Connect with us

Andrej Klapica

Blog Andreja Klapicu: Významné “neznáme” osobnosti 2 …

Published

on

Pamätám sa, ako sa pred viac ako dvoma desiatkami rokov vyjadrila: „Dám sa na jazyky.“ Bolo to v osemdesiatom deviatom. Práve skončila éra povinnej ruštiny a na školách sa začali vyučovať mnohé „západné“ jazyky. Okrem nemčiny, ktorá aj predtým bola tolerovaná, sa začala vyučovať angličtina a francúzština. Vtedy sa dala na francúzštinu.

Po gymnáziu v deväťdesiatom treťom išla v stopách vtedajšej „módy“ a po známosti mala vybavenú prácu babysitterky na Španielskej Malorke. Po šiestich vyčerpávajúcich mesiacoch sa vracia domov. Z Malorky si prináša okrem množstva nepríjemných spomienok dva poznatky: 1) je veľký rozdiel medzi európskymi kultúrami a 2) španielčina je krásny jazyk.

Začína študovať angličtinu a literatúru na univerzite v Rakúsku. Po roku prichádza študovať angličtinu a španielčinu na Univerzitu do Nitry. Po dvoch rokoch štúdia odchádza na doplnkové štúdium na univerzitu do Amerického štátu Ohio. Vráti sa naspäť, urobí všetky skúšky na Nitrianskej vysokej škole a znovu odchádza za štúdiami do Ameriky, tento krát do štátu Michigan. Medzitým v nej rastie láska k španielčine. Ukončí VŠ na Slovensku a vycestuje na polročnú stáž na Universitad de Madrid, ktorá jej udeľuje štipendium. Začína pracovať na doktoráte v jazykovednom ústave SAV a zameriava sa na tvorbu slovensko-anglicko-španielskeho slovníka. Universidad Complutense de Madrid si zaľúbi myšlienku takéhoto slovníka a udeľuje jej dvojročné štipendium.

Medzitým sa púšťa do ďalšieho jazyka – taliančiny. Rýchlo sa v ňom zdokonaľuje a v roku 2004 kladie základy dnes už oficiálneho slovenského lektorátu na Università di Bologna v Taliansku. Po roku náročnej práce Ministerstvo školstva uznáva lektorát a vyhráva prvé oficiálne výberové konanie na lektora SR na Bolonskej univerzite. Ale v tom istom čase prichádza ponuka na vyučovanie španielskeho jazyka z univerzity v Americkom štáte Ohio, kde predtým študovala. Prijíma ponuku za Ameriky a dva a pol roka tam prednáša.

Dnes vyučuje na európskej pobočke tejto univerzity v Rakúsku. Učí najlepších študentov, ktorí sú vybraní aby zdokonalovali svoje vedomosti v Európe. Okrem Anglickej literatúry ich učí aj nemčinu z ktorej si medzičasom urobila prísne štátne skúšky. Jej študenti s údivom tvrdia, že po jej prednáškach prvý krát pochopili o čom je Homérova Iliada a Odysea. Má veľa publikácií, prednášala na mnohých vedeckých seminároch. V Španielsku je pripravený na vytlačenie jej slovník. Na základe jej vedeckých publikácií si študenti zo sveta robia doktorandské práce. Nie je zástancom jazyka používaného v „internetovej“ komunikácií. Vraj ochudobňuje jazyk.

Keď sa s ňou stretnete na prvý pohľad by ste nepovedali že plynulo hovorí piatimi svetovými jazykmi. Má rada šport, prechádzky v prírode, komunikuje bežným spôsobom, ale keď sa začne hovoriť o jazykoch, ani si to neuvedomuje, ale hneď sa prepne do režimu „veda“ a s ľahkosťou prechádzky po slnečnej lúke plnej rozkvitnutých kvetov vám vysvetlí každú maličkosť. Je síce nižšieho vzrastu, ale kto chce, ten ju v Piešťanoch zazrie, na víkendy totiž chodí domov.

Continue Reading

Andrej Klapica

Voľby 2014 – komentár

Published

on

By

Na úvod sa chcem poďakovať všetkým voličom, ktorí mi dali svoj hlas, či už na primátora alebo na (viac…)

Continue Reading

Andrej Klapica

Dublin 2014

Published

on

By

Minulý týždeň som sa zúčastnil na zasadnutí Európskych pravicových strán v Írskom Dubline. Keďže viac Piešťancov (viac…)

Continue Reading

Andrej Klapica

Krajinský most – hľadajme riešenie pre ľudí

Published

on

By

V tomto týždni, na základe uverejnenia článku jedného poslanca VÚC, sa opäť rozvírila téma (viac…)

Continue Reading

Reklama

Populárne články