BlogyJozef Drahovský

Správa z 1. (slávnostného) zasadnutia VÚC

By 7. decembra 2013No Comments

Minulý týždeň som konečne obdržal emailom pozvánku na ustanovujúce zasadnutie poslancov Trnavského samosprávneho kraja, ktorého poslancom som sa stal po voľbách začiatkom novembra. V polovici tohto týždňa som dostal aj podrobnejší program a p. Duhová mi dokonca vo štvrtok telefonovala, aby si overila, či som materiály dostal v poriadku, a či v piatok prídem.

Keď som včera, piatok 6. decembra, dorazil do auly STU v Trnave, prvé, čo ma prekvapilo, bolo množstvo ľudí čakajúcich na šatňu pred aulou. Vtedy som si to neuvedomil, koľko ich je, ale už aj aula bola poloplná. Šatňu som teda vzdal a hľadal si miesto, kam si mám sadnúť. Našťastie tam bol dostatok usmerňovačov, ktorí sa starali o evidenciu „dochádzky“ a zasadací poriadok. Poslanci sedeli v prvých dvoch radoch na presne určených miestach podľa svojich volebných obvodov. Takže svoje miesto, vedľa už sediacich p. Ottingera, p. Babičovej, p. Cicutta a p. Tamajku, som našiel a mohol si sadnúť a čakať na zahájenie.

Aula sa zaplnila a po odznení Slovenskej hymny p. Mikuš zahájil slávnostné zasadnutie. Program bol relatívne stručný: správa z priebehu a výsledkov volieb, sľub nového predsedu samosprávneho kraja, sľuby poslancov, príhovory a pracovná časť stretnutia (schválenie programu a voľba členov mandátnej komisie a komisie pre nezlučiteľnosť funkcií).

Sľub predsedu ako aj jednotlivých poslancov sledovalo niekoľko televíznych kamier a viac ako desiatka fotografov, čo ma celkom prekvapilo. Nečakal som taký mediálny záujem. Príhovory podpredsedníčky NRSR p. Zmajkovičovej ako aj arcibiskupského vikára boli relatívne stručné a jasné. Avšak príhovor p. Tibora Mikuša prekvapil aj viacerých „skúsených“ poslancov. P. Mikuš sa vo svojom takmer hodinovom príhovore venoval rôznym témam. Od zhodnotenia volieb a predvolebného negativistického boja, cez úspechy z minulosti a smerovania do budúcnosti, vyzdvihnutie cezhraničnej spolupráce s tromi susednými štátmi. Spomenul aj problém spolupráce a spolunažívania maďarských a slovenských občanov na území nášho kraja, ktoré vidí nie ako problém, ale ako realitu, ktorá tu funguje už niekoľko desaťročí. Na záver ma prekvapil jasne formulovaný postoj k otázke podpory tradičnej rodiny, keď sa p. Mikuš vyjadril, že základom má byť rodina – otec, matka, deti, resp. starí rodičia – za čo zožal aj potlesk časti publika.

Pracovná časť zasadnutia prebehla relatívne rýchlo, keďže všetky body boli takmer jednohlasne prijaté. Prekvapilo ma, že ako nezávislý poslanec som nemal vopred ani potuchy, koho jednotlivé strany navrhli do už spomenutých komisií, teda som pred hlasovaním nemal informácie o nominovaných členoch komisií.

Po skončení rokovania čakalo na účastníkov malé občerstvenie pred aulou. Tu som sa stretol a zoznámil s pomocou ďalšieho piešťanského poslanca, ktorý kandidoval ako nezávislý, p. Cicutta s ostatnými nezávislými poslancami p. Čambalom z Holíča, p. Parízkom zo Senice a p. Domarackým z Hlohovca.

Až tu počas občerstvenia som sa začal zamýšľať aj nad tým, či je ozaj potrebné pre slávnostnosť tejto inauguračnej ceremónie, aby bolo na ňu pozvaných niečo vyše stovky hostí, ktorí absolvovali tento dvojhodinový program, avšak nemyslím si, že bol pre nich až tak prínosný.

Jozef Drahovský

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972