Tak a jedna politická starosť  obyvateľov, voličov  je z krku. Už celý mesiac. Piešťany urobili takpovediac dieru do slovenského sveta, keď v meste úplne odstavili súčasnú smerodajnú mega stranu od komunálnej politiky a  aj takmer úplne odstavili ostatné politické strany. Máme nového primátora a pomerne nové štruktúry v zastupiteľstve. Voľby sa skončili zmenou.

piestany-06 (1)

 

REKLAMA
trhy300

Zmenou ktorá bola v kútiku duše očakávaná sa stala aj skutočnosťou. Čo bude teraz?  Však uvidíme. Zatiaľ sa objavujú iba,  povedal by som „pubertálne maniere“ predčasne vyspelých politikov, ktoré absolútne nezaručujú akýkoľvek skutočný progres. Rozvoj mesta. To, aby sa nové vedenie mesta rozbehlo a rozbehlo tak aby plynule prevzalo „liace“ mesta je však aj jeho povinnosťou. Za to ich platíme. To, aby naozaj nastal čas na zmenu, ako proklamoval nový primátor – aj za to Ho platíme, pretože sa k tomu zaviazal. Budem to očakávať a ja verím, že budeme mať všetci otvorené oči, aj uši.  Vzhľadom na fakt, že sa tu predtým, za tých vyše dvadsať rokov, tvoril a realizoval nejaký trochu iný systém, nedá sa očakávať už v prvej fáze robenie „zázrakov“, pretože určite kopa  „finančných pohybov“  bolo už nasmerovaných nejakým iným smerom skôr, ale po rozbehu tie zázraky čakať budeme. Ale aj zodpovednosť čakať budeme.

–         Budeme očakávať aj pravidelnú spoveď primátora, čo všetko sa robí a ako sa pokračuje.

–         Budeme očakávať realizáciu rozvojových projektov v racionalizácii správy mesta. Za rovnakých podmienok, ako doteraz  – viac muziky.

–         Budeme očakávať nové, zásadné  vetry v rozvoji turizmu.

–         Budeme očakávať  podstatne menšie politikárčenie a pracovný systém, ktorý sa nebude zaoberať sám sebou, ale progresívnymi rozvojovými dohodami  – v prospech mesta.

–         Budem čakať. Čakať s napätím, ako sa všetko rozbehne, ako všetko pôjde a budeme hodnotiť.

–         Budeme dúfať, že aj súčasné „mestské médiá“ budú objektívne prezentovať správanie zvolených poslancov.  A budeme sledovať s pomocou nich aj zodpovednosť zvolených komunálnych politikov za správu mesta.

Ale ešte sa musím, už po niekoľký krát vrátiť k rozvoju turistiky. Pri riešení tejto, trúfam si nazvať zatiaľ  v súčasných podmienkach nosnej rozvojovej stratégie musím konštatovať, že tu ide v prvom rade o to, ako mesto dokáže financovať rozvoj kvality života vlastných občanov. Či natŕčaním ruky – dajte, dajte, alebo vlastným pričineným, vlastnou robotou. A majme na pamäti že:

  1. Rozvoj turizmu nie je  ani zďaleka iba postavenie sochy v životnej veľkosti zakladateľa kúpeľov. Rozvoj je o niečom úplne inom. A ja mám obavu, či na to bude stačiť súčasný „hurá systém“  – ale bez skutočnej zodpovednosti a odbornosti.
  2. Rozvoj turizmu nezabezpečí mesto ani realizáciou kúpaliska pre domácich občanov. To je iba naivná predstava.
  3. Rozvoj turizmu (ktorý je nakoniec aj enormným problémom celého tohto nášho štátika, ktorý sa ešte stále ukája aký sme v turistike dobrí – a pritom sme na chvoste EU.  A poslední!) sa nebude nikdy robiť malými opatreniami. Na to sú potrebné úplne nové nápady, nová idea, áno, aj noví ľudia, pretože tí doterajší to neboli schopní realizovať. Opakujem – „klesáme“.
  4. Pri spravovaní mesta hrozí  aj jedna možnosť, že súčasní komunálni politici sa nebudú orientovať podľa reality, ale podľa svojich predstáv o realite. A to je zásadný rozdiel. Ale počkáme a uvidíme.

Ján Derďák

Ilustračné foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972