Že najhorší moment nie je ten, keď v noci nespíte,  keď chodíte stále v teplákoch, keď periete v rukách okakané pančušky: najhorší moment je, keď ste sama doma, dieťa vám zaspí v náručí, v telke ide Feriha a vy nedočiahnete na ovládač.

IMG_0377b_resize-1

– Že, keď vám dieťa zaspí poobede v posteli a vy  máte toho toľko, že sa neviete rozhodnúť, či ísť prať, vyvariť cumle, pozametať, umyť si konečne zuby alebo aspoň troška prebehnúť kachličky v kúpeľni, tak odpoveď je: ísť si bucnúť s dieťaťom. Strašne by som sa raz chcela zobudiť a zistiť, že niekto to urobil za mňa, ale aj keď zatiaľ len trénujem užasnutý výraz prekvapenia, stojí to za to.  Malý poobedný spánok zázračne lieči zmätené a vystresované myšlienky.

– Že presne toto „umenie poobedného spánočku“ je podceňované.  Mne samej trvalo dlho, kým som sa v ňom stala majsterkou. Kým som dokázala odložiť knihu, časopis, prípadne mobil s internetom, zavrela oči a dokázala si vyfabulovať presne tú realitu, ktorá mi v tú chvíľu zachránila mentálne zdravie. Dnes som napríklad bola v jabloňovom sade, pomaly som sa prechádzala do kopca pomedzi stromy, mala som na sebe ľahulinké letné šaty, vzduch voňal augustovým podvečerom a v tráve bzučali čmeliaky…

REKLAMA

kia-042015-500

– Že aj päť vajíčok a desať odkvitnutých konárikov vŕby sa ráta za veľkonočnú výzdobu.

– Naučila som sa bábätku ostrihať nechty na nohách. Nesmejte sa, to je fakticky na medailu, keďže pršteky mojej dcéry reagujú aj v spánku na ten najmenší dotyk pohybom. Je to o zameriavaní a vystihnutí jediného presného momentu, kedy môžem cvaknúť, takže teraz si trúfam chytať kolibríky holými rukami.

–  Že …. sekundu, malá sa mi zobudila….. sa treba čím skôr vzdať ilúzie, že napíšem článok (pozriem si film, uvarím obed, umyjem riad) na jeden raz.

–  Že aj omeleta, ak sa pekne naaranžuje a pridá sa k nej pokec o tom, aké je to nedocenené jedlo, môže byť hlavný chod obeda.

–  Že materská demencia naozaj existuje a americkí vedci by ju konečne mali potvrdiť oficiálnou štúdiou. A nemyslím tým tie momenty, keď hojdáte nákupný vozík alebo capkáte manžela pri objímaní, aby si odgrgol. To sú len zautomatizované nervové prepojenia v mozgu. Myslím tie momenty, keď vám iná mamička povie, že nekojí preto, lebo jej v pôrodnici zabudli prepichnúť bradavky.

– Že pre dieťa nebude mať fatálne následky, keď si dáte pohár vína, ani keď ožužle papuču, ani keď si kefne hrkálkou po hlave, ani keď bude nosiť bodynko s nevyprateľným fľakom od mrkvy.

– Že pre šťastný život sú dôležité len tri veci: láska, humor a vlhčené utierky.

Diana Turňová

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972