Connect with us

Aktuality

Zuzana Svrčeková šéfkou Rezortu nebude, starostovia obcí ju na valnom zhromaždení nepodporili ani na druhý raz

Published

on

Rezort Piešťany by mal mať nového  predsedu predstavenstva, keďže Peter Tremboš sa vzdal v decembri minulého roka funkcie. Poslanci piešťanského mestského zastupiteľstva odhlasovali, že by ho mala nahradiť poslankyňa Zuzana Svrčeková. Tú však valné zhromaždenie oblastnej organizácie cestovného ruchu ani na dva pokusy nezvolilo do funkcie. Nepodporilo ju dostatočné množstvo zástupcov obcí.

Valné zhromaždenie, na ktorom mali poslankyňu piešťanského mestského zastupiteľstva zvoliť do funkcie sa uskutočnilo v pondelok 18. februára. Post predsedu predstavenstva v oblastnej organizácii obsadzujú samosprávy a doteraz to bol kandidát najsilnejšej, teda Mesta Piešťany. Najskôr od vzniku Rezortu Piešťany šéfoval predstavenstvu vtedajší primátor Remo Cicutto a v minulom volebnom období poslanec Peter Tremboš. Ten sa po minuloročných voľbách vzdal funkcie s odôvodnením, že reflektuje  výsledok a chce umožniť novému vedeniu mesta a poslaneckému zboru mať v Rezorte zástupcu, ktorý vzíde z ich návrhu. 

Zuzanu Svrčekovú nepodporili starostovia obcí

Piešťanské mestské zastupiteľstvo schválilo na svojom rokovaní v januári, že za predsedníčku predstavenstva má primátor Peter Jančovič na valnom zhromaždení navrhnúť poslankyňu Zuzanu Svrčekovú. Tak sa aj udialo, avšak pri hlasovaní nezískala dostatočnú podporu zástupcov samospráv, keď na to, aby bola zvolená, muselo za ňu hlasovať 60 percent z nich. Opakované rokovanie valného zhromaždenia bolo zvolané na stredu 20. februára. Ani na ňom však za Zuzanu Svrčekovú nehlasovalo dostatočné množstvo starostov a podporil ju len primátor Peter Jančovič.

Členmi Rezortu Piešťany za samosprávy sú Mesto Piešťany a obce Moravany nad Váhom, Veľké Orvište a Ostrov. Podľa starostu obce Ostrov Jozefa Tkácza došli starostovia k zhode, že by mal Rezort Piešťany viesť iný človek a navrhnutá poslankyňa, pričom z jeho strany určite nešlo o nič osobné keďže pani Svrčekovú nepozná. „Ja som bohužiaľ trochu zdravotne indisponovaný, takže som sa nemohol tento rok zúčastniť žiadneho stretnutia. Pani Svrčekovú osobne nepoznám, neprišiel som s ňou do kontaktu, čiže pre mňa ona nie je človek voči, ktorému by som niečo mal. Zhodli sme sa však, že v našom záujme (obcí pozn. redakcie) je podporiť iného kandidáta. Z našej iniciatívy vyšla výzva na tri mená pre mestské zastupiteľstvo, ktoré je vo štvrtok,“ povedal na margo hlasovania Jozef Tkácz. Podľa starostu ak bude niekto z navrhnutých súhlasiť a stotožní sa s ním aj poslanecký zbor Mesta Piešťany, nemajú problém akceptovať zástupcovia obcí tohto kandidáta.

O stanovisko k situácii sme požiadali aj Zuzanu Svrčekovú, ktorá napísala, že sa vyjadrí po rokovaní mestského zastupiteľstva. Po ňom bude zrejme známe aj meno, ktoré by mal primátor Peter Jančovič predostrieť na ďalšom valnom zhromaždení OOCR naplánovanom na začiatok marca.

Text a foto: -th- 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články