Connect with us

Bleskovky

11.11. o 11:11 sa rozozvučia zvony. Viete prečo?

Published

on

V pondelok 11. novembra o 11:11 h sa v celej Európe rozozvučia zvony. Výnimkou nebudú ani Piešťany. V tento deň roku 1918 začalo platiť prímerie znamenajúce koniec prvej svetovej vojny. Hlas zvonov vyzýva k modlitbe za padlých.

Podľa slov farára Branislava Popelku, ktorý o tejto udalosti informoval veriacich počas nedeľných omší, treba myslieť aj na modlitbu za mier. Ten vôbec nie je samozrejmosťou.

Pri príležitosti konca 1. svetovej vojny sa stretávali pri pamätníku I. svetovej vojny oproti kostolu sv. Štefana v „starých“ Piešťanoch vojenskí veteráni z tohto konfliktu. Stretnutie a modlitba sa uskutoční aj tento rok.

Advertisement
Hello GPT

Čo bola I. svetová vojna?

Prvá svetová vojna známa aj ako Veľká vojna alebo Svetová vojna bol ozbrojený konflikt globálnych rozmerov trvajúci od 28. júla 1914 do 11. novembra 1918. Odohrával sa na území Európy, ale aj v Afrike, Ázii, na oceánoch, na Blízkom východe a inde. Bol to dovtedy najväčší vojnový konflikt v dejinách ľudstva.

Zámienkou vojny sa stal úspešný atentát na arcivojvodu a následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda d’Este. Rakúsko-Uhorsko následne vyhlásilo vojnu Srbsku, čím vyvolalo reťazovú reakciu vedúcu k vojne dvoch veľkých koalícií, ktoré mali za následok rozšírenie vojny po celej Európe v priebehu jediného mesiaca.

Advertisement
Hello GPT

Na jednej strane stáli štáty Dohody, ktoré na začiatku vojny tvorilo Francúzsko, Rusko a Spojené kráľovstvo. Neskôr sa k nim pridalo Taliansko (1915), USA (1917), Japonsko a ďalšie. Ich oponentom boli Ústredné veľmoci – Nemecko a Rakúsko-Uhorsko. Neskôr sa k nim pridala Osmanská ríša, Bulharsko a ďalší. Neutrálne do konca vojny v Európe zostalo Španielsko, Švajčiarsko a škandinávske krajiny.

Boje v Európe sa viedli na viacerých frontoch (východný, západný, taliansky, balkánsky a ďalšie). Významný bol predovšetkým západný front, kde sa viedla dlhodobá zákopová vojna. Počas vojny bolo zmobilizovaných viac než 60 miliónov vojakov. Vojna sa skončila kapituláciou Ústredných veľmocí. Prímerie bolo podpísané o 5:00 11. novembra 1918 v Compiègne a začalo platiť od 11:00. Formálnym zakončením vojny však boli až Parížske predmestské zmluvy podpísané s jednotlivými porazenými krajinami v priebehu roku 1919.

Advertisement
Hello GPT

-red- Zdroj: wikipedia.org Ilustr. foto: -th-

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články