Connect with us

História

Kolonádový most a Barlolámač slávia osemdesiatku

Published

on

Najznámejšími symbolmi Piešťan sú od roku 1933. Presný dátum odovzdania mosta do užívania a osadenie sochy kronikár nezaznamenal.

[singlepic id=9534 w=520 h=340 float=center]

Advertisement
Hello GPT

Spolupráca na stavbe Kolonádového mosta je z dnešného pohľadu až neuveriteľná. „V obetavej láske k slovenskej hrude spojili sa k tejto stavbe štát, krajina, okres, obec, kúpeľná komísia, majiteľ kúpeľov a podnikateľstvo kúpeľov. Božie požehnanie a vďačné slová uzdravených nech sprevádzajú toto dielo,“ cituje kronika z roku 1933 nápis v troch jazykoch umiestnený vo vstupnej hale tejto funkcionalistickej pamiatky.

REKLAMA

Advertisement
Hello GPT

Tabuľa oslavujúca spoluprácu naprieč inštitúciami upadla do zabudnutia po roku 1956. Od rekonštrukcie mosta, ktorý na konci II. svetovej vojny zničila nemecká armáda, je na jej mieste iná. Kolonádový most odovzdáva pracujúcemu ľudu.

[singlepic id=47903 w=520 h=340 float=center]

Advertisement
Hello GPT

Záber z 50. rokov minulého storočia. Foto: Piešťany – History

Most dala v roku 1932 postaviť firma Alexander Winter a synovia, a po dokončení ho aj spravovala, ale jeho vlastníkom sa stal Dr. Vilém Erdödy, vtedajší majiteľ kúpeľov.

Advertisement
Hello GPT

Jeho súkromný majetok teda zveľaďoval nie len nájomca – Ľudovít Winter, ale aj štát. „Stavebný náklad činil asi 6,000.000., Kč. Tento stavebný náklad bol uhradený so subvenciou krajiny slovenskej a kúpeľnej komisie, celkove 3,500.000.- Kč, zbývajúcu čiastku znášal stavebník,“ píše sa v kronike.

Symbol muža, ktorý prišiel do piešťanských kúpeľov chorý a pri odchode z nich láme barlu, vznikol na podnet Ľudovíta Wintera už v roku 1894. Sochu Barlolámača vytvoril akademický sochár Robert Kühmayer a odliala ju firma V. Barták v Prahe. Náklady dosiahli 200-tisíc Kč, ale dielo bolo vlastníctvom firmy Alexander Winter a synovia.

Advertisement
Hello GPT

Pri príležitosti odhalenia sochy sa žiadna slávnosť nekonala. Aj preto je dnes dátum jej osadenia neznámy.

V tomto roku prešla fasáda a osvetlenie mosta rekonštrukciou, ktorá stála radnicu 88-tisíc eur. Samospráva má spracovaný aj projekt na rozsiahlejšiu opravu počítajúcu s obnovu pitného pavilónu za sochou Barlolámača a ďalšími významnými zmenami. Stále však čaká na výzvu z príslušného operačného programu, aby mohla túto investíciu financovať z eurofondov.

Advertisement
Hello GPT

[singlepic id=40382 w=520 h=340 float=center]

Zdroj: Kronika Piešťan 1933-1949

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT

Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články