Žito pozýva na piešťanské Dožinkové slávnosti – už túto nedeľu

Žito pozýva na piešťanské Dožinkové slávnosti – už túto nedeľu

2. septembra 2015 Off Od PNky.sk

Tradíciu Dožinkových slávností oprášil Folklórny súbor ŽITO pri Hotelovej akadémii Ľ. Wintera v Piešťanoch v minulom roku a medzi návštevníkmi mala veľký úspech. Tohtoročné dožinky sa budú konať už v prvú septembrovú nedeľu 6. 9. a začnú opäť pri komunitnom centre ŽiWell od 14-tej hodiny popoludní. 

Ukážeme si zvyky pri žatve, upletieme dožinkový veniec a prejdeme sa spoločne na Dino. Po ceste sa posilníme koláčmi, vínom, ale najmä hudbou a spevom. Strávte s nami peknú nedeľu! Tešíme sa na Vás,“ pozývajú folkloristi všetkých záujemcov o tradície. 

Nedeľné dožinky začína ŽITO najskôr krátkymi scénkami a piesňami zo žatvy, dievčatá uvijú dožinkový veniec, naložia ho na voz s koňmi a krojovaný sprievod sa prejde mestom za zvukov ľudovej hudby. Ďalším bodom programu je odovzdanie dožinkového venca gazdovi a gazdinej  u Dina na Sĺňave. Pre účastníkov bude pripravený aj oldomáš. Inšpiráciu pri príprave folkloristi čerpajú z rôznych zdrojov,  jeden z nich predstavujú aj spomienky pamätníkov, ktoré vždy uvítajú, rovnako ako účasť domácich, ktorí majú možnosť sa k sprievodu pripojiť.

11947765_482365051946552_8965715829502449756_o-inf-