Connect with us

Aktuality

Známy archeológ tvrdí, že v Egypte je bezpečne a pyramídy sú dielom ľudských rúk a umu

Published

on

Egyptológ a archeológ, bývalý  šéf úradu pre staroveké pamiatky a exminister pre historické pamiatky Egypta, svetová legenda Zahi Hawass na tlačovej konferencii v stredu 18. mája v hoteli Thermia Palace vyjadril posolstvo, že jeho domovina je pre turistov bezpečná.  Do Piešťan prišiel na pozvanie kúpeľov a ako sám povedal, strávi tu prakticky svoju prvú dovolenku. Na stretnutí zodpovedal aj na otázky novinárov, týkajúce sa jeho predchádzajúcich alebo plánovaných archeologických výskumov.

IMG_1990
„Boh ochraňuje Egypt,“ uviedl Zahi Hawass.  “ Za posledné dva roky navštívilo Egypt dvetisíc Američanov, posledná skupina odišla minulý mesiac,“ argumentoval a povedal, že sa vydal na púť po celom svete, aby všetkým odovzdal svoje posolstvo o bezpečnosti jeho domoviny. Podľa neho aj výskumy ďalších pamiatok závisia od toho, či sa turisti vrátia do krajiny. Myslí si tiež, že zatiaľ bolo objavených len asi 30 percent historického bohatstva starovekých kráľovských dynastií a zvyšok stále čaká pod zemou na svoje objavenie. Na Slovensku začal svoju misiu v utorok v Bratislave, kde zaplnil Moyzesovu sieň na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Po oddychu v Piešťanoch by mal pokračovať do Rakúska, ale v pláne má navštíviť aj napríklad Južnú Ameriku.

 

 

IMG_1986Svetoznámy a uznávaný egyptológ pracuje nielen ako výskumník, ale zasadzuje sa tiež o navrátenie nelegálne vyvezených artefaktov z Egypta. Medzi ne patrí napríklad slávna busta Nefertiti, Rossetská doska či sošky staviteľov pyramíd. „Aj u vás v národnom múzeu sa nachádza asi 500 exponátov, ale tie boli nadobudnuté legálne,“ vysvetľuje.

Archeológ sa tiež radí k osobnostiam, ktoré sa snažia popularizovať históriu pre všetky generácie, a hoci uznáva jej „mágiu“, teórie o rôznych funkciách pyramíd, mimozemských civilizáciách či konšpiračné tézy, súvisiace s Atlantídou a podobne, odmieta. Podľa neho slúžili naozaj ako miesta posledného odpočinku kráľov a postavili ich starovekí Egypťania. „Sme zvyknutí používať myseľ, nie svaly,“ uviedol. Podľa neho robotníci pri stavbe jednoducho vedeli, ako si poradiť s kameňom a dokážu to s obrovskými vápencovými blokmi i dnes. „Všetky odpovede na otázky, ktoré vás pri tejto téme napadnú, môžete nájsť v mojich knihách, ktoré boli preložené aj do slovenčiny,“ uviedol.

Napriek tomu podľa neho Údolie kráľov skrýva ešte mnohé tajomstvá, ktoré sa pokúšajú odhaliť aj najnovšími metódami, pričom najväčšími pomôckami sú pre archeológov napríklad japonské radary či DNA analýzy. Zahi Hawass dúfa, že sa aj vďaka nim raz podarí objaviť hrob faraóna Chufu, ktorý vládol počas 4. dynastie a dal postaviť Veľkú pyramídu v Gíze. Spochybnil tiež popularizované informácie o tom, že by sa za tajnými dverami v Tutanchámonovej hrobke nachádzal hrob Nefertiti. Podľa neho by vtedajší egyptskí kňazi nikdy nedovolili, aby bola Nefertiti uložená v kráľovskej hrobke,  pretože táto výsada patrila len kráľom mužského rodu.

