Connect with us

Aktuality

Župný rozpočet je schválený. Kraj plánuje opraviť cestu na Havran aj cyklochodník do Hornej Stredy

Published

on

Najväčšou investíciou Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) v piešťanskom regióne má byť v roku 2021 rekonštrukcia cesty I/61 v hodnote 2 mil. eur. Vyše 400-tisíc eur bude stáť úsek Vážskej cyklomagistrály medzi piešťanskou Bodonou a Hornou Stredou. Aj tieto investície sú zahrnuté v župnom rozpočte, ktorý dnes schválilo Zastupiteľstvo TTSK.

Prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačno programu plánuje župa modernizáciu učební v Strednej odbornej škole technickej Piešťany (takmer 10-tisíc eur), SOŠ regionálneho rozvoja v Rakoviciach (193-tisíc eur) a v Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej Piešťany (144-tisíc eur). Investícia vo výške 250-tisíc eur je naplánovaná do športového areálu, o ktorý sa žiaci ŠPŠE delia so žiakmi SOŠ záhradníckej Piešťany. Majú tam pribudnúť aj vodozádržné opatrenia za 95-tisíc eur.

„Tento rozpočet je už tretím, ktorý sme pripravili a schvaľujeme v tomto zložení. Jeho tvorbu výrazne ovplyvnila pandémia ochorenia Covid-19 a s ňou súvisiaci očakávaný výpadok daňových príjmov. Verím, že predsavzatia ambiciózneho,
no vzhľadom na aktuálnu ekonomickú situáciu starostlivo a účelne nastaveného rozpočtu sa nám podarí naplniť. Vo zvyšných dvoch pätinách mandátu tak budeme môcť zveľadiť a zatraktívniť náš kraj ako moderné miesto pre život,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Prioritami rozpočtu bude rekonštrukcia ciest (10 mil. eur z vlastných kapitálových výdavkov), rozvoj športovej infraštruktúry (3 mil.  eur), modernizácia zariadení sociálnych služieb a rozširovanie ich kapacít (2,6 mil. eur) a zatraktívňovanie kultúrnych inštitúcií (2,2 mil. eur). Župa bude pokračovať aj v realizácií projektu „5 P“ zameraného na prevenciu syndrómu vyhorenia zamestnancov v pomáhajúcich profesiách, či rozširovaní služby „autobus na zavolanie“.

Rozpočet je v celkovom  objeme 216,7 mil. eur. Bežné príjmy tvoria 155 mil. eur. Výpadok daňových príjmov, ktoré plánujeme na 94 mil. eur, nahrádzame zapojením rezervného fondu, teda peňazí, ktoré župa našetrila. Očakáva sa, že zdvojnásobenie daňového bonusu pre deti do 15 rokov v roku 2021 spôsobí župe výpadok príjmov asi 400 tis. eur a v roku 2022 až 2,5 mil. eur.

„Na krízu sme sa pripravovali. Tak ako v tomto roku sme si aj pre budúci rok vytvorili 5-percentnú rezervu v rozpočtovaní. Peňažné fondy sme stisícnásobili – naplnili sme ich z 28-tisíc na 28 miliónov eur. Z rezervného fondu teraz hradíme výpadky daňových príjmov,“ doplnil župan Viskupič.

Poslanci odobrili aj vyhlásenie výzvy na poskytovanie dotácií z rozpočtu kraja v objeme 600-tisíc eur, pričom 450-tisíc z nich je určených pre organizácie a 150-tisíc pre obce. Elektronické podávanie žiadostí bude možné do 5. februára 2021.
Odsúhlasené bolo aj podanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na výstavbu štyroch úsekov Vážskej cyklomagistrály. Jeden z nich sa nachádza medzi Piešťanmi a hranicou s Trenčianskym krajom, tri ďalšie medzi Hlohovcom a Sereďou.

Schválená bola aj aktualizácia Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja TTSK na roky 2014-2020. Momentálne prebieha príprava novej stratégie, ktorá zohľadní podmienky programového obdobia 2021-2027 vychádzajúc z integrovanej územnej stratégie. Na jej príprave sa budú podieľať aj členovia piatich komôr Rady partnerstva, ktorej štatút sa finalizuje.

Župní poslanci zobrali na vedomie Plán postupu a opatrení TTSK pre prípad pandémie. Ide o adaptáciu a doplnenie vládneho plánu pre potreby kraja.
Plán zimnej údržby kraja počíta s non-stop dispečingom a starostlivosťou o približne 1900 kilometrov ciest 200 zamestnancami a 100 kusmi techniky. Nové sypače, traktory, nákladné autá a príslušenstvo, ktoré prispejú k radikálnej obmene techniky, sú postupne dodávané a zaraďované do práce. Popri asi 1600 kilometroch ciest II. a III. triedy sa Správa a údržba ciest TTSK na základe zmluvy so Slovenskou správou ciest bude starať aj o cesty I. triedy v trnavskej aj bratislavskej župe. V skladoch má aktuálne 7-tisíc ton soli, 6 ton kameniva a 137 000 litrov soľanky.

Zdroj: Tlačová správa – TTSK

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články