Bol súdny proces s Báthoryčkou sprisahaním palatína?

Bol súdny proces s Báthoryčkou sprisahaním palatína?

24. septembra 2019 Off Od PNky.sk

Alžbeta Báthoryová-Nádasdyová, jedna z najbohatšíh žien Uhorska, je preslávená svojou krutosťou a vraždami mladých dievčat. Súdny proces s ňou je opradený mnohými nejasnosťami. Známe sú výpovede 300 svedkov, stanovisko kráľa Mateja II. aj palatína Juraja Thurzu. Nie je však jasné, či nešlo len o sprisahanie palatína na získanie jej majetkov. Štúdiom archívnych dokumentov a historických faktov sa zaoberal Jaroslav Straka, ktorý svoje poznatky spracoval v knihe Čachtický hrad a Alžbeta Báthoryová.

Autor v stredu 25. septembra o 17:30 h zavíta do Piešťanského informačného centra na Pribinovej 2, a tak sa o jeho zisteniach môžete dozvedieť viac. Jedným z historických faktov je, že súd uznal čachtickú pani vinnou a svoj život skončila uzavretá na Čachtickom hrade. Dodnes sa nevie, kde je pochovaná.

Autor v knihe rozoberá taktiež proces s Alžbetou Báthoryovou aj z hľadiska stredovekého práva a počas bádania sa mu podarilo v archíve objaviť kresbu Čachtického hradu z obdobia grófky Báthoryovej. Nenechajte si teda ujsť podujatie, na ktoré vás pozýva Mestská knižnica mesta Piešťany a Piešťanské informačné centrum.

-red- Zdroj: martinus.sk