Connect with us

História

Od prvého leteckého dňa v Piešťanoch uplynulo presne 100 rokov

Published

on

Dejiskom prvého leteckého dňa na Slovensku bolo piešťanské golfové ihrisko. Krátko po tejto historickej udalosti začala I. svetová vojna. Bolo to presne pred sto rokmi, 26. júla 1914.

letecky den 1914 1Foto: Archív Balneologického múzea

Svoje poznatky o najdôležitejšej udalosti slovenskej aviatiky zhrnul v roku 1983 I. Hlaváč z Nitry. Jeho spomienky uverejnila web stránka gonzoaviation.com.

Advertisement
Hello GPT

Podľa poznatkov autora, bol organizátorom prvého stretnutia letcov na Slovensku vynálezca prvého vrtuľníka Štefan Petróczy z Granča – Petroviec. Úrady vtedy kvôli bezpečnosti zakázali podobné podujatia v Budapešti, preto hlavný usporiadateľ navrhol svetoznáme kúpele.

Súťažilo sa v troch disciplínach – let do výšky, na čas a na rýchlosť. Záujem zo strany verejnosti bol obrovský a do súťaže sa prihlásilo šesť pilotov vrátane organizátora. Najmladší z nich – Július Minár mal vtedy iba 19 rokov.

Advertisement
Hello GPT

Podujatie však skomplikovala I. svetová vojna. Štefan Petróczy musel okamžite narukovať a letecký deň nestihol. Ostatným prihláseným pilotom sa podarilo úspešne vzlietnuť. Vrátiť sa musel iba Andrej Kvas, ktorý sa kvôli slabému motoru vzdal ďalších pretekov.

letecky den 1914 2Foto: Archív Balneologického múzea

Na prvom slovenskom leteckom dni bol pokorený rekord vzletu do výšky, keď Viktor Vittman pokoril hranicu 2 200 metrov a získal aj prvenstvo za najvyššiu dosiahnutú rýchlosť. Preteky na čas vyhral najmladší účastník Július Minár.

Advertisement
Hello GPT

Ceny odovzdávali v hoteli Thermia a potom sa uskutočnil ples. Veľkú leteckú slávnosť spomína vo svojich Spomienkach na Piešťany aj Ľudovít Winter. Krátko po prvom leteckom dni sa kúpele vyprázdnili a väčšina zamestnancov musela narukovať. Rakúsko-Uhorsko vypovedalo vojnu Srbsku 28. júla 1914.

Zdroj: gonzoaviation.com

Advertisement
Hello GPT

Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články