Vo voľnej prírode na Slovensku žije jedovatý pavúk Pradiarka pestrá (Cheiracanthium punctorium). Jeho výskyt je pomerne zriedkavý, napriek tomu sa už objavilo niekoľko uhryznutí týmto článkonožcom. S najväčšou pravdepodobnosťou práve Pradiarka pestrá uhryzla dnes muža v Piešťanoch. Hoci jej uhryznutie nie je smrteľné, mužovi museli pre bolesť privolať sanitku.

Dotyčný muž išiel posunúť stôl, ktorý chytil za hranu a v tom pocítil uhryznutie. Pavúk skončil rozpučený na zemi, pričom na prste mužovi zostali jasne viditeľné rany po vpichoch. Pohryznutý prst mu opuchol a prudko bolel. Dôsledkom uhryznutia môže byť tiež tŕpnutie celej končatiny a ďalej zvýšenie telesnej teploty. Podobné prípady s rovnakým postupom popisuje na svojej stránke Národné toxikologické informačné centrum. Podľa zverejnených informácií liečba spočíva v ošetrení rany, dezinfekcii a v tlmení bolesti. Špecifické antisérum neexistuje.

V Piešťanoch došlo k situácii v objekte neďaleko Váhu a voľnej prírody odkiaľ mohol pavúk prísť do objektu. Uhryznutie je nepríjemné a značne bolestivé, dbajte preto na zvýšenú opatrnosť. Na Slovensku sa predpokladá výskyt asi 942 druhov pavúkov. Pavúk obyčajne na človeka neútočí, ak tak len v sebaobrane. Väčšinu uhryznutí spôsobujú iné článkonožce. Pavúk uhryzne len raz, opakované uhryznutia sú raritné. Pri uhryznutí nemusí pavúk vypustiť do rany jed, vtedy ide o tzv. suché uhryznytie.

-red- Zdroj:   ntic.sk 

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972