Vytúženej stovky sa najstarší slovenský otužilec nedožil. Karol Kevan zomrel v piatok 15. septembra vo veku 93 rokov. Rozlúčka s ním sa uskutoční v bratislavskom Krematóriu v stredu 20. septembra o 16:15 h.

Pri oslave jedných zo svojich narodenín, ako inak na brehu Váhu vo februárovom chladnom počasí, Karol Kevan vtipkoval a vysvetľoval, prečo sa podujatie volá Kevanova stovka. Chce sa vraj dožiť sto rokov a v tomto veku napísať recept – knihu ako to dosiahol. Smial sa tiež na tom, že predčasom médiami preletela informácia, že storočný atlét zabehol sto metrov za 30 sekúnd, tak prečo by storočný Kevan nemohol plávať v ľadovej vode a písať o tom knihu. Žiaľ tento svoj cieľ húževnatý nestor slovenského otužovania už nenaplní.

Karol Kevan pochádzal z rodiny železničiara a pôvodne otca chcel aj nasledovať. Na vojenčine sa naučil ďalekopisectvo, od mladosti sa venoval cudzím jazykom a vďaka tomu ho pozvali do služieb civilného letectva. Ovláda angličtinu, maďarčinu, nemčinu, ruštinu a francúzštinu. V službách ČSA pôsobil v Prahe, v Bombaji, v Bratislave a nakoniec v Piešťanoch, kde bol náčelníkom civilného letiska, neskôr hlavným dispečerom a nakoniec inštruktorom pre mladých dispečerov. Po odchode do dôchodku sa začal aktívne venovať športu. Trikrát sa zúčastnil Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Behával na rôznych pretekoch krátke či dlhšie trate.
S otužovaním v studenej vode začal Karol Kevan ako štyridsaťročný. V ľadovej vode sa prvýkrát verejne kúpal 13. februára 1965. V roku 1974 pozval do Piešťan skupinu vtedy populárnych pražských otužilcov. A odvety bol spoluorganizátorom viacerých takýchto podujatí. Karol Kevan bol nielen najstarším slovenským „ľadovým medveďom“, ale patril aj k najväčším propagátorom otužovania, športu a zdravého životného štýlu (vrátane jogy a vegetariánstva). Viackrát sa zúčastnil Silvestrovského behu, majstrovstiev v triatlone, súťaží „Železný muž“. V r. 1993 bol v Piešťanoch založený Klub rekreačných bežcov – veteránov, jeho predsedom sa stal Karol Kevan. Okrem toho bol členom Československej únie vegetariánov v Piešťanoch, viedol prednášky na tému vegetariánstva a zdravej výživy.

Aj keď Karol Kevan nereprezentoval Piešťany po svete, stal sa veľkým vzorom pre širokú verejnosť všetkých vekových kategórií pre svoju usilovnosť, trpezlivosť, húževnatosť, vytrvalosť i odvahu.

-red- Zdroj: Významné osobnosti Piešťany – Piešťanské informačné centrum

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972