Connect with us

Bleskovky

Na Sĺňave by mal vzniknúť nový ostrov

Published

on

Vodná nádrž Sĺňava už jeden ostrov má. Hniezdia na ňom tisíce čajok, ale aj iné vtáky. Podľa Programu starostlivosti o Chránené vtáčie územie Sĺňava na roky 2017 – 2046, by tu mal pribudnúť ďalší.

Jednou z aktivít programu je vytvorenie nových hniezdnych príležitosti pre čajkovité druhy vtákov prostredníctvom vybudovania nového ostrova. Ostrov by mal mať približne 15 metrov a mal by sa stať útočiskom predovšetkým pre rybára riečneho. „Aktuálny stav, kedy hniezdne biotopy sú len na jednej lokalite, neumožňuje optimálne zacieliť manažment na rybára riečneho a na čajky, ktoré majú mierne odlišné nároky. Vytvorenie takéhoto ostrovčeka umožní lepšie zacieliť manažment jednotlivých predmetov ochrany v súlade s cieľmi ochrany,“ zadefinovala ciele Štátna ochrana prírody.

Rybár riečny hniezdo Foto: Erich Kubica

Už vlani Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý je správcom vodnej nádrže pracoval na špecifikácii možnej polohy a rozsahu takéhoto ostrova vzhľadom na hĺbky a prúdenie vody v zdrži a stanovoval ďalšie vstupné podmienky do plánovanej projektovej dokumentácie.

Podľa informácií od Petra Puchalu, riaditeľa CHKO Malé Karpaty kam Sĺňava spadá, má byť projekt ostrova financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Prípravu projektu má na starosti Riaditeľstvo ŠOP SR v Banskej Bystrici.

Vtáčí ostrov poskytuje útočisko a výborné hniezdne podmienky tisícom vtákov

Vodná nádrž Sĺňava

Text a foto: -th- 

Bleskovky

Mestský úrad bude na Zelený štvrtok úplne zatvorený

Published

on

By

Predstavitelia piešťanského mestského úradu informovali, že vo štvrtok 9. apríla 2020 bude úplne uzavretý. Dôvodom je čerpanie riadnej dovolenky zamestnancov.

Úrad otvoria opäť v utorok 14. apríla 2020 v obmedzenom režime. 

Znamená to, že občania majú zvážiť svoju návštevu na MsÚ Piešťany a v prípade nevyhnutnosti komunikovať s pracovníkmi úradu predovšetkým telefonicky alebo e-mailom. Osobná návšteva sa odporúča po predchádzajúcej konzultácii s príslušným pracovníkom úradu alebo v nevyhnutných prípadoch.

Samospráva odporúča pred platbou v pokladni MsÚ uprednostniť elektronickú platbu alebo ju odložiť na neskorší termín. Termín na úhradu miestnych daní a poplatkov je predĺžený. Informácie k jednotlivým požiadavkám získate na webstránke mesta, kde sú aj telefónne čísla na konkrétne pracoviská.
-red- Zdroj: www.piestany.sk

Continue Reading

Bleskovky

Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny tento rok nebude

Published

on

By

Mesto Piešťany dnes informovalo, že Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny sa tento rok neuskutoční. Podujatie sa samospráva vzhľadom na aktuálnu situáciu rozhodla zrušiť.

„Z dôvodu pretrvávajúcej situácie zo šírenia ochorenia COVID-19 a očakávaných prognóz súvisiacich s epidémiou koronavírusu sa Mesto Piešťany rozhodlo podujatie Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny 2020 zrušiť. 29. ročník tradičného podujatia, ktorým sa už od roku 1992 oficiálne otvára letná kúpeľná sezóna a je každoročne jedným z najväčších podujatí v našom meste, sa tak v tomto roku neuskutoční,“ informoval na webovej stránke Mesta Piešťany hovorca Martin Ričányi.

Podujatie má tradičný termín v prvý júnový víkend. Tento rok sa tak zaradilo k ďalším zrušeným podujatiam z dôvodu pandémie choroby COVID-19.

-red- Zdroj: www.piestany.sk

Continue Reading

Bleskovky

75. výročie oslobodenia si Piešťany pripomenuli v tichosti

Published

on

By

Pietny akt kladenia vencov k Pamätníku osloboditeľom a Pomníku padlým rumunským vojakom pri príležitosti 75. výročia oslobodenia Piešťan sovietskou a rumunskou armádou sa v piatok 3. apríla konal v komornej atmosfére.

Vence k pamätníku pred mestským úradom i k pamätníku na Žilinskej ceste položil iba sám primátor Peter Jančovič.

Kým v minulých rokoch sa spomienkové akcie konali za účasti pamätníkov, študentov, či verejnosti v sprievode za hudobného doprovodu, 75. výročie sa oslavovalo v tichosti. Dôvodom je aktuálna situácia spojená so šírením koronavírusu.

-red- Zdroj a foto: Mesto Piešťany

Continue Reading

Reklama

Populárne články