Connect with us

Andrej Klapica

Dublin 2014

Published

on

Minulý týždeň som sa zúčastnil na zasadnutí Európskych pravicových strán v Írskom Dubline. Keďže viac Piešťancov tam tento krát nebolo, opíšem zopár postrehov.

Každá chvíľka bola maximálne využitá.

Moderná budova obsiahla dvetisícpäťsto ľudí. Všade dookola samí europoslanci, predsedovia strán, špičkoví politici, premiéri a prezidenti. Hneď ráno bolo stretnutie komisie pre odobrenie rezolúcií.

fotka 2Po zasadnutí komisie sme sa zúčastnili stretnutia Centra pre európske štúdia, kde sa odborníci z Európskych krajín venovali téme Ukrajiny. Vystúpila tam so svojím svedectvom jedna slečna, ktorá sa od druhého dňa, čo sa konali protesty v Kyjeve, zúčastňovala každodenne na „Majdane“.

Celkovo som bol prekvapený ako téma Ukrajiny zaznievala počas celého kongresu. Po skončení tohto stretnutia som stihol sendvičový obed a fotku s kniežaťom Schwarzenbergom.

Popoludní bola voľba predsedu Európskej ľudovej strany, ktorým sa stal Francúz Jospeh Daul. Nasledovali príhovory jednotlivých predsedov strán, premiérov a prezidentov. Bolo tam obrovské množstvo významných politikov a trikrát toľko ochrankárov. O ochrankároch treba povedať, že boli zhovievaví a mnohým umožnili fotky so svojimi chránencami. Takto som sa na chvíľu stretol s Vitalijim Kličkom (keď sme si podali roku, bol som prekvapený že ju má pomerne mäkkú), Julijou Tymošenkovou (väzenie ju dosť poznačilo a aj jej krásu), José Manuelom Barrosom (fotku sme museli tri kár opakovať, lebo nešiel blesk :-) a na kratúčko aj s Angelou Merkelovou (je to naozaj veľká dáma). Počas krátkeho rozhovoru s Írskym premiérom (Enda Kenny) o Slovákoch, žijúcich v Írsku som ho formálne pozval k nám do Piešťan. Vážim si stretnutie a rozhovor Roccom Buttiglionem – uznávaným Talianskym politikom.

Z príhovorov najviac zaujal spevák skupiny U2 Bono Vox – ako jedinému sa mu podarilo viackrát rozosmiať celé publikum. Prišiel rýchlo ako rocková hviezda. Tridsať metrov na pódium zvládol so svojou ochrankou za menej ako 10 sekúnd. Tak isto rýchlo z pódia odišiel. Ale kolegovi Emilovi a jednej Slovenke sa podarilo prekĺznuť do zákulisia a vznikla z toho nádherná fotka, ktorá momentálne koluje internetom.

Standing ovation si vyslúžila aj Angela Merkelová. Obdivujem jej zanietenosť. Hovorila rázne, jasne, primerane dlho. Sršala z nej charizma. Hovorila po nemecky o smerovaní Európskej únie.

Z Írov mám príjemný pocit. Zdali sa mi mentálne blízki nám Slovákom. Pôsobili skromne. Niektorí mi spomenuli, že poznajú Slovensko lebo ich deti tu boli a chcú sa k sem vrátiť.

Bol to zaujímavý zážitok. Ale!… Bolo povedaných niekoľko milión slov, lenže práve teraz, po skončení summitu, začína práca. Aby tie slová nevyšli nazmar!

Autor: Andrej Klapica

Continue Reading

Andrej Klapica

Voľby 2014 – komentár

Published

on

By

Na úvod sa chcem poďakovať všetkým voličom, ktorí mi dali svoj hlas, či už na primátora alebo na (viac…)

Continue Reading

Andrej Klapica

Krajinský most – hľadajme riešenie pre ľudí

Published

on

By

V tomto týždni, na základe uverejnenia článku jedného poslanca VÚC, sa opäť rozvírila téma (viac…)

Continue Reading

Andrej Klapica

NEKA

Published

on

By

Stalo sa trendom, že mimoriadne úspešný politický prístup je Nezávislý kandidát. Nezávislý kandidát je zárukou toho, že nebude hlasovať, ako hovorí Matovič: „Ako cvičené opice.“ (viac…)

Continue Reading

Reklama

Populárne články