Connect with us

Aktuality

Živý betlehem tento rok nahradil krásny ručne maľovaný. Potešte sa pohľadom naň

Published

on

Keďže epidemiologická situácia na Slovensku nie je zrovna priaznivá, tento rok si živý betlehem pri kostole sv. Štefana v Piešťanoch nebudete môcť pozrieť. O vianočné potešenie však neprídete. Od včera zdobí priestor medzi kostolom a farou ručne maľovaný betlehem určený predovšetkým deťom. Za jeho realizáciou stojí Materské centrum Úsmev.

V betleheme nájdete postavy takmer v životnej veľkosti. Okrem svätej rodiny a malého Ježiška sú jeho súčasťou aj anjeli, traja králi, malý i starý pastier a zvieratá. „Nevedeli sme, aká bude tento rok na Vianoce situácia, preto sme sa rozhodli zrealizovať namiesto už tradičného živého betlehemu, takýto maľovaný. Chceme tak napriek pandémii priniesť radosť a potešenie do života. Verím, že každý kto prejde okolo sa poteší pohľadom a rovnako  ľudia, ktorí budú vidieť len fotografie a pripomenieme si tak podstatu Vianoc,“ hovorí Marcela Vrbová z materského centra.

Zrealizovať betlehem stálo hodiny práce. Za výtvarnou a vizuálnou stránkou projektu  je, ako pri všetkých projektoch Úsmevu, Dáša Dzurechová. Pripravila návrhy a detaily realizácie, pričom sama strávila množstvo času maľovaním   postáv betlehemu. So samotnou výrobou domčeka a inštaláciou pomáhalo množstvo ďalších dobrovoľníkov vrátane farára Branislava Popelku.

Advertisement
Hello GPT

Ten na margo situácie hovorí: „Počas posledných mesiacov musíme dodržiavať odstup, máme dištančné vzdelávanie a naučili sme sa pracovať z domu. Je to každodennosť bez reálnej prítomnosti kolegov, spolužiakov, bez častých návštev priateľov a príbuzných. Zdržiavame sa objatí a stisku rúk, či pohladenia. Zrazu si uvedomujeme, ako je vzácne byť si blízky. A ako nám to chýba. Ježiš svojim narodením i celým životom je pre nás zjavením Božej blízkosti,“ a dodáva, „prajem nám, aby sa nám s jeho pomocou podarilo i v súčasnej ťažkej dobe zostávať blízkymi a blížnymi ľuďom okolo seba.“

Súčasťou prípravy detí na blížiace sa Vianoce bola i aktivita detí z Cirkevnej spojenej školy a farnosti počas ranných rorátnych sv. omší. Deti sa Jezuliatku v jasličkách rozhodli priniesť svoje dary, nie však v materiálnej podobe, ale v dobrých skutkoch, či sebazáporoch, aby sa stali lepšími. Tie potom anonymne spísali  a sú časťou betlehemu.

Advertisement
Hello GPT

-th-

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články