Určite sa už aj vám dostali do schránky letáky, ktoré vám sľubovali darčeky zadarmo, ak sa zúčastníte reklamnej akcie, zdravotnej prehliadky, alebo ochutnávky. Realita je tá, že to všetko zadarmo vlastne vôbec nie je. Práve naopak. Budete sofistikovanými metódami donútení kúpiť si predražený nezmysel, na ktorý budete mať v lepšom prípade dostatok peňazí a v tom horšom podpíšete úver s úžerníckym úrokom. V konečnom dôsledky tak môžete prísť o stovky až tisíce eur. Ak uvidíte bombastickú reklamu, ktorá vám sľubuje modré z neba, zbystrite pozornosť a nenechajte sa oklamať. Môžete si ponuku dokonca nechať preveriť.

 ilustrák_resize

REKLAMA

kia-042015-500

Akcie podobného typu sa zameriavajú prevažne na starších ľudí, ktorých dokážu mladí predajcovia ľahšie zmanipulovať. Niektoré z letákov napríklad vyslovene lákajú občanov nad päťdesiat rokov, ostatní musia za služby alebo produkty zaplatiť. Spoločnosť, ktorá niečo také ponúka, sa však dopúšťa priestupku v zmysle zákona 250/2007 o ochrane spotrebiteľa tým, že zjavne zvýhodňuje určitú skupinu spotrebiteľov. Často je potrebné, aby sa záujemcovia dopredu objednali a tým získajú obchodníci kontrolu nad tým, kto sa môže respektíve nemôže prezentácie zúčastniť.

Prezentácie prebiehajú zväčša podľa rovnakého kľúča. Občania sú presviedčaní o výnimočnosti ponúkaných vecí, predajcovia na nich sypú množstvo informácií a faktov. Plne je využívaný prvok masovosti akcie, kedy je jednotlivec konfrontovaný s názorom skupiny. Ten, čo si odmietne niečo kúpiť je dehonestovaný a urážaný.  Ponúkané produkty sú predávané s výraznými zľavami, ktoré sa len ťažko odmietajú. Realita je však tá, že i zľavnená predajná cena tovaru je neúmerne predražená a ponúkané výrobky kúpite inde omnoho lacnejšie. Keď sa predsa len niečoho podobného zúčastníte, určite nepodpisujte nič, čo si dôkladne neprečítate. Najlepšie urobíte, ak sa s niekým o papieroch, obsahujúcich vám nejasné formulácie, poradíte. Potom, ako niečo podpíšete, môže byť už na vyjadrenie nesúhlasu neskoro a vy sa strate peňazí jednoducho nevyhnete.

Ak budete mať náhodou podozrenie, že niekto na vás chystá nekalé praktiky, prípadne máte problém s reklamáciou alebo nákupom cez internet, obráťte sa napríklad na Miroslava Antoňáka. Zaoberá sa ochranou spotrebiteľa a bezplatne poskytne rady ako aj právnu pomoc. Nájdete ho na webovej stránke www.antonak.eu.

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972