Connect with us

Aktuality

Zlé logo má na svedomí zlý systém jeho výberu

Published

on

Pre 80% čitateľov, ktorí v ankete vyjadrili svoj názor, je logo Rezortu Piešťany sklamaním a nevyužitou príležitosťou. Dávajú im za pravdu aj odborníci z oblasti grafického dizajnu.

[singlepic id=39431 w=520 h=340 float=center]

„Značka pôsobí dosť rozporuplne. Symbol RP je „celkom“ fajn, aj keď evokuje iné dobre známe logá (SPP, TPD), ale logotyp (nápis Rezort Piešťany) je úplne mimo nejakej kompozície, akoby tam nepatril. Je použitá zlá kombinácia fontov, symbol je vytvorený z „príjemného“ oblého skoseného fontu na rozdiel od logotypu, kde je zvolený „suchý unifikovaný“ a ešte aj zúžený font. Tak isto aj umiestnenie logotypu REZORT PIEŠŤANY je zvolené dosť nešťastne. Značka ako celok chce byť jednoduchá, ale chýba jej tá jednoduchá modernosť alebo moderná jednoduchosť,” konštatoval Marcel Švec z Fobos Advertising.

„Je to slabé, zlé a ešte aj zaklincované neštastnou kombináciou piešťanských farieb. Keď niekto nemá cit, tak tieto farby sú tvrdý oriešok. Netuším kto to robil, peňazí za to veľa nedostal, ale to neznamená, že by malo byť logo Rezortu Piešťany šupácke. Smutné je, že to niekto vybral a schválil,“ zhodnotil nové logo Peter Masár z redred.sk.

„Na začiatok treba povedať, že logo Rezort Piešťany „spĺňa“ svoj účel – zapamätateľnosť,  ale skôr asi kvôli rečiam okolo. Čo sa týka grafického prevedenia, podľa môjho názoru logo nespĺňa určité vizuálne pravidlá. Celkové zarovnanie všetkých prvkov loga je dosť nelogické, až by som povedal chaotické. Logotyp Rezort Piešťany je nešťastne vybraný k symbolu loga. Bezpätkový font by som dal skôr jemnejšieho charakteru. Zarovnanie logotypu, by bolo vhodnejšie na ľavú stranu, nie ako je to v tomto prípade, na stred. Nerešpektovanie štýlovej čistoty  v jednej časti sa negatívne odráža na celkovom vzhľade loga Rezort Piešťany,“ vyjadril svoj názor Dominik Vailing z Lefthand štúdia.

Podľa Michala Staška zo štúdia Ufondizajn, pôsobí logo ako z čias spartakiády: „Na takto špecificky postavené grafické zadania sa vypisujú úzko zamerané súťaže, kde sú oslovené grafické štúdiá, reklamné agentúry a profesionálni grafickí dizajnéri. Myslím, že ani cena by nebola smerodajná, skôr vízia dlhodobej spolupráce by motivovala tieto firmy, aby sa zapojili a predložili kvalitné návrhy.“

Logo by podľa jeho názoru neuspelo, ak by bol v komisii aspoň jeden člen, ktorý pôsobí v oblasti reklamy alebo dizajnu. „Bežne sa stáva, že je nedostatok kvalitných návrhov. V takom prípade porota cenu neudelí a súťaž vypíšu znova,“ doplnil Michal Staško, ktorý bol v porote Národnej ceny za dizajn 2003.

Dodal, že za logo nenesie zodpovednosť jeho autor. „Na vine je zlý systém obstarania loga, pretože nepočítal s profesionálmi, ale profesionálne chcel navonok pôsobiť,“ konštatoval M. Staško.

Text a  foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články