BlogyJozef Drahovský

Blog Jozefa Drahovského: Smetisko naše každodenné

By 16. marca 20117 septembra, 2011No Comments

Sneh už dávnejšie pominul, oteplilo sa a aj viacej ľudí trávi svoj čas vonku na čerstvom vzduchu. Odhalené zaprášené ulice s kamienkami po zimných posypoch sa postupne čistia rýchlosťou zametacích áut technických služieb a trávničky na sídliskách odhaľujú pozostatky nielen našich psích priateľov, ktoré sa ukrývali v zime zmrznuté niekde pod kôpkami snehu. Vietor často porozfukuje aj odpadky z nezabezpečených kontajnerov alebo iným spôsobom uložených ostatkov ľudskej konzumnej spoločnosti.
Už sme si zvykli, že po uliciach lietajú papieriky od žuvačiek, ohorky z cigariet nájdeme taktiež pri prechádzke po takmer každej ulici nielen v Piešťanoch. Odmalička som mal problém odhodiť aj ohryzok z jabĺčka niekde len tak do kríčku v meste, aj keď som si uvedomoval, že to je asi jeden z rýchlejšie sa rozkladajúcich odpadkov a môžu z neho profitovať aj nejaké vtáčiky alebo hmyz :-). Ale asi je to vekom, zdá sa mi už prehnané ako ľudia ignorujú odpadky na uliciach. Viem, že sú kultúry, kde je to bežné, ako aj na druhej strane sú extrémne vyčistené až hygienické ulici v iných krajinách. Myslím si, že voľne sa povaľujúce lietajúce listy novín alebo sáčiky nerobia dobrý dojem, a čím ďalej viacej sa mi stane, že sa zohnem a takýto papier zodvihnem a odnesiem do najbližšieho kontajnera.
A čo ma vlastne inšpirovalo k napísaniu tohto zamyslenia?
Včera, 15.3.2011 o 16:36, som mal zaujímavý zážitok. Išiel som k svojmu autu na Komenského ulici vedľa športového areálu nachádzajúceho sa za Základnou školou na Brezovej ulici v Piešťanoch. Na okraji cesty sa pristavilo auto. Chvíľku tam postálo. Potom sa otvorilo okienko spolujazdca. Vyletel sáčik s odpadkami a pristál hneď vedľa ihriska na trávniku. Okienko sa zatvorilo a auto odfrčalo preč. Chvíľku som rozmýšľal, či to bol úmysel, alebo nejaká hra, alebo nebodaj poslali nejaký odkaz. Ale nakoniec som si uvedomil, že to bola asi len obyčajná ľudská bezohľadnosť a lenivosť.
Týmto chcem pozdraviť vodiča a spolujazdca z oktávie z levickou ŠPZ a zaželať im veľa šťastných kilometrov bez nehody po smetiskách našich miest.

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972