Diskusie o striedaní letného a zimného času a o jeho zrušení sú v posledných týždňoch veľmi intenzívne. Zmena z letného času na zimný nás čaká v nedeľu 28. októbra, kedy sa hodiny posunú z 3:00 na 2:00, pospíme si tak o hodinu dlhšie. Ako to bude ďalej, má byť predmetom diskusie.

Ministerstvo práce predložilo pred pár dňami do medzirezortného pripomienkovania návrh, aby sme na Slovensku mali trvale stredoeurópsky čas, teda čas, ktorému hovoríme zimný. Okamžite sa ozvali obyvatelia i odborníci, ktorí upozornili, že v takom prípade by v lete svitalo už okolo druhej hodiny ráno, naopak večer by sme sa obrali o čas kedy svieti slnko a môžeme ho aktívne využiť.

Podľa vyjadrenia ministerstva je to iba predbežný návrh, konečné rozhodnutie bude výsledkom vyhodnotenia medzirezortného pripomienkového konania, diskusie so sociálnymi partnermi a v konečnom dôsledku, samozrejme, najmä koordinácie na európskej úrovni.

Ľudia diskutujú o tom, ktorý čas je lepší, objavujú sa ankety, ale realitou je aj petícia za zachovanie letného času. Na internete má momentálne takmer 11-tisíc podpisov. Realitu je, že ani jeden čas nie je ideály. Zimný zoberie v lete hodinu svetla po práci, letný spôsobí, že v zime bude škola začínať až po východe Slnka. 

Graf porovnávajúci súčasný stav, zimný čas a letný čas zverejnil na svojom FB profile napríklad Ivan Kahanec. Pozrite sa ako by to teda bolo so svetlom v jednotlivých ročných obdobiach podľa rôznych časov. X označuje východ alebo západ Slnka, čiary znamenajú začiatok školy o 8:00 a koniec pracovnej doby (bežný) o 17:00.

-th-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972