História

Tenis v Piešťanoch sa hrá už viac ako 120 rokov

Published

on

Od postavenia prvého tenisového dvorca v Piešťanoch uplynulo 124 rokov. V roku 1891 a dala ho postaviť grófka Berchtoldová. S letnými mesiacmi sa viaže aj iná významná historická tenisová udalosť. V roku 1932 strávil leto v Piešťanoch Dwight Davis, darca slávneho tenisového Davis cup-u.

52 B2-3096 D_Davis_zaklad_Daviscup-u

Dwight Davis zakladateľ Daviscup-u, r. 1932

„Prvý medzinárodný tenisový turnaj sa hral v Piešťanoch v roku 1923. V nasledujúcom roku sa hral druhý medzinárodný tenisový turnaj. Konal sa 18. – 25. augusta 1924 a hralo sa „O majstrovstvo Slovenska“, o „Putovný piešťanský pohár“ na športoviskách v centre „kúpeľných sadov“, teda v dnešnom Mestskom parku. V dvojhre pánov zvíťazil Dr. Hubáček. V archíve múzea sa zachoval aj jednoduchý rozpočet turnaja. Výdavky boli napr. na tlač, stravu, poštovné, vstupenky, „drôtené pletivo“, ale i hudbu v Grand hoteli Royal,“ hovorí o tenisovej histórii, ktorá je zdokumentovaná v Balneologickom múzeu jeho riaditeľ Vladimír Krupa.

Podľa historických zápisov bol v Grand Hoteli Royal 11. februára 1926 založený Lawn Tenis klub. V cenovom odhade majetku Kúpeľov Piešťany, ktorý bol urobený o rok neskôr v roku 1927 pre vtedajšieho majiteľa Viliama Erdödyho, je nakreslené tenisové ihrisko v dnešnom Mestskom (vtedajšom Kúpeľnom) parku vedľa budovy svetovej panorámy.

Advertisement
Hello GPT

V zbierkach Balneologického múzea sa nachádza zaujímavá knižôčka Stručný návod jak hráti Lawn – tenis (Pro začátečníky i pro kluby, pořádající turnaje), ktorú napísal O. Husák. V knižočke sú zaujímavé fotografie ako i reklamy na športové ceny, tenisové rakety, či ich opravy. Na tenisových dvorcoch v parku sa každoročne konal turnaj o Pohár kúpeľov. Piešťanských turnajov sa zúčastňovali poprední svetoví tenisoví hráči.

50 B2-546 D_Davis s dcerou 1932

Dwight Davis s dcérou v Piešťanoch, r. 1932

„Významnou návštevou v Piešťanoch bol darca pohára významnej tenisovej súťaže družstiev Dwight Davis.  Piešťany navštívil  v mesiacoch júl a august 1932 spolu so svojou dcérou Helen Davis. Ubytovaní boli v hoteli Thermia Palace a slečna Helen absolvovala liečbu piešťanským termálnym bahnom. Dwight Davis sa zúčastnil i slávnostného otvorenia centrálneho tenisového dvorca č. 1. Po jeho otvorení sa konal zápas Československo – Austrália,“ popisuje tenisovú históriu V. Krupa.

V roku 1933 hral na piešťanských tenisových dvorcoch známy herec a komik Vlasta Burian, ale i známy Jozef Síba. Na exhibičný zápas tu odohrali aj členovia francúzskeho Davis cup-ového družstva.

Advertisement
Hello GPT

Spracované z informácií Baleneologického múzea v Piešťanoch / th

Reprofoto: Balenologické múzeum

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články