Minulý týždeň sme boli s manželkou na dovolenke v Trenčianskych Tepliciach. Kúpeľné mesto sme si vybrali kvôli tomu, že sme s desaťmesačnou dcérou nechceli cestovať niekam ďaleko k moru, a ani s ňou v horúčavách počas dovolenky chodiť po dlhých výletoch. Mali sme chuť si užiť pokojný pasívny oddych a žiadne hektické pobehovanie hore dolu. Teplice sa zdali byť ideálnym výberom. Náš hotel bol kúsok od centra, manželka Diana si užila rôzne wellness procedúry v hoteli a aj prechádzky mestskom parku, či okolitých uličkách nám priniesli vytúžený relax. Keď sme sa oddýchnutí vrátili domov, musel som rozmýšľať nad tým, v čom sú Trenčianske Teplice iné ako Piešťany.

IMG_0230_resize

Majú samozrejme inú geografickú polohu, teda v okolí Teplíc, skrytých v doline, sú kopce všade naokolo. My sa môžeme, naopak, tešiť z vôd rieky Váh, vodných športov, ale aj zájsť si na túru do okolia. Obe mestá majú peknú pešiu zónu, aj keď v Tepliciach je širšia, rozľahlejšia a skoro vôbec na nej nevidno cyklistov.

V oboch mestách sú opustené hotely aj liečebné domy, ktorými architekti v období komunizmu pre pracujúcich naozaj nešetrili. V Tepliciach sa však skoro všetky tieto opustené stavby nachádzajú v okolí centra a nie na jeho perifériách. Funkcionalistický hotel Machnáč, bývalá nemocnica, opustená budova železničnej stanice alebo komplex hotelov Slávia-Savoy-Diana sú len časťou z množstva chátrajúcich budov. Mesto sa však pomaly prebúdza, okolo hotela Machnáč hrkocú stavebné stroje, kúpalisko Zelená žaba bolo krásne zrekonštruované v duchu pôvodného návrhu, budujú sa úplne nové hotely. Spomienky na fungujúcu minulosť pred privatizáciou v deväťdesiatych rokoch pomaličky ožívajú.

IMG_0272_resizeIMG_0228_resizeIMG_0217_resize

IMG_0223_resize

Hlavný rozdiel, ktorý v oboch mestách vidím, je v ich naviazanosti na kúpele. Kúpele v Trenčianskych Tepliciach sú pevnou a neoddeliteľnou súčasťou mesta. Pešej zóne dominujú kúpeľné domy Krym a PAX.

IMG_0238_resize

Ich stav sa priamou úmerou odráža na vzhľade centra, rovnako ako mesto, naopak, “ošpatňujú“ opustené stavby. Piešťany sú práve v tomto iné. Kúpele sú akýmsi mestom v meste. Žijú si vlastným životom, majú svoju políciu, park, svoje pravidlá. Všetky hotely na ostrove fungujú, kultúrny program je bohatý a zeleň krásne upravená. Škoda, že hotel Slovan nebol postavený na opačnej strane Kolonádového mosta, možno by dnes vyzeral inak.

Nechcem tým povedať, že Kúpeľný ostrov neprináša Piešťancom veľa. V priestoroch Evy sa vďaka Klubu vodného póla môžu okúpať, park je naozaj krásnym miestom na relax a rovnako tak poteší pohľad na honosnú architektúru hotelov. Kúpele sú dozaista najväčším zamestnávateľom v meste a okolí, spolupráca v oblasti športu a kultúry tiež nie je zanedbateľná. Prepojenie ostrova na mesto však akosi chýba. Dalo by sa povedať, že kde končia kúpele, tam začína mesto a naopak, kde začína mesto, tam končia kúpele.

-lt-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972