Connect with us

Aktuality

Župa na variante bez pontónov trvá, zakročiť by mali krajskí poslanci

Published

on

Ani dnešné rokovanie primátora so županom nezmenili postoj Trnavského samosprávneho kraja. Pontónový most kompetentní odmietajú „z technických, ekonomických a legislatívnych dôvodov.“ Iniciovať zabezpečenie náhradného premostenia počas rekonštrukcie Krajinského mosta môžu ešte župní poslanci.

krajinsky most-hmla

Prvé pracovné rokovanie župného zastupiteľstva sa uskutočni 5. februára. Iveta Babičová (SDKÚ DS) včera uviedla, že zástupcovia piešťanského okresu môžu iniciovať zmenu rozpočtu samosprávneho kraja, za účelom vybudovania náhradného premostenia.

„Každý sedíme v inom klube, môžeme to vysvetliť svojim kolegom a môžeme žiadať dôslednú prípravu. Ak má pontónový most stáť nejaké peniaze, tak ich v rozpočte nájdeme,“ povedala Iveta Babičová na adresu krajských poslancov za okres Piešťany. Po posledných voľbách sú nimi okrem nej aj Miloš Tamajka (Smer-SD), Remo Cicutto, Jozef Drahovský (obaja nezávislí) a Peter Ottinger (SDKÚ-DS).

Župa v dnes zverejnenom stanovisku argumentovala finančnou náročnosťou takéhoto riešenia. Investor opravy, ktorým je Správa a údržba ciest TTSK má podľa zverejnených informácií skúsenosti s pontónovým mostom v Moravskom sv. Jáne. „Len samotné vybudovanie a prevádzka tohto mosta počas rekonštrukcie by stála cca 100-tisíc eur a ďalších 200 tis. eur sú predpokladané náklady na vybudovanie príjazdových ciest, nájazdov a ich následné zrušenie, čo je viac ako predstavujú náklady určené na túto časť rekonštrukcie (215 tis. eur).“

Prekážkou sú údajne aj celkové zmeny v legislatívy a zmeny majetkových pomerov vlastníkov dotknutých pozemkov, na ktorých v stáli príjazdové cesty k pontónovému mostu v roku 1991. „Iné umiestnenie premostenia na rieke neprichádza do úvahy,“ uvádza sa v stanovisku.

Prekážky, ktoré kompetentní spomínali doteraz – neznámy vlastník pontónového mosta a časová náročnosť vybavenia príslušných povolení, župa v dnešnom stanovisku nespomenula.

Najbližšie rokovanie na túto tému sa uskutoční 30. januára. Mali by naň byť pozvané všetky zainteresované strany vrátane starostov dotknutých obcí. Tí sa sťažovali, že o dopravných obmedzeniach v súvislosti s opravou sa dozvedeli až z médií. „Starostovia dotknutých obcí boli informovaní o úplnej uzávierke mosta bez náhradného premostenia už začiatkom júna 2013 po osadení zvislých dopravných značiek zakazujúcich prejazd vozidiel s hmotnosťou nad 12 ton cez Krajinský most,“ uviedol v dnešnom stanovisku Trnavský samosprávny kraj.

Okrem toho dnes zverejnil informáciu, že zhotoviteľ rekonštrukcie Krajinského mosta bude zmluvne zaviazaný vykonávať práce 24 hodín denne. „Účelom tohto záväzku je skrátiť predpokladanú dobu prác (2 mesiace) na čo najkratší čas. Pri žiadnych prekážkach, či už poveternostných prekážkach príp. technologických zmenách, bude možné podľa nášho názoru túto lehotu skrátiť až na 5 týždňov,“ odkázali zástupcovia investora.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články