IMG_2022V súčasnosti sa okrem svojej misie venuje aj výskumu v Alexandrii, kde by sa podľa neho mohli nachádzať hroby Klepatry a Marca Antónia. Práca pre neho predstavuje nikdy nekončiacu výzvu a ako uviedol, po prvý raz je na dovolenke práve Piešťanoch. Zostať u nás by mal byť do konca týždňa. „Chodím do telocvične a na procedúry, ale nie som zvyknutý nepracovať, neviem, či sa nezačnem nudiť,“ uviedol. Za jeho pobyt v Piešťanoch sú „zodpovedné“ dve dámy, ktoré sa zúčastnili aj tlačovej konferencie – obchodná riaditeľka akciovej spoločnosti Slovenské liečebné kúpele Piešťany Michaela Kobzová a Magda A. Ghani Awad z Egypta, ktorá ako zástupkyňa organizácie O.K.A.H spolupracuje so spoločnosťou Danubias Hotels Group pri pobyte klientov z Egypta v jeho zariadeniach.

IMG_2003„Áno, som jeho veľkou fanúšičkou, a keď som sa dozvedela, že bol už v maďarskom Hevíze, zmobilizovala som všetky možnosti, aby prišiel aj k nám do Piešťan,“ priznáva Michaela Kobzová. Pri tejto snahe jej pomohla práve Magda A. Ghani Awad, ktorá v cestovnom ruchu pôsobí už tridsať rokov.  Egypťanka na tlačovej konferencii tiež vyzvala Slovákov, aby prišli do Sharm el-Sheikh-u a uviedla, že tak, ako sa šíria obavy z terorizmu pri návšteve moslimských krajín v Európe, podobne to funguje i opačným smerom. Doma sa jej vraj pýtajú, či môže ako moslimská žena chodiť u nás zahalená po uliciach, lebo počuli o útokoch na moslimov v Európe.

K tejto téme doktor Zahi Hawass predostrel i svoje úvahy o tom, že svet by sa mal zmobilizovať tiež pri záchrane historických pamiatok v Lýbii, Sýrii či Iraku, ktoré účelovo ničia práve teroristi islamského štátu. Podľa neho však v arabských krajinách nemá význam zavádzať demokraciu ako v Európe, ale radšej podporiť vládu autorít, ktoré sú dobré a dokážu nastoliť systém. „My fungujeme ako kmeň,“ vysvetlil. Podľa neho je dôležité, aby svetové osobnosti podporili dôveryhodných vládcov. Ako príklad uviedol svoju rodnú krajinu, kde súčasného prezidenta, pôvodne náčelníka egyptskej armády Abd al-Fattáh as-Sísí,  pred voľbami „vyzliekli z uniformy“, aby viedol krajinu a nastolil v nej systém. V závere sa konala autogramiáda jeho knihy Secrets from the Sand. Na jej obale je vyobrazený v neodmysliteľnom klobúku a´la Indina Jones, ktorý ho vo svete preslávil.

IMG_2012
Dr. Zahi Hawass
alebo Zahí Hawáss (1947) sa narodil v roku 1947 v malej dedinke blízko mesta Damietta.  Vyštudoval na Alexandrijskej univerzite a neskôr na University of Pennsylvania (USA). V rokoch 1969 až 1980 bol archeológom na rôznych miestach v Egypte, v rokoch 1987 až 1997 „generálnym riaditeľom historických pamiatok“ Pyramíd v Gíze a oázy Baharíja, v rokoch 1998 až 2002 pôsobil ako zástupca štátneho tajomníka pre Pamiatky v Gíze, od roku 2002 sa stal generálnym tajomníkom Najvyššej rady pre historické pamiatky. V roku 2011 ho, ešte za vlády prezidenta Mubaraka, vymenovali na novo vytvorený post egyptského ministra pre historické pamiatky, v lete 2011 tento post, pravdepodobne v dôsledku revolúcie v Egypte, musel opustiť. Následne sa venoval najmä prednáškam a písaniu kníh s tématikou egyptológie. Spolupracuje aj s populárno-náučnými televíznymi kanálmi ako National Geographic či Discovery Channel.

-ad-, Zdroj: wikipedia.sk, foto: A. Drahovská

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články