V sobotu 15. júna 2019 zomrel vo veku nedožitých 97 rokov Karol Fano. Bol laureátom Ceny primátora v oblasti ochrany životného prostredia za rok 2008. Desiatky rokov sa staral o prikrmovanie zvierat v Mestskom parku.

Ku kŕmeniu a starostlivosti o vtáky a veveričky sa dostal po tom, ako so svojou vnučkou navštívil kúpeľné mesto Luhačovice. Tam boli tieto zvieratá zvyknuté prísť si po jedlo až k ľuďom sediacim na lavičkách. Preto sa rozhodol aj v priestoroch piešťanského mestského parku vytvoriť takúto lokalitu. Venoval sa im takmer polstoročie deň čo deň, za každého počasia. Veveričky poznal po mene. Za zimu priniesol svojim obľúbencom aj 150 kg slnečnicových semien. Na krmivo minul aj celú finančnú odmenu, ktorú dostal spolu s Cenou primátora. Výnimočnosť starostlivosti, či záľuby, ocenila v roku 2012 aj Spoločnosť Fernanda Martinenga v Bratislave a udelila mu Krištáľové srdce.

Pôvodnýn povolaním bol obchodník, ktorý pracoval vo Viedni u Juliusa Meinla, potom v Trenčíne, neskôr sa stal cechmajstrom v pekárňach a na starosti mal zásobovanie v Seredi, Galante, Piešťanoch a iných mestách. Bol to práve on, kto postavil prvú plynovú pekáreň v Novom Meste nad Váhom. Úspešne viedol u Piešťancov obľúbený mliečny bar a neskôr obchod s krištáľovým sklom.

Česť jeho pamiatke!
Zdroj: www.piestany.sk

Súvisiace články:

Karol Fano hľadá nástupcu, miesto ponúkal aj primátorovi

Štedrý deň majú aj zvieratá v parku. Karol Fano dúfa, že ich búdky prežijú Silvester

O vtákoch v parku sa dozviete z novej infotabule

Deň čo deň, už 38 rokov

 

 

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972