Connect with us

Aktuality

Zóna bez peňazí potešila mnohých, ľudia darovali malé aj veľké veci

Published

on

Komunitné centrum ŽiWell bolo v sobotu 9. apríla dejiskom už piatej Zóny bez peňazí v Piešťanoch. Spoločne ju zorganizovali občianske združenia Sieť Dobra a Kvas v spolupráci so zoskupením Projekt Život. Ľudia priniesli na darovanie naozaj rôzne veci, od oblečenia cez hračky i bytové dekorácie, ale napríklad aj kočík. Hlavný cieľ zóny bol do bodky naplnený, pretože nepoužívané predmety sa stali potrebnými a iskra, ktorá žiarila v mnohých očiach bola podobná tej na Vianoce. Ako to v sobotu vyzeralo sa môžete pozrieť vo videu. 

„Prvotný impulz na Zónu bez peňazí bol v roku 2012 a prišiel od Projektu Život, pričom myslím, že vôbec prvá zóna bola v Pezinku. Jedno podujatie za rok je vždy koordinované, pričom sa do neho zapája 50 až 60 miest na Slovensku. Na základe kladných ohlasov a celkového záujmu ľudí o zónu sme sa rozhodli, že ju budeme robiť aspoň trikrát do roka. Hlavným cieľom zóny je jednak to, že ľudia sa môžu zbaviť nahromadených a nepoužívaných vecí s dobrým pocitom, že niekomu ešte poslúžia. Keď ideme viac do hĺbky, tak odráža jednu z hlavných myšlienok nášho združenia, ktorou je, že k hodnotám sa dá dopracovať aj iným spôsobom ako len prostredníctvom peňazí. Ľudia si tu môžu vyskúšať výmenný obchod a dokonca sme okrem vecí ponúkali aj služby. Súvisí to aj s našimi ďalšími cieľmi, ktoré sa týkajú snahy zavedenia lokálnej meny a udržiavania lokálnej ekonomiky,“ povedal o podujatí organizátor a zakladateľ občianskeho združenia Sieť Dobra Ľubomír Harmanovský.

IMG_4439_resize

„Zónu vnímam rozhodne ako veľmi dobrú akciu. Najzásadnejšie podľa mňa nie je, že si ľudia medzi sebou vymenia veci, ale práve tá obrovská radosť a rozžiarené oči, keď niekto nájde to, čo sa mu naozaj zapáči. Dobrá na nej je aj recyklácia vecí, ktoré ešte môžu niekomu poslúžiť,“ ohodnotila podujatie jeho účastníčka Veronika.

„Ľudia prinesú svoje nepotrebné veci, napríklad je tu veľa nevynoseného oblečenia a všetko je vyložené na stoloch, takže všetci čo niečo potrebujú si to môžu prezerať a vyberať bez toho, aby si ich niekto všímal. Je to veľmi zaujímavé a hlavne to pomôže k tomu, aby sme sa mohli zbaviť vecí, ktoré nechceme vyhodiť. Navyše ľudia medzi sebou diskutujú o tom, čo sa im páči a čo nie, čo ich teší, a to mi príde byť veľmi sympatické. Našu bazárovú policu zatiaľ ľudia veľmi nevyužívajú, i keď nejaké veci sa v nej už objavili. Myslím, že po zóne do nej pribudnú veci, ktoré si nikto neodnesie,“ povedala o tom ako vníma zónu dobrovoľníčka z Francúzska Ludivine Lemaitre, ktorá prišla s nápadom zavedenia permanentnej “bazárovej” alebo bezpeňažnej police na terase ŽiWllu.

IMG_4443_resize

„Najviac sa mi páči to, že každý tu môže nájsť medzi vecami skutočné poklady. Myslím, že je dobré to zdieľanie, posúvanie a sharovanie vecí medzi ľuďmi, ktoré sa dnes darí úplne krásne napĺňať. Možno sa to vďaka tomu naučia aj v iných sférach ako len vo veciach,“ zhodnotila podujatie Daniela.

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články