Jeruzalem na kolesi

Jeruzalem na kolesi

8. augusta 2014 Off Od

Išiel som zopárkrát na kolesi na Myjavu. Chodievam na Krajné a z Krajného cez Jablonku. Pred Jablonkou je miestna časť Krajného Matejovec, zvyčajne pauza na kofolu. Pred Matejovcom je odbočka, že Jeruzalem. Vždy ma to tak nejako heglo, že čo to len môže byť. Na miestne pomery zvláštny nadpis, aspoň teda pre mňa. Podľa mapy je to osada patriaca do miestnej časti Matejovec. Pokoja mi to dlho nedalo. Až teraz sa mi nejako dal prehovoriť kamarát Palo – tatranský vlk. Tak sme sa v júlovú sobotu vybrali kuknúť Jeruzalem na kolesách, že čo to je.

[singlepic id=56913 w= h= float=center]

Najprv však, že čo dáva internet:

Evanjelický farár Michal Bodický, ktorý v Krajnom pôsobil od roku 1895 do roku 1920 dosť verne a rozsiahle opísal náš kraj v memoárovom diele „Rozpomienky a pamäti“, ale nepodarilo sa mu zistiť, prečo sa osada volá Jeruzalem.

Severo-západne bola Stanova dolina, odtiaľ severne Sychrov, iste preto, že tam bývalo sychravo. Pod Sychrovom na juho-východ bola dedina Poddrienie, ktoré sa končilo Sadlonáckym mlynom. Za briežkom bola Svinova alebo Bjelčíci. Tu sa končil tretí proces. Štvrtý proces začínal sa v Meste u Jeruzalema. Tak volali kopanice, iste preto, lebo boly obklopené so všetkých strán vŕškami, ako „Jeruzalém se všech strán horami“.

Vyrážame klasicky aby sa nám nezývalo okolo desiatej až jedenástej smer Orvište, cez pole Krakovany, kolo štreky Vrbové, hore kolo Čerenca cez Grnču a Januškovcov na Krajné. Cestou sa ukazujú pekné výhľady na široké okolie. Stojí za to. Pred vjazdom do Krajného točíme na deviatu hodinu smer Myjava cez Jablonku. Po nejakom kilometri kolo zanedbaných sadov dorážame k busovej zastávke Svinová. Opúšťame hlavnú cestu a točíme na deviatu hodinu cez potok a hore brehom  cez osady Vydarených dolina, Konkušova dolina a Stanovci. Cestou stretávame aj traktory, aj kombajn, ale aj obzvlášť pekne udržiavanú busovú zastávku, na fotke. Za Stanovci sme už na hrebeni, je tu aj točna autobusov. Oddych a spúšťame sa do Sychrova. Po Sychrove ide dole brehom vjazd do Jeruzalema. Zastavíme sa na chvíľu, porozprávame sa s miestnym hospodárom. Už to máme, Jeruzalem je taká bežná osada, skôr menšia alebo až malá. Takže to máme za sebou.

Pokračujeme smerom na Matejovec na kofolu. Rozhodujeme sa ísť domov nie cez Dubník ako bol pôvodný plán kvôli kúpaniu za horúceho počasia, ale dávame ešte moju obľúbenú trasu z Krajného do Čachtíc. Úžasné výhľady na Čachtický hrad zo severnej strany a jazda okolo potoka. To sa musí páčiť. Z Čachtíc točíme na Považany a cestou sa ovlažíme vo Váhu. Domov prichádzame klasicky od Dlhých kusov.

No, už som tam bol, už som spokojný. Ak vám to nedá pokoja tak sa vyberte. Je to náš najbližší Jeruzalem.

Peter PN