Connect with us

Aktuality

Župan informoval, kam mieni kraj v piešťanskom okrese investovať. Starostovia sa posťažovali, čo ich trápi

Published

on

Župan Jozef Viskupič pozval na stretnutie primátorov a starostov okresu Piešťany. Uskutočnilo sa v utorok 5. marca v piešťanskej mestskej knižnici. Šéfov miest a obcí na ňom spolu s vicežupanmi Neštickým, Sovom a Kalmanom informoval o plánovaných investíciach v okrese, rádovo v miliónoch eur, či už vlastných zdrojov, alebo z fondov Európskej únie. Zo zástupcov okresu Piešťany v zastupiteľstve TTSK sa ho zúčastnila iba poslankyňa Lucia Drábiková. Ďalšími cieľmi stretnutia bolo predstaviť starostom a primátorom vedúcich jednotlivých odborov úradu TTSK, ako aj vypočuť si problémy, ktoré obce a ich predstaviteľov trápia.

Župan Jozef Viskupič, počas predstavovania priorít kraja.

V dopravnej infraštruktúre kraj plánuje preinvestovať v roku 2019 takmer 3 milióny eur. Z rozpočtu kraja sa má použiť 200 000 eur do rekonštrukcie cesty č. II/504 Trebatice – Borovce a 680 000 eur do rekonštrukcie cesty č. II/504 Krakovany – hranica kraja. V oboch prípadoch sa pripravuje projektová dokumentácia. Ďalším veľkým projektom má byť modernizácia cesty II/499 v obci Banka a rekonštrukcia Krajinského mosta v sume 2 milióny eur, ktorý je financovaný z fondov Európskej únie.

Predseda TTSK považuje za hlavné problémy okresu v doprave absenciu obchvatu mesta Piešťany, nedoriešené majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov, ktoré nie sú vo vlastníctve kraja, a na ktorých sa nachádzajú cesty II. a III. triedy, ako aj zvýšenú intenzitu nákladnej a tranzitnej dopravy po cestách II. triedy z dôvodu obchádzania spoplatnených úsekov ciest. Obchvat Piešťan by sa podľa jeho slov mal riešiť v horizonte dekády a do plánov ho zaradili z pohľadu dlhodobejšej stratégie investícií do dopravnej infraštruktúry.

Značnú časť investícií by mali pokryť eurofondy

Z fondov Európskej únie by do okresu Piešťany malo prísť v nasledujúcom období cez 4 milióny eur. Kraj do tejto sumy zarátal rekonštrukciu cesty na Banke a Krajinského mosta, ktorá tvorí polovicu z nej. Rovnako je v tomto čísle započítané vypracovanie Plánu udržateľnej mobility v sume 466-tisíc eur, ale i Nízkouhlíková stratégia Trnavskej župy v hodnote 300-tisíc a ďalšie menšie projekty.

Z fondov EÚ plánuje kraj financovať i ďalšie projekty v sume cez 1,2 milióna eur. Na Vážsku cyklomagistrálu časť Šulekovo – hranica TTSK/TSK, úsek most Bodona – hranica Trnavského a Trenčianskeho samosprávneho kraja chce župa žiadať cez 465-tisíc eur. Modernizácia dielní odborného výcviku a odborných učební pre strojárstvo a elektrotechniku na Strednej odbornej škole technickej Piešťany by mohla byť taktiež financovaná z fondov EÚ v plánovanej sume takmer 650-tisíc eur.

Do stredných škôl pôjde na investície tento rok viac ako milión

Vlani kraj investoval do škol v okrese Piešťany cez 300-tisíc eur. Zrekonštruované boli sociálne zariadenia na Gymnáziu vo Vrbovom, cvičné kuchynky Hotelovej akadémie Ľ. Wintera Piešťany, okná SOŠ záhradníckej Piešťany, a taktiež strecha na SOŠ Rakovice.

Pre rok 2019 sú plánované v školstve investície cez milión eur. Najväčšou je rekonštrukcia strechy SOŠ zahradníckej Piešťany nad Strednou odbornou školou priemyselnou. Začiatok prác je naplánovaný na 1. apríla a ich hodnota je cez 800-tisíc eur. Za 100-tisíc eur by sa mal rekonštruovať výťah v študentskom internáte v kuchyni Hotelovej akadémie Ľ. Wintera a v  areáli školy by malo byť vybudované tiež multifunkčné ihrisko za 37-tisíc eur. Investíciu očakávajú aj na SOŠ Rakovcie, kde je naplánované zateplenie objektu výmenou okien v sume 110-tisíc eur.

Starostovia majú rôzne problémy, župan prisľúbil s niektorými pomôcť

Starostov v okrese Piešťany trápia rôzne veci. Na stretnutí sa s nimi posťažovali županovi i vedeniu kraja. Ratnovce majú problém s rómskymi obyvateľmi bývajúcimi pri hlavnej ceste, ale i s čiernymi stavbami. Rovnako ich trápi kanalizácia, na ktorú síce dostali schválenú dotáciu z EÚ, ale zmluvy podpísané nie sú a rovnako nevedia, ako budú riešiť spolufinancovanie.

Viacero starostov spomínalo ťažkú komunikáciu so Slovenským vodohospodárskym podnikom, ktorý sa „nechce starať“ o toky štvrtej kategórie, pre nedostatok techniky a ľudí.

Trebatice a okolité obce združené v Mikroregióne nad Holeškou majú problém s realizáciou cyklocesty. Pustili sa sami do vykupovania pozemkov, pričom mali od bývalého vedenia kraja prisľúbené peniaze, ale nedostali ich. Župan deklaroval ochotu pomôcť avšak veci podľa jeho vyjadrenia musia prejsť schválením zastupiteľstva.

Text a foto: -th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články