Connect with us

História

Oslavy 1. mája v Piešťanoch: Stalin, Masaryk aj Slniečko

Published

on

Sviatok práce si v bývalom Československu pripomínali už od roku 1919. Neskôr sa stal hlavným štátnym sviatkom, oslavou socializmu. Piešťanskí kronikári podrobne zaznamenávali priebeh jeho osláv najmä po roku 1948. Je zaujímavé, ako sa manifestácie postupne menili.

[singlepic id=28727 w=320 h=240 float=left]Rok 1950: Gotwald a Stalin

Advertisement
Hello GPT

„Oslavy 1. mája sa začali ráno o 6. hod. slávnostným budíčkom. Už od skorých ranných hodín po uliciach nášho mesta vyhrávali dychové kapely a zo všetkých okolitých obcí sa zhromaždovali krojované skupiny, aby

spolu v radostnej družbe robotníka a roľníka oslávili Sviatok práce,“ píše sa v Kronike mesta Piešťany o oslavách v roku 1950. Zúčastnilo sa ich 15 000 ľudí z celého okresu. V sprievode bolo 43 alegorických vozov a 30 ozdobených traktorov, ktoré vyzdobili jednotné roľnícke družstvá.

Advertisement
Hello GPT

„Účastníci sprievodu spievali budovateľské a revolučné piesne, prevolávali heslá na slávu Stalinovi, Gottwaldovi, Širokému a významným činiteľom ľudovodemokratických štátov,“ zaznamenal manifestáciu z roku 1952 kronikár. Po oficiálnych prejavoch vtedajších činovníkov sa vždy v parku alebo v Kursalone konala ľudová veselica a večer nasledoval honosný ohňostroj pri Váhu.

Rok 1968: Štefánik a Masaryk

Advertisement
Hello GPT

S príchodom Pražskej jari sa zmenili historické postavy, ktoré ľudia v uliciach oslavovali. „Zhromaždenie bolo disciplinované, manifestanti niesli obrazy predstaviteľov nášho štátu, tiež obrazy prvého prezidenta T. G. Masaryka a generála M. R. Štefánika. Medzi množstvom zástav viali aj slovenské zástavy a mládež niesla veľké štátne znaky Slovenska a Československej republiky,“ popisuje Sviatok práce v roku 1968 kronika. Ešte pár rokov predtým bolo neprípustné hlásiť sa k Štefánikovmu odkazu alebo prezentovať symboly samostatného Slovenska.

Dav bol zhromaždený na priestranstve medzi hotelmi Magnólia a Eden, rečníci k nemu hovorili z tribúny pred Magnóliou. Prišlo 12 000 ľudí.

Advertisement
Hello GPT

Rok 1988: Slniečko a Piešťanský dixieland

Predposledná oficiálna oslava Sviatku práce sa začala už 30. apríla stavaním májov, ktoré hudobne sprevádzala dychová hudba Inovčanka v Gottwaldových sadoch (dnes mestský park) pri predajni Slovenská kniha (dnes reštaurácia U páva). Manifestácia sa konala na parkovisku na ulici kpt. Nálepku. „Doobeda aj poobede sa uskutočnili koncerty dychovej hudby súborov Chirana, Inovčanka a Lopašovanka jednak v hudobnom pavilóne v Gottwaldových sadoch, tiež na Kúpeľnom ostrove a na Námestí Dukelských hrdinov. Uskutočnila sa tiež 1. májová plavba loďou Adam Trajan s vystúpením hudobných skupín Slniečko a Piešťanský dixieland,“ uvádza mestská kronika.

Advertisement
Hello GPT

[nggallery id=1599]

Text: Martin Palkovič Reprofoto: Eva Drobná – Balneologické múzeum Piešťany

Advertisement
Hello GPT

REKLAMA

Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články