Organizátori festivalu Grape, ktorý sa už desať rokov koná vždy v auguste v Piešťanoch, oznámili pred pár dňami, že začínajú hľadať nové miesto. Dôvodom je informácia, ktorú dostali na minulotýždňom rokovaní, že je predpoklad nárastu počtu letov a festival sa tak v Piešťanoch nebude môcť konať. Jeho fanúšikovia teraz rozbehli online petíciu za zachovanie podujatia v Piešťanoch.

„Mesto Piešťany je na Slovensku aj v širšom okolí známe svojím bohatým kultúrnym životom, obzvlášť v priebehu letných mesiacov. Na jednu z najvýznamnejších akcií, ktoré sa v Piešťanoch každoročne konajú, sa od roku 2010 vypracoval hudobný festival Grape. Každoročne priláka do Piešťan tisíce návštevníkov (v roku 2019 20 000), prevažne mladých ľudí, ktorých by inak do kúpeľného mesta bol problém pritiahnuť. Festival, konajúci sa na letisku Piešťany, slúži nielen na propagáciu mesta na kultúrnej mape Európy (2x sa dostal medzi top 10 najlepších malých festivalov Európy), ale vďaka ubytovaniu návštevníkov aj v meste (v čase festivalu v roku 2019 boli vybookované takmer všetky kapacity hotelov aj súkromných ubytovaní) a vďaka ich využívaniu služieb má z neho prospech aj piešťanská ekonomika. 3. septembra 2019 sa objavila informácia, že Trnavský samosprávny kraj ako väčšinový vlastník letiska Piešťany pre snahu o „rozlietanie“ letiska a zvýšenie počtu charterových letov počas letných mesiacov už s Grapeom na letisku v roku 2020 nepočíta,“ píše sa v popise petície, ktorej iniciátorom je Piešťanec Jakub Konečný.

Petícia má za cieľ dosiahnuť, aby bol festival na piešťanskom letisku zachovaný. Iniciátor tvrdí, že podujatie je s letisko za desať rokov existencie už previazané a ide o ideálnu plochu, ktorú umiestnením aj rozlohou v širokom okolí nemožno nahradiť. Podľa autora petície je možný variant kohabitácie funkčného letiska a festivalu zároveň. Teda, že v čase pravidelného konania Grapeu v druhý augustový týždeň by letisko na týždeň presmerovalo lety do Bratislavy.

-red-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972