Connect with us

Aktuality

Žiaci Hotelovej akadémie sa dozvedeli, ako správne čapovať pivo

Published

on

V stredu 17. mája zavítal na Hotelovú akadémiu vzdelávací program Cervesario. Žiaci sa najprv dozvedeli o zložení piva a jeho vlastnostiach, v druhom bloku sa hovorilo o starostlivosti o pivo v prevádzke a napokon si po inštruktáži mohli vyskúšať čapovanie chmeľového nápoja. Pozornosť žiakov preskúšal záverečný test. Viac o programe prezradí v rozhovore Ján Píry z Pivovarov Topvar. 

Čo je cieľom vzdelávacieho programu Cervesario?
Snom každého pivného sládka je to, aby sa pivo, ktoré sa z neho vyrobí, v rovnakej kvalite dostalo cez brány pivovaru až do pohára konečného spotrebiteľa, štamgasta. Študentov učíme zásadám správnej starostlivosti, aby pivo v rámci tej istej značky všade chutilo rovnako a malo rovnakú arómu.

Je nám jasné, že nie všetci žiaci budú v budúcnosti stáť za tou výčapnou stranou. To nám až tak neprekáža, pretože ak nebudú stáť tam, budú stáť na opačnej strane ako zákazníci a budú môcť pozitívne vplývať na pivnú kultúru a urobiť názor, či je pivo v prevádzke v správnych alebo nesprávnych rukách. Ide nám o zvyšovanie pivnej kultúry na trhu.

Príprava a podávanie piva je hotová veda. Na ktoré fázy „života“ piva sa zameriavate?
Pivo je nápoj, ktorý si zapamätá, ako sa s ním manipulovalo, ako sa podávalo, s akými povrchmi prišlo do styku. Zásady pokrývajú oblasť od samotného skladovania po finálne čapovanie a servírovanie. Každá táto oblasť vplýva na kvalitu piva, niektorá viac, niektorá menej. Prvou oblasťou je skladovanie piva, druhou je hnací plyn, treťou čistota pivného potrubia, štvrtou je čistota a uskladnenie pivných pohárov a piatou samotné čapovanie a servírovanie piva – to už je len čerešnička na torte.

Aké sú teda zásady správneho čapovania piva?
Platí zásada, že pivný pohár by mal byť dokonale „pivovo“ čistý, studený a mokrý. To je alfa a omega prípravy pohára pred samotným čapovaním. Každý výčapný kohút má svoje tzv. polohy – kedy pivo tečie ako kvapalina a kedy vie kohút spraviť z piva krásnu hustú, bohatú smotanovú penu. Treba využívať potenciál výčapného kohúta. Neodporúčame pivo čapovať z výšky, aby sa zbytočne nenapenilo a nepotrhala štruktúra pivnej peny. Pivo by malo tiecť po vnútornej strane skla pod uhlom 45 stupňov.

Ovplyvňuje rýchlosť čapovania vlastnosti piva?
Áno. V prípade rýchleho čapovania, ktoré prebehne na jeden krát, má pivo vyššiu rezkosť. Protipólom je zas čapovanie na viackrát, ale nie zas na veľmi veľa krát – čím dlhšie čapujeme jeden pohár, pvio jednak oteplieva a tiež stráca rezkosť. Ideálne je čapovať na jeden, maximálne dva až tri razy. Vtedy je pivná pena tvrdšia, suchšia a vytvára pivné čapice. Dôležitá je harmónia medzi rezkosťou a pivnou penou. Čapovanie piva je umenie, ktoré má v rukách a hlave výčapný – závisí od neho, koľko rezkosti piva spotrebuje do tvorby peny.

Žiakom ste predviedli rôzne štýly čapovania piva. Výsledkom jedného z nich je tzv. pivné mlieko. Čo to je?
Pivné mlieko je hustá pivová pena, ktorá zapĺňa pohár odspodu až po horný okraj. Pivo je výnimočné tým, že v tejto konzistencii je skôr sladké a horkosť je potlačená. Pivo vo forme mlieka majú rady hlavne ženy. Treba ho piť rýchlo, aby sa mohla zdegustovať konzistencia sladkej peny.

Rastie podľa vás z piva tzv. pivné brucho?
S pivom sa spája množstvo mýtov, toto je jeden z nich. Ja pijem pivo 32 rokov každý deň a na mne to nevidno. Pivo je dobré ako aperitív či digestív, ale treba mať jeho pitie pod kontrolou. Aj pivo má nejaké kalórie, no ak sa pozeráte na jedlo a pivo komplexne, priberanie nehrozí.

Kde je tá miera – koľko pohárov piva môžeme vypiť denne?
Nedá sa to zovšeobecniť, lebo rôzne druhy piva majú rôzny obsah alkoholu a inú kalorickú hodnotu. Hranicou striedmeho pitia sú priemerne jedno, dve pollitrové pivá pre zdravého muža a jedno, dve tretinkové pivá pre ženu.

-vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